Avanos

Avanos

Avanos Kapadokya’nın en güzel ve meşhur yerlerinden biridir. Peri bacalarının çok da yoğun olmadığı bir bölgedir. Bu nedenle, Ürgüp ve Göreme’den bu noktada ayrılmaktadır. Bunun yanı sıra, kültürel birikimi ve canlı sosyal hayatı sayesinde oldukça dikkat çekmektedir. Avanos denince akla çömlekleri, halıları ve şarapları gelmektedir. Bunun yanında, Avanos’tan geçen Kızılırmak da bölgeye canlılık katmaktadır. İsmini kırmızı toprağı sayesinde kızıla dönen renginden alan Kızılırmak Avanos ilçesine de kırmızı toprak taşımaktadır. Avanos’un killi toprakları ile birleşen kırmızı toprak, çömlekçilik için mükemmel bir karışım ortaya çıkarmaktadır. Bunu fark eden bölge halkı çömlekçilik zanaatını adeta zirveye taşımıştır. Bunun yanında, Avanos’taki üzüm bağlarında yetişen üzümlerden üretilen ve hem ülkemizde hem de dünyada oldukça talep gören şarapları da meşhurdur. Her yönden çok çeşitli olan Avanos aynı zamanda dokuma halıları ile de meşhurdur. Bunun yanı sıra, tarihi evleri, müzeleri, vadi, peri bacaları ve yer altı şehri gibi görülmeye değer pek çok yere sahiptir.

Avanos tarihi açıdan oldukça önemli olan pek çok yapıya sahiptir. Özkonak Yeraltı Şehri, Saruhan Kervansarayı ve Çeç Tümülüsü bunlardan yalnızca birkaçıdır. Bunların yanı sıra, doğal güzellikleri ile de dikkat çekmektedir. Ülkemiz için oldukça önemli olan Kızılırmak Avanos’tan da geçmektedir. Bunun dışında, Zelve Vadisi ve peri bacaları da mutlaka ziyaret edilmesi gereken doğal miraslardır. Avanos görülmesi gereken birbirinden güzel yerler barındırmaktadır. Bu yüzden, kültürel turlar ve eğlence aktiviteleri yönünden fazlasıyla zengin bir listeye sahiptir. Kızılırmak üzerinde Jet Boat Turu, Gondol Turu yapmak ve Zelve Vadisi’ni gezmek mümkündür. Veya Avanos Çanak Çömlek Atölyesi sayesinde çömlek yapımını deneyimleme fırsatı vardır. Bunun yanında, birbirinden ilginç müzeler de ziyaret edilebilmektedir. Ayrıca, Avanos’ta şarap tadımı da oldukça popüler etkinliklerdendir. Kısacası, Avanos birbirinden keyifli çeşit çeşit aktiviteye ev sahipliği yapmaktadır. Bunun yanında, Avanos’ta pek çok tur da düzenlenmektedir. Bu nedenle, Kapadokya gezisine çıkan turistler Avanos’u gezip görmeden dönmemektedir.

Avanos Hakkında Bilgi

Avanos antik dönemde farklı isimler ile adlandırılmıştır. Venessa, Zuwinasa ve Ouenasa Avanos’un antik dönemdeki isimleridir. Avanos’un tarihi Hititlere kadar dayanmaktadır. Oldukça köklü bir tarihe sahip olan Avanos’un Milattan Önce 2000 yıllarına kadar uzandığı düşünülmektedir. Oldukça eski dönemlerde inşa edilen Özkonak Yeraltı Şehri de bu köklü tarihin bir örneğidir. Antik dönemdeki çeşitli isimlerinden sonra Avanos ismini almasının da Selçuklulara dayandığı söylenmektedir. Selçuklu ordusundaki Evranos adlı bir kumandanın ismini aldığı düşünülmektedir. Bunun yanı sıra, Osmanlı dönemindeki tarihi kaynaklarda ise Evenez ve Enes olarak geçmektedir. Avanos’un doğal yapısına Kızılırmak’ın bereketi de eklendiği için oldukça verimli topraklara sahiptir. Bu da asırlar boyunca çok çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmasına olanak sağlamıştır. Bu nedenle, Avanos tarihi ve kültürel birikim açısından oldukça önemli bir bölgedir. Bunun yanı sıra, manzaraları ve çok çeşitli etkinliklerin düzenlenmesine olanak sağlaması ile de önemli bir merkezdir. Bu sayede çok sayıda turistin ilgisini çekmektedir.

