Çavuşin Köyü

Çavuşin Köyü

Çavuşin, Göreme-Avanos yolu üzerinde bulunan ve Göreme’ye yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta olan eski bir köydür. Nevşehir Avanos Çavuşin Köyü çok eski dönemlerden beri birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Farklı inançlara sahip toplulukların barındığı Çavuşin Köyü, görülmeye değer yerler arasındadır. Kapadokya’nın en çok turist çeken yerlerin başında gelmektedir. Köy, doğal güzelliğinin yanı sıra tarihi kalıntılarıyla da ön plana çıkmaktadır. Özellikle Bizans ve Roma döneminde uzun bir süre barınma ihtiyacını karşılaşmıştır. Günümüzde ise yerel halkın turistlere hediyelik eşya satarak geçimini sürdürdüğü bir yer olmuştur. Kapadokya’nın en güzel ve anlamlı köylerinin başında gelen Çavuşin Köyü, küçük bir gezinti için idealdir. Antik yerleşimlerin yanı sıra köyün içerisinde kiliseler de yer almaktadır.

Kapadokya doğal güzelliği ve görülmeye değer manzarasıyla yılın her ayı turistleri kendisine çekmektedir. Çok eski dönemlerden kalma tarihi yapıların yanı sıra Çavuşin Köyü gibi küçük yerleşimler göze çarpmaktadır. Bu tür yerleşimler özellikle Bizans ve Roma dönemine ait kalıntılarıyla öne çıkmaktadır. Aynı zamanda Çavuşin Köyü, Hristiyan dünyası için öneme sahip olan bir yerleşimdir. Bölge, Hristiyanlık tarihinin dönüm noktası haline gelmiştir. Şirin ve turistik bir köy olan Çavuşin Köyü, Kapadokya’ya uğradığınızda gezmeniz gereken yerler arasındadır. Harika doğasının yanı sıra farklı yaşam alanlarını bünyesinde barındırması ile de ilgi çekici bir bölgedir.

Kapadokya Çavuşin Köyü

Çavuşin Köyü Tarihi

Köyün tarihi Roma dönemine kadar uzanmaktadır. Roma İmparatorluğu’nun Hristiyanlığı kabulünden önceki dönemde Hristiyan alemine uygulanan baskı giderek artmıştır. Buna karşılık Hristiyanlar, ibadetlerini daha rahat gerçekleştirmek için Çavuşin Köyü’nü tercih etmişlerdir. Çavuşin Köyü yaşama elverişli ancak zor bulunan bir noktadadır. Ayrıca kayalıklarla kamufle olmaktadır ve bu da Romalılardan saklanmalarına yardımcı olmuştur. Hristiyanların belirli bir süre boyunca ibadetlerini gizli bir şekilde yerine getirdiği Çavuşin Köyü, sonraki dönemde de yerleşim birimi olmuştur. Hristiyanlar ibadetlerini açık bir şekilde yapmaya başladıktan sonraki süreçte de Çavuşin Köyü’nde yaşamışlardır. Çünkü bölge hem doğası hem de coğrafi yapısı ile yaşamak için iyi bir yerdi.

Bölge halkı tarafından açılan ibadethanelerin bir bölümü gezmek için açıkken, yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olanlar misafirlerin güvenliği için kapalıdır. O dönemde açılan kilise ve manastırların içinde bulunan fresk, motif ve figürler keşfedilmeye değerdir. Birçok farklı hikaye ve anlama sahip olan motiflerin bir kısmının gizemi bugün dahi çözülememiştir. Bölgenin çok fazla turist çekmesindeki temel faktör yukarıda bahsettiğimiz dini yapılardır.

Yerel halk peri bacalarının içine oyarak oluşturdukları küçük yaşam alanlarıyla barınma ihtiyacını karşılaşmıştır. Bölgede nüfusun her geçen gün artması da bacaların içerisinde açılan oyuk sayısını arttırmıştır. Kısa sürede peri bacalarının içerisine açılan oyuklar bir köy unvanını almıştır. Çavuşin Köyü’nde insanlar özellikle koyun ve keçi beslemişlerdir. Yiyecek ihtiyaçlarını, besledikleri bu küçükbaş hayvanlardan karşılamışlardır. İçecek ihtiyaçlarını ise bölgedeki farklı derelerden su taşıyarak gidermişlerdir. El sanatlarında usta olan halk kayalara çeşitli motifler yapmış ve oyuklar açmıştır. Kaya ve duvarlara yapılan sanatsal faaliyetler günümüzde paha biçilemezdir.

