Belisırma Köyü

Belisırma Köyü

Belisırma Köyü, Aksaray iline bağlı Güzelyurt ilçesinin otantik bir köyüdür. Aksaray Belisırma Köyü doğal ve tarihi güzellikleriyle yılın her ayı turistleri kendine çekmektedir. Roma ve Bizans dönemine kadar uzanan çok eski bir kültüre sahiptir. Bölgenin belirli noktalarının sulak arazi olması, bölgede tarım ve hayvancılığın gelişmesine katkı sağlamıştır. Ayrıca Belisırma Köyü dağlık bir arazi üzerine inşa edilmiştir. Aynı zamanda da Ihlara Vadisi’nin merkezinde bulunmaktadır. Bu yüzden Ihlara Vadisi’ni ziyaret eden turistler hem soluklanmak hem de tarihi bir yerleşim yeri görmek için Belisırma Köyü’ne akın etmektedirler.

Hristiyanlık için de öneme sahip olan ve içerisinde birçok kilisenin bulunduğu eşsiz bir yerleşim birimidir. Aksaray Güzelyurt Belisırma Köyü bu kadar çekici yapan diğer bir faktör ise freskleri ve hikayelere sahip olan kiliseleridir. Bölgede bulunan kiliseler özellikle Roma döneminde Hristiyanların ibadetlerini yerine getirmesi için açılmıştır. Sonraki dönemde Hristiyanlar inşa ettikleri bu kiliselerin değişik noktalarını fresklerle süsleyerek kiliseleri estetik güzellikle birleştirdi. Bugün dahi köyün farklı ve ilginç noktalarında rastlamış olduğumuz freskler dikkatleri üzerine toplamaktadır.

Ihlara Vadisi Belisırma Köyü

Belisırma Köyü tarihi yapıları kadar eşsiz manzarasıyla da dikkat çekmektedir. Roma döneminde Rumlar Belisırma Köyü’ne ‘’peristrema’’ adını takmışlardı. Peristrema Roma kültüründe ‘’hoş manzara’’ anlamına gelmektedir. Bölgenin insanları, çok eski dönemlerden beri köyün eşsiz manzarasına hayran kalınmıştır. Ihlara Vadisi’ne yolu düşen çoğu turist bu hoş manzaranın ve su sesinin tadını çıkarmak için can atmaktadır. Köyün alt kısımlarında yeşilliklerin örmüş olduğu çayır bulunmaktadır. Yemyeşil doğanın su sesleriyle birleştiği Belisırma Köyü sizi tüm olumsuz düşüncelerden arındıracaktır. Köyün havasını iliklerinize kadar çekmenizi öneririz. Çünkü bölge eşi benzerine az rastlanacak derecede bir doğaya sahiptir. Aynı zamanda Ihlara Vadisi Belisırma Köyü sizi masalsı yapısıyla büyülemektedir. Bu masal, köyün girişinden çıkışına kadar devam etmektedir. Aynı zamanda Belisırma Köyü’nde birçok canlı çeşidi yaşamaktadır. Bölgenin zengin arazisi ve insan elinin oldukça az değdiği doğası canlıların yaşamlarını devam ettirmeleri için imkan tanımaktadır.

Ihlara Vadisi Belisırma Köyü, Eski Yunan Köyü Kapadokya

Kapadokya Belisırma Köyü’nün Tarihi

Belisırma Köyü hakkında bilgi paylaşımı yaparken köyün ne zaman inşasına başlandı ve ne zaman yerleşim birimi olduğu konusu çözülememiştir. Günümüzde dahi birçok tarihçinin araştırma konusu olarak aldığı Belisırma Köyü’nün tam olarak ne zaman inşa edildiği bulunamamıştır. Fakat Selçuklu Dönemi ve öncesinde kullanıldığı bilinmektedir. Köyün çeşitli noktalarına yapılan oyuklar ve farklı türde el sanatları bölgenin tarihini bir nebze olsun gün yüzüne çıkarmaktadır. Hasan Dağı’nın püskürttüğü lavların asırlar süren oluşumu sayesinde Ihlara Vadisi meydana gelmiştir. Ihlara Vadisi’nin merkezinde yer alan Belisırma Köyü, ilk Hristiyanların yaşadığı bölgelerden biri olarak bilinmektedir. Köyde ilk Hristiyan insanların yaşadığını Kırkdamatlı Kilisesi sayesinde öğrenmekteyiz. Selçuklu Devleti bölgede bulunan Hristiyanların rahatlıkla ibadetlerini yerine getirmelerine imkan tanımıştır. El işlerinde oldukça yetenekli olan Hristiyanların minnetlerinin bir göstergesi olarak Selçuklu elçisine bir fresk hediye edilmiştir. Bu fresk incelendiği zaman üzerinde Selçuklu elçisinin bulunduğu anlaşılmıştır.