Kapadokya Avanos Çanak Çömlek Yapımı, Çanak Çömlek Atölyeleri Avanos, Kızılırmak Avanos

Avanos Nerede

Oldukça önemli bir turizm ve kültür merkezi olan Avanos Kapadokya’daki en önemli bölgelerdendir. Hem doğal güzellikleri ile hem de köklü tarihinin yansımaları ile ziyaret edenleri büyülemeye devam etmektedir. Bu önemli ve görülmeye değer kültür merkezi Nevşehir’e yaklaşık 18 km uzaklıktadır. Oldukça popüler bir yer olduğu için Nevşehir’den Avanos’a ulaşım fazlasıyla kolaydır. Nevşehir’den Avanos’a devamlı olarak minibüs ile ulaşım sağlanmaktadır. İlçenin Avanos kadar önemli ve gözde olan Ürgüp ile arasındaki mesafe de 13 km civarındadır. Ayrıca, Avanos Göreme’ye de oldukça yakındır. Avanos ile Göreme arasındaki mesafe de yaklaşık olarak 9 km’dir. Çevresindeki bölgelerden ulaşımın kolay olmasının yanında pek çok tur sayesinde Avanos gezilebilmektedir. Turlar aracılığı ile Avanos’u gezmek isteyen ziyaretçiler de HTR Turkey Tours sayesinde uygun turu seçme ve Avanos’un güzelliklerini görme fırsatı bulabilmektedir.

Avanos Gezilecek Yerler

Avanos Kapadokya’daki en önemli kültürel merkezlerden biridir. Oldukça köklü tarihi sayesinde gezilecek pek çok tarihi yapı barındırmaktadır. Bunlar arasında, Özkonak Yeraltı Şehri gibi oldukça meşhur olan yapılar da bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, Dereyamanlı Kilisesi de asırlardır ayakta kalması ile dikkat çekmektedir. Selçuklular dönemine uzanan Saruhan Kervansarayı da önemli tarihi eserler arasındadır. Bizanslılar dönemine dahi uzanan tarihi yapıları da barındırması ile Avanos, tarihi açıdan oldukça önemli bir konuma gelmiştir. Elbette Avanos’ta görülecek yerler tarihi yapılar ile sınırlı değildir. Avanos etkileyici tarihinin yanında Kapadokya’nın önemli doğal güzelliklerini de barındırmaktadır. Bunlar arasında, Zelve Vadisi Kapadokya’daki en çok ilgi çeken vadiler arasında yer almaktadır. Diğer bölgelere nazaran daha az peri bacası bulunsa da Zelve Vadisi’ndeki peri bacaları da Avanos’un güzelliğine güzellik katmaktadır. Bunun yanında, Avanos’taki en önemli doğal güzelliklerden birisi de Kızılırmak’tır. Kızılırmak sayesinde hayat bulan pek çok yerden biri de Avanos’tur.

Özkonak Yeraltı Şehri

Özkonak Yeraltı Şehri Kapadokya’da en çok ilgi çeken yer altı şehirlerinden biridir. Şehir, toplamda 4 kattan oluşmaktadır. Oldukça eski zamanlara dayanan bu şehrin ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. Fakat, milattan önce 400’lü yıllara dayandığı düşünülmektedir. Geçmişte barınma ve savaşlarda düşmana karşı savunma amacıyla kullanılmıştır. Mutfak, erzak depoları, oda ve salonlardan oluşan bu yeraltı şehri mimarisi ile görenleri hayrete düşürmektedir. Milattan önceki dönemde inşa edilmesine rağmen oldukça ince bir işçilik ile yapılmıştır. Özkonak Yeraltı Şehri Avanos’un yaklaşık 13 km kuzeyinde yer almaktadır. Bu etkileyici yeraltı şehrini detaylı gezmek ve görmek isteyen turistler için Özkonak Yeraltı Şehri Turu düzenlenmektedir. Tecrübeli rehberlerin anlatımı ile ziyaretçiler yeraltı şehri hakkında tüm önemli bilgilere ulaşabilmektedir.

Dereyamanlı Kilisesi

Dereyamanlı Kilisesi Avanos’un 1 km batısında yer almaktadır. İkinci yüzyılda inşa edilen kilise asırlar boyunca ayakta kalmayı başarmıştır. Dereyamanlı Kilisesi Vatikan temsilcilerinin de yer aldığı dini grupların Avanos bölgesine gelmesi ile ibadete açılmıştır. Tarihi yapısı ile oldukça etkileyici olan Dereyamanlı Kilisesi Avanos’ta mutlaka ziyaret edilmesi gereken tarihi yapılar arasında yer almaktadır.

