Derinkuyu Yeraltı Şehri Turu

Derinkuyu Yeraltı Şehri Turu

Nevşehir’in eşsiz ve esrarengiz havasını hissetmek oldukça büyüleyicidir. Burası kaliteli zaman geçirebileceğiniz, kültürlenebileceğiniz ve hatta tatilinizin tadını tam olarak çıkartabileceğiniz mükemmel bir mekandır. Çoğu zaman sadece yurt içinden değil aynı zamanda yurt dışı üzerinden de birçok ziyaretçiye konuk olan güzel topraklarımızda keşfedilmeyi bekleyen onlarca hazine saklıdır. İşte Derinkuyu Yeraltı Şehri Turu da bu hazinelerden birisidir.

Derinkuyu Yeraltı Şehri’nin detaylarına inmeden önce MDC Cave Otel kapsamında konaklayarak kaliteli hizmete ulaşabileceğinizi belirtmeliyiz. Bu tarz tatil organizasyonlarında öncesinde mekanları araştırmak ve sonradan pişmanlık yaşamamak oldukça önemlidir. Zamanın ve hayat koşturmacasının sizlere sunduğu kısa dinlenme ödüllerini en güzel şekilde kullanabilmeniz memnuniyetiniz açısından da oldukça önemlidir. Ayrıca zaman yönetimi de gerektirir. Memnun olacağınız ve kaliteli vakit geçireceğiniz harika bir tatiliniz olsun!

Kapadokya Derinkuyu

Derinkuyu Yeraltı Şehri Nerede

Kapadokya’nın görkemli yapılarından biri olan yeraltı şehirleri onu ziyarete gelen ziyaretçilerini her zaman büyülemiştir. Zamanında buralarda yapılan aktiviteler, dini törenler ve hatta yaşam alanı olarak kullanılması oldukça kıymetlidir. Eski uygarlıklarda yaşamış insanların bu mekanlarda nefes aldığı düşüncesi kişiyi alıp o uzak zamanlara götürür. En merak edilen sorulardan birisi Derinkuyu Yeraltı Şehri nerede sorusudur. Nevşehir ve Niğde il merkezlerinin tam ortasında bulunan Derinkuyu Yeraltı Şehri, Kaymaklı’ya 10 dakika uzaklıktadır. Ayrıca Nevşehir il merkezinin güneyinde yer almaktadır.

Derinkuyu Yeraltı Şehri Açık Adres

Gezmek istediğiniz Derinkuyu Yeraltı Şehri harita özelliğinde internet üzerinde aratıldığı zaman bulunabileceği tam adresi aşağıda yer almaktadır: Bayramlı, Niğde Cd., 50700 Derinkuyu/Nevşehir

Derinkuyu Yeraltı Şehri Diğer Mekanlara Uzaklık

Derinkuyu Yeraltı Şehri’ni daha iyi tanıyabilmek için popüler bazı mekanlara olan uzaklığı sizler için kısa mesafeden uzun mesafeye doğru sıralanmıştır. Bu sayede belki de tatilinizi daha iyi organize edebilirsiniz. Mesafelerin belirlenmesinde yollar içinden en kısa uzaklık baz alınmıştır.

 • Kaymaklı ~ 10 km
 • Nevşehir Merkez ~ 30 km
 • Uçhisar ~ 31 km
 • Göreme ~ 35 km
 • Ortahisar ~ 37 km
 • Ürgüp ~ 40 km
 • Acıgöl ~ 40 km
 • Avanos ~ 46 km
 • Niğde Merkez ~ 52 km

Derinkuyu Yeraltı Şehri Tarihi

Kapadokya Derinkuyu Yeraltı Şehri neden yapıldı ve kimler tarafından kullanıldı diye sorulacak olursa, okuduğunuz bu yazıda kısaca cevaplar bulabilirsiniz. Derinkuyu Yeraltı Şehri kaç yıllık bir geçmişe sahiptir sorusu için ise, milattan önce 3000 yıllarında Hititler tarafından yapıldığı düşünülmektedir. Üstelik günümüzde bulunuşunun bir tesadüfe dayanması da oldukça güzel bir şansa sahip olduğunu gösteriyor. Derinkuyu Yeraltı Şehri tarihçesi için ise Roma zulmünden kaçan ilk Hristiyanların buraya geldikleri bilgisi dolaşmaktadır. Özellikle bazı katlardaki tarihi eserler, Derinkuyu Yeraltı Şehri’nin Bizans Dönemi’nde yoğun olarak kullanıldığını göstermektedir. Roma zamanına nokta atışı yapan bu eserlerin çoğu gezilemeyen katlarda bulunmaktadır. Türkler de Malazgirt Savaşı zamanında, yani 1071 yıllarında varlıklarını bu bölgede göstermiştir.

Derinkuyu Yeraltı Şehri Turu

Derinkuyu Yeraltı Şehri Hakkında Bilgi

Derinkuyu Yeraltı Şehri Nevşehir, tıpkı diğer bazı yeraltı şehirleri gibi birçok kattan oluşmaktadır. Bu katların tamamı henüz ziyarete açılmamıştır. Şu anda aktif olarak ziyaret edilebilen kat sayısı 8’dir. Diğer yeraltı şehirlerinin yanında oldukça fazla gezilebilir kata sahiptir. Bu sekiz katın derinliği yaklaşık olarak 50 metredir. Temizlenemeyen ve gezilemeyen katlarla birlikte 12-13 kata sahiptir. Toplam olarak tüm katlar temizlenebilseydi derinliği 85 metreyi bulabilirdi.

Derinkuyu Yeraltı Şehri Kapadokya, adını çok derinlerde bulunan 52 adet içme suyuna sahip kuyularından almıştır. Diğer yeraltı şehirleri gibi içindeki yaşamı korumayı ve saldırı sırasında vakit kazandırmayı amaçlamıştır. İçerisinde uzun süre boyunca 50 bin insan barınabilmiştir. Sahip olduğu geniş tüneller ile diğer yeraltı şehirlerine geçiş sağlanmıştır. Ayrıca sadece savunma ve güvenlik konusunda değil eğitim