Çavuşin Köyü’nün Hristiyanlık için Önemi

Çavuşin Köyü çok eski dönemlerden beri Hristiyanların yoğun olduğu toprakların başında gelmektedir. Eski dönemlerde bölgede bulunan Hristiyanlar, dönemin önemli olaylarına bizzat tanık olmuştur. Bu yüzden Çavuşin Köyü tarihi Hristiyanlık tarihi için önemli olan birçok farklı insanın resimlerine sahiptir. Resimlerin yapılış amacı, insanların atalarını sürekli olarak görmek istemeleri ve bu sayede ibadetlerini daha içten yapmalarıymış. Bizans döneminde bölgede bulunan Hristiyanlar, ibadetlerini benimsediklerini korkmadan ve çekinmeden belirtmişlerdir. Bölgenin nüfusunun büyük bölümünün Hristiyanlardan oluşması da bölgeyi dini etkinliklerin merkezi haline getirmiştir. Uzun bir süre boyunca bölgeye hakim olan Bizanslılar, son döneminde yerel halkın yerleşim düzenini etkilememiştir.

İş hayatının yorucu ve yıpratıcı etkisi yadsınamaz bir gerçektir. Gerek mental gerekse fiziksel açıdan çöküntülere neden olan stresli yaşamdan biraz olsun uzaklaşılmalıdır. Bunun yerine kafa dinleyebileceğiniz, araba ve insan seslerinden uzak bir doğa turu iyi gelecektir. Doğa turunuzu tarihi yapılarla birleştirmek ve küçük bir tatil yapmak için Çavuşin Köyü’nü tercih edebilirsiniz. Çavuşin Köyü’nde küçük doğa yürüyüşleri yapmak mümkündür. Bu doğa yürüyüşleri sayesinde kendinizi mental ve fiziksel açıdan toparlayabilirsiniz. İçinize çekeceğiniz temiz hava tüm vücudunuza iyi gelecektir. Çalışma arasında yapılan kısa süreli tatiller ilerleyen dönemde daha verimli çalışmanıza yardımcı olacaktır. Kendinizi doğanın kollarına bırakmak size oldukça iyi gelecektir.

Kapadokya Cavusin Köyü, Çavuşin Köyü Nerede

Türk Seferleri’nde Çavuşin Köyü

1071 Malazgirt Savaşı’nın ardından Türklerin Anadolu’ya akınları hız kazanmıştır. Türkleri Anadolu’dan temelli atmak isteyen Bizanslıların başlattığı tüm savaşlar büyük bir hüsranla sonuçlanmıştır. Kısa bir süre içerisinde Nevşehir’i de himayesi altına alan Türklerin Kapadokya’yı keşfetmeleri de uzun sürmemiştir. Doğanın sunduğu yapılar karşısında hayran kalan Türkler, yerel halka zarar vermemiştir. Bölgede bulunan ve nüfus sayıları daha fazla olan Hristiyanların ibadetlerini rahat bir şekilde yerine getirmelerine müsaade etmişlerdir. Bölgede bulunan hiçbir kiliseye dokunmayan Türkler, bölgenin etnik yapısına saygı duymuştur. Türklerin Kapadokya’yı hakimiyeti altına almasına rağmen yerel halkın ibadetlerine saygı duyması Hristiyanları etkilemiştir.

Türklerin ve İslam’ın farklı dinlere karşı hoşgörülü tavrı bazı Hristiyanların din değiştirmesini sağlamıştır. Kısa bir dönem içerisinde bunun yaşanması, bölgede İslam faaliyetlerini arttırmıştır. Aynı zamanda artan bu dini hareketler bölgede farklı mezheplerin türemesine neden olmuştur. Aynı zamanda Çavuşin Köyü, birçok ticaret yolu üzerinden geçmekteydi. Bu yüzden Türkler bölgeyi himayesi altına kattıktan sonraki ilk adımları kervansaray inşaatı olmuştur. Bölgede hızlı bir şekilde cami, kervansaray ve türbe inşa edilmiştir.

Çavuşin Köyü günümüze kadar tarihini ve eşsiz doğasını koruyarak gelmiştir. Bu tarihi ve doğayı yıllar boyunca koruyabilen Çavuşin Köyü, günümüzde misafirlerini ağırlamaktadır. Güzel bir gün batımı sırasında harika kareler yakalayacağınız Çavuşin Köyü’nde farklı bir hayat sizi beklemektedir. Değişik açılardan çekebileceğiniz eşsiz fotoğraflarla galerinizi süsleyebilirsiniz. Yer yer açık kırmızı renklere sahip olan tüf kayalıklar sizi masallar diyarına götürecektir. Farklı noktalarda bulunan küçük tüneller ve açık havada bulunan çeşit çeşit bitki türleri bir masal gibidir.