Kapadokya Avanos Çanak Çömlek Yapımı, Çanak Çömlek Atölyeleri Avanos, Kızılırmak Avanos

Çeç Tümülüsü

Çeç Tümülüsü’nde arkeolojik kazı çalışmaları henüz yapılmamıştır. Bu nedenle tümülüs, tarihi olarak gizemini korumaya devam etmektedir. Anlatılanlara göre tümülüs yakınlarında koyunlarını otlatan bir çobanın köpeği, küçük bir delikten tümülüse girmiş ve bir daha çıkamamıştır. Çeç Tümülüsü Avanos’un yaklaşık 15 km güneybatısında yer almaktadır. Yaklaşık 30 metre yüksekliğinde olan Çeç Tümülüsü uzaktan bakınca kovboy şapkasına benzemektedir. Oldukça gizemli olan tümülüsün Bizans Kralı’na ait bir mezar olduğu düşünülmektedir.

Saruhan Kervansarayı

Saruhan Kervansarayı Selçukluların inşa ettiği son kervansaray olarak bilinmektedir. Yaklaşık 2000 m2’lik bir alana sahip olan kervansaray ikinci İzzettin Keykavus döneminde yani 1249 yılında inşa edilmiştir. Saruhan Kervansarayı Avanos’un yaklaşık 4 km güneydoğusunda yer almaktadır. Bu kervansaray 1991 yılında restore edilmiştir. Devasa yapısının yanı sıra mimarisi ile de oldukça ilgi çekmektedir. Kervansarayın inşasında devetüyü, pembe ve ismini aldığı sarı renkli taşlar kullanılmıştır. Üstü açık ve oldukça geniş olan bir avlu ve kenarlarındaki odalar ile misafirlerin atlarını bağladığı alandan oluşmaktadır. Tek katlı bu kervansaray Avanos ve Kapadokya bölgesindeki oldukça önemli tarihi yapılardan biridir. Bu nedenle, turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir.

Belha Manastırı

Belha Manastırı Özkonak Beldesi’nde yer almaktadır. Avanos’a 15 km kadar mesafede bulunan manastır 4. yüzyılda inşa edilmiştir. Bu nedenle, manastırın Roma zulmünden kaçan ilk Hristiyanlar tarafından yapıldığı düşünülmektedir. Manastırın içerisinde kız ve erkek öğrencilerin ayrı ayrı eğitim gördüğü sınıflar, bir hamam, zindan, mutfak ve gözetleme kulesi yer almaktadır. Anlatılanlara göre, Belha Manastırı ismini civarda yaşayan bir reisin Belha isimli güzel kızından almıştır. Manastırın oldukça da etkileyici bir hikayesi vardır. Bu nedenle, hem hikayesi ile hem de mimarisi ile ziyaretçilerini büyülemektedir.

Güllüdere Kilisesi

Güllüdere Vadisi’nden gidilen Güllüdere Kilisesi Avanos’un 5 km güneyinde yer almaktadır. Aziz Agathangelus Kilisesi olarak da bilinmektedir. Bu kilisenin 6. ya da 7. Yüzyılda inşa edildiği düşünülmektedir. Fakat, daha sonra 9. veya 10. yüzyılda yapıya ilaveler yapıldığı bulunmuştur.

Kapadokya Avanos Çanak Çömlek Yapımı, Çanak Çömlek Atölyeleri Avanos, Kızılırmak Avanos