İş hayatının yorucu ve yıpratıcı etkisi insan psikolojisini olumsuz etkilemektedir. Bu etkileri olabildiğince aza indirmek için doğa yürüyüşlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun yanı sıra yılın belirli aylarında çıkacağınız tatillerde doğayla baş başa kalacağınız noktaları tercih edebilirsiniz. Bilim insanlarının araştırmaları neticesinde doğanın insan olumsuz enerjisini söküp aldığı belirtilmiştir. Bu anlamda Aksaray Belisırma Köyü gezinizde temiz havayı iliklerinize kadar çekerken bir yandan da doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Belisırma Köyü Aksaray doğanın harika bir oluşumu olarak misafirlerini beklemektedir.

Ihlara Belisırma Köyü Hakkında Detaylı Bilgi

Selçuklu ve önceki dönemde köy kuzey yakasına konumlandırılan dağlık bir bölgede yer almaktaydı. Fakat sonraki süreçte Belisırma Köyü gittikçe sarp kayalardan uzaklaşarak düzlük ve daha elverişli bir araziye kaymıştır. Köyün coğrafi olarak şekil değiştirmesindeki temel faktör ise hayvancılık ve tarım için daha uygun noktaların tespiti olmuştur. Nevşehir Belisırma Köyü civarında 7 adet kilise bulunmaktadır. Bu kiliseler farklı hikayeleri bünyesinde barındırması ve farklı freskleriyle ön plana çıkmaktadır. Köyde bulunan tüm kiliseler özellikle Selçuklu döneminde Hristiyanların ibadetlerini yerine getirmeleri için kullanılmıştır. Hristiyanlar ibadethanelerine büyük önem göstermekteydi. Türklerin bölgeye yerleşmesi ve Ihlara Vadisi’nde Türk nüfusunun artışı Belisırma Köyü’nün etnik yapısını değiştirmiştir. Türklerin Nevşehir Belisırma Köyü Ihlara Vadisi ve çevre bölgelere hâkim olmasıyla birlikte burası, Türk boylarının ihtiyaçlarını karşıladığı nokta haline gelmiştir. Eski yüzyıllardan beri Türklerin hoşgörü politikası nedeniyle bölgede bulunan insanların ibadetlerine karışılmamıştır. Bölgede bulunan kilise sayısının fazla olmasındaki neden Türklerin hoşgörü politikasıdır.

Ihlara Vadisi

Belisırma Köyü’nde Gezilecek Yerler

Tarihe bir yolculuk olarak nitelendirilen Belisırma Köyü eşsiz manzarasıyla misafirlerini ağırlamaktadır. Doğa yürüyüşlerinin ve çeşitli aktivitelerin bulunduğu Belisırma Köyü, restoranlarıyla da meşhurdur. Bölgede bulunan ibadethaneleri, oyukları ve köyün farklı noktalarında bulunan freskleri keşfettikten sonra soluklanacağınız yerler bulunmaktadır. Her yıl özellikle bahar ve yaz aylarında nehir kıyısında restoran ve mekanlar dolup taşmaktadır. Bu yerlerde Belisırma Köyü’nün doğal güzelliklerini yakından tanıyabilir ve doğayla iç içe kahvaltı yapabilirsiniz. Belisırma Köyü kahvaltı içeriği zengindir ve ayrıca reçel, zeytin, peynir, el açma hamur işi konusunda meşhurdur. Aynı zamanda yerel halkın tercih ettiği yemek çeşitleri de Belisırma Köyü kahvaltısı içerisinde bulunmaktadır. Ihlara Vadisi’nin merkezinde bulunan Belisırma Köyü’nde toplamda 7 adet kilise bulunmaktadır. Tüm bu kiliselerin yapılış tarihleri farklıdır. Aynı zamanda kiliselerin kendilerine has tarihi dokuları ve mimari özellikleri bulunmaktadır.

  • Direkli Kilise
  • Kırkdamaltı Kilisesi
  • Batkın Kilisesi
  • Bahattin Samanlığı Kilisesi
  • Ala Kilisesi
  • Bezirhane Kilisesi
  • Karagedik Kilisesi

Direkli Kilise

Direkli Kilise, Hristiyanlık için oldukça önemli bir kilisedir. Farklı renk tonlarına sahip olan fresklerin detayları insanı büyülemektedir. Aynı zamanda Direkli Kilise bir manastır kilisesi olarak geçmektedir. 11. yüzyılın başlarında yapılmaya başlayan kilise 13. yüzyılın ikinci yarısında kullanıma hazır hale gelmiştir. Bu tarihlerin net tespiti, kilisenin içerisinde bulunan yazıtlardan yapılmıştır. Kilisenin mimari yapısı oldukça dikkat çekicidir. Yunan haç görünümüne sahip olan mimari dokusu bir merkez kubbeden ve farklı noktalarda bulunan üç apsisten oluşmaktadır. Kilisenin merkezine göz attığımızda 6 direğin tam orta noktasında konumlandırılmış kubbe göze çarpmaktadır. Bu özellik de kilisenin ‘’Direkli’’ olarak anılmasını sağlamıştır. Kilisenin çoğu sütununda boydan boya ikişer sıra fresklerin olduğu göze çarpmaktadır. Aynı zamanda kilisenin birçok noktası tahrip edilmiştir. Belisırma Köyü’ne girdikten sonra batıya doğru kısa bir yürüyüşün ardından Direkli Kilise sizi karşılamaktadır.