Kapadokya Çavuşin Köyü Giyilecek Kıyafetler

Kapadokya Çavuşin Köyü’nün özellikle yaz ve bahar aylarında ziyaret edildiği görülmektedir. Bu yüzden hava durumuna bağlı olarak rahat ve konforlu kıyafetleri tercih edebilirsiniz. Daha çok sportif kıyafetler seçmek köyü daha rahat dolaşmanıza imkan sağlayacaktır. Ayağınızın tüm noktalarını kapattığına emin olduğunuz ayakkabıları tercih etmelisiniz. Sandalet ve benzeri ayakkabılar ayağı korumasız bırakmaktadır. Açık ayakkabı giyerseniz doğada bulunan birçok canlı türü tarafından ısırılabilirsiniz. Aynı zamanda sandalet tarzı ayakkabılar yürüyüş konforunu da düşürmektedir. Yaz aylarında özellikle öğle saatlerinde bölgeyi gezecekseniz kesinlikle şapka takmalısınız. Mümkünse şapka kafanızın her yerini güneşten koruyacak büyüklükte olmalıdır. Şapka takmazsanız kafanıza almış olduğunuz güneş ışınları kısa sürede baş dönmesine, mide bulantısına neden olabilir. Bölgede öğlen sıcağında uzun süre bulunmak bayılmalara ve burun kanamalarına neden olmaktadır.

Çavuşin Köyü Gezilecek Yerler

Bölge günümüze kadar tarihi yapısını koruyarak gelmiş nadir yerleşim alanlarındandır. Bölgede bulunan Hristiyanlar tarafından inşa edilen Çavuşin Kilisesi, Üç Haçlı Kilise, Azize Meryem Kilisesi bölgede en çok öne çıkan yapılardandır. Kiliseler cenneti olarak da adlandırılan Kapadokya Çavuşin Köyü Vaftizci Yahya Kilisesi’ni de bünyesinde barındırmaktadır. İsmi geçen tüm bu kiliseler çok eski dönemlerden beri varlığını sürdürmektedir. Aynı zamanda Cemalların Kilise, Saklı Kilise, Gıdıların Kilise gibi kiliseler bölgede inşa edilen yapılar arasındadır. Diğer kiliselere oranla daha az hasarla günümüze gelmiş olan ise Çavuşin Kilisesi’dir. Aynı zamanda köyün merkez kilisesi olarak geçmekte ve köyü adıyla da sembolize etmektedir. Çavuşin Köyü’nü ziyaret ettiğiniz zaman uğramanız gereken ilk yer Çavuşin Kilisesidir.

Çavuşin Kilisesi

Nevşehir Çavuşin Kilisesi müzekart ile giriş kabul etmektedir. Çavuşin Kilisesi Çavuşin Köyü Avanos Nevşehir’e adım attığınızda sizi bölgenin doğal güzellikleri karşılamaktadır. Giriş yaptığınız zaman kilisenin genel krokisini gösteren haritayı ücretsiz bir şekilde alabilirsiniz. Bu sayede kilisenin içerisinde ilginizi çeken noktalardan gezmeye başlayabilir ve kilisenin tadını sonuna kadar çıkarabilirsiniz. Ayrıca Çavuşin Köyü’nü genel hatlarıyla anlamak ve tarihini öğrenmenin adresi Çavuşin Kilisesi’nden geçmektedir. Kilisenin içerisinde bulunan freskler oldukça ilgi çekmektedir. Çoğu Bizans döneminden kalan bu sanatsal yapılar dönemin yerel halkının yetenekli olduğu göstermektedir. Kilisenin çoğu duvarı farklı tondaki renkler ile süslenmiştir. Kilisenin duvarlarında öne çıkan renk kırmızıdır. Kırmızının öne çıkmasındaki temel neden ise insanı çeken bir görünüme sahip olmasıdır. Aynı zamanda kırmızı gücü, heyecanı ve aşkı sembolize etmektedir.

Nevşehir Çavuşin Köyü’nde bulunan ve 5.yy’da yapılan en geniş hacimli bir başka kilise ise Vaftizci Yahya Kilisesi’dir. Çavuşin Kilisesi kadar önemli bir yapı olan Vaftizci Yahya Kilisesi’nin tarihi çok eskilere uzanmaktadır. Aynı zamanda kilise, esrarengiz hikaye ve freskleriyle de öne çıkmaktadır.

Çavuşin Köyü ve Seramik

Çavuşin Köyü genel olarak kiliseleri ve tarihi yapılarıyla anılan yerler arasındadır. Fakat bölgede el işi seramik ürünleri ve çanak çömlek gibi el sanatları da oldukça ileri seviyededir. Dönemin şartlarına kıyasla bölgede yapılan el sanatları oldukça ileri boyuttadır. Hatta bölgede el sanatlarını ve seramik çalışmalarını göstermek için Güray Seramik Müzesi bulunmaktadır.

Yorum yapın