Tarihi Avanos Evleri

Avanos’ta mimari açıdan önem teşkil eden ilk yerleşim Selçuklular döneminde başlamıştır. O zamandan kalma tarihi pek çok yapı vardır. Saruhan Kervansarayı bunun en güzel örneklerinden biridir. Saruhan Medresesi Avanos’ta mimari dönemi başlatan ilk eser sayılmaktadır. Daha sonra, bir çavuş Kızılırmak’ın kenarına bir mescit yaptırmıştır. Diğer bölgelerden buraya gelenler mescidin çevresine ev yapınca yavaş yavaş küçük bir köy ortaya çıkmıştır. Bu köy, günümüzde Çavuşin adıyla anılmaktadır ve Avanos’un en güzel yerlerinden biridir. Bu tarihlerden sonra inşa edilen evlerin yaklaşık 150 yıllık bir tarihe sahip olduğu bilinmektedir. Çavuşin’den sonra da inşa edilen çok sayıda ev vardır. Bunlar Alaaddin, Bayır, Ora ve Yukarı mahallelerdir. Ayrıca, bu evlerin bu kadar uzun süre dayanmasında taş ile yapılmaları etkili olmuştur. Bu eski evlerden geriye yaklaşık 60 ev kalmıştır. Oldukça etkileyici bir mimariye ve tarihe sahip bu evler, Avanos gezisinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Bu tarihi evler arasında dizi ve filmlerin geçtiği evler de yer almaktadır. Doktor Hacı Nuri Bey Konağı bu evlerin en ilgi çekici olanlarındandır. Kapadokya evlerine özgü avlusu ile önce dizi çekimlerinde daha sonra da eğitim kurumu olarak kullanılmıştır. Konağın balkonlarından birinde 1902 yılında inşa edildiği yazmaktadır. Doktor Hacı Nuri Bey Konağı Orta Mahalle’de yer almaktadır. Bunun yanı sıra, Yukarı Mahalle’de yer alan Tevfik Körükçü Konağı da ayakta kalmayı başarmış tarihi Avanos evlerinden biridir. Bu konakta diğerlerinden farklı olarak avlu bulunmamaktadır. Bunların dışında, Ahmet Benzer Evi, Mustafa Erdil Evi ve Hikmet Cingi Evi de önemli tarihi Avanos evleri arasında yer almaktadır. Bu evler Avanos’un tarihi ve kültürel birikimi açısından oldukça önemli yapılardır. Bu nedenle, Kapadokya ziyaretinde gezilip görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadırlar.

Paşabağ Rahipler Vadisi

Paşabağ Keşişler Vadisi olarak da bilinmektedir. Bu vadi Avanos’tan 3 km kadar uzaklıkta yer almaktadır. Oldukça ilginç yapılara sahip peri bacaları dikkat çekmektedir. Bunun yanı sıra, Avanos’ta gün batımını izlemek için en güzel yer Paşabağı’dır. Ayrıca, vadinin tam ortasında 3 başlı bir peri bacası yer almaktadır. Bu peri bacasının Keşiş Simeon’un inzivaya çekildiği yer olduğu söylenmektedir. Paşabağı, Avanos’a yolu düşenlerin gün batımı manzarasını izlemek için veya yalnızca gezmek için tercih edebilecekleri en güzel yerlerdendir.

Zelve Vadisi

Zelve Vadisi Avanos’ta en çok bilinen yerlerden biridir. Avanos’tan yaklaşık 3 km uzaklıktadır. Avanos’ta diğer bölgelerin aksine çok fazla peri bacası bulunmamaktadır. Ancak Zelve Vadisi oldukça fazla peri bacasını barındırmaktadır. Vadide 15 tane kilise bulunmaktadır. Bunlar arasında en önemli olanları Geyikli, Üzümlü ve Balıklı Kiliseleridir. Zelve Vadisi’nin 9 ve 13. yüzyıllar arasında Hristiyanlık dininin en önemli merkezlerinden biri olduğu bilinmektedir. Vadideki kayalara çok sayıda mağara oyulmuştur. Nüfus mübadelesine kadar bu mağaralarda Rumlar yaşamıştır. Daha sonra bölgeye Türkler yerleşmiştir. Fakat 1952 yılında mağaralar, tehlikeli olduğu gerekçesi ile boşaltılmıştır. Zelve Vadisi tarihi ve doğal yapısı ile oldukça ilgi çekici bir vadidir. Avanos gezisinde mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Çanak Çömlek Atölyeleri

Avanos denince akla ilk gelen şeylerden biri de çömleklerdir. Kızılırmak ile taşınan kırmızı toprak Avanos’ta şaheserlere dönüşmektedir. Bu şaheserlerin hazırlanışını izlemek insanı hayrete düşürmektedir. Bu nedenle, Avanos’ta en çok ilgi çeken yerlerden biri de çanak çömlek atölyeleridir. Bu atölyeler, turistlere çömleklerin yapılışını izleme ve deneme fırsatı sunmaktadır. Bu yüzden, Avanos gezisinde ziyaret edilmesi gereken bir diğer yer de çanak çömlek atölyeleridir.

Yorum yapın