Bahattin Samanlığı Kilisesi

Kilise, 1950 yılına kadar hem ibadethane görevi görmüş hem de yerleşim birimi olarak kullanılmıştır. Kilise, Direkli Kilise’nin 50-60 metre uzağında yer alan ve konumuyla dikkat çeken bir noktadadır. 10. yüzyılın başlarında temellerinin atıldığı, 11. yüzyılın ortalarına doğru ise çalışmalarının sona erdiği düşünülmektedir. Aynı zamanda kilise yabancı misafirlerin kısa süreli yerleşim ihtiyacını karşılamak için kullanılmıştır. Küçük bir kilise olmasına rağmen hikayesi oldukça ilgi çekicidir. İsa, Yusuf ve Zekeriya Peygamber’in ölümü sonrasında önemli hikayelerin geçtiği yer olarak bilinmektedir. Aynı zamanda kilisenin 3 hücresi bulunmaktadır. Tüm bu hücreler beşik çatı olarak dizayn edilmiş bu sayede kilisenin estetik güzelliği ön plana çıkmıştır.

Kırkdamaltı Kilisesi (Aziz Georgios Kilisesi)

Kırkdamaltı Kilisesi Yunan mitolojisine ve Yunan kaynaklarına göre Aziz Georgios Kilisesi olarak anılmaktadır. Kilise heybetli duruşu ve farklı fresk işlemeleri ile olağanüstüdür. Hristiyan tarihinin derinliklerine inildiğinde Kırkdamaltı Kilisesi hakkında onlarca farklı bilgi bulunmaktadır. Belisırma Köyü adı geçince en çok ziyaret edilen kilise Kırkdamaltı Kilisesi’dir. Kırkdamaltı Kilisesi diğer kiliselere oranla oldukça kısa süre içerisinde inşa edilmiştir. 1283 yılında inşaatına başlanan Kilise 1295 yılında bitmiştir. Belisırma Köyü’nün yaklaşık olarak 1 km uzağında kalmaktadır. Kilise vadi tabanında oldukça yüksek bir konumda yer almaktadır. Kilisenin yapılmasında en büyük rolü olan kişiler Hristiyan bir komutan ve eşidir. Osmanlı ordusunda görevli olan bu komutanın kilisenin yapılışında ön ayak olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda Kırkdamaltı Kilisesi’nin bir freski gözümüze çarpmaktadır. Fresk üzerinde 2. Mesut hakkında ‘’yüksek ve asil bir sultan’’ unvanıyla bahsedilmektedir. Farklı freskler üzerinde ise Meryem Ana’nın göğe yükselişini temsil edilmektedir. Kırkdamaltı Kilisesi’ne varmak için Bahattin Samanlığı Kilisesi’nden Ihlara Vadisi’nin yolu boyunca 10 dakika yürümeniz yeterli olacaktır.

Melendiz Çayı

Batkın Kilisesi

Batkın Kilisesi, Belisırma Köyü civarında bulunan birçok kiliseden daha yaşlı ve üzerinde farklı fresklerin bulunduğu bir ibadethanedir. Kilise 8. yüzyıla tarihlendirilmektedir. Çok güzel bir kilisedir. Fakat Batkın Kilisesi’nin çoğu freskleri tahrip edildiğinden ötürü günümüzde estetik güzelliğini kaybetmiştir.

Ala Kilisesi 

Ala Kilisesi Ihlara Vadisi Belisırma Köyü’nün kuzeyinde yer almaktadır. Aynı zamanda kilisenin üzerine oyulan oyukların Hristiyanların kendilerini daha rahat ifade edebilmeleri için kullandıkları düşünülmektedir. Bunun yanı sıra estetik bir güzelliğe sahip olan kilise Meryem’in takdis edilmesi ve Kudüs’e ayak basmasını simgeleyen fresklerle doludur.

Bezirhane Kilisesi

Kilise Melendiz Çayı’nın doğusunda yer almaktadır. Ala Kilisesi’nin ise hemen yanında bulunmaktadır. Bezirhane Kilisesi’nin 12. yüzyıl ile 13. yüzyıl tarihleri arasında inşaat edildiği tahmin edilmektedir. Bezirhane Kilisesi düz tavana, tek ve geniş bir koridora ve apsise sahiptir. Küçük bir kilisedir.

Karagedik Kilisesi

Karagedik Kilisesi Saint Ermolaos Kilisesi olarak da adlandırılmaktadır. Fresklerinin 10. yüzyıl ile 11. yüzyıl tarihleri arasında yapıldığı tahmin edilmektedir. Aynı zamanda kilise kayaların oyulması sonucu oluşmuştur.

Yorum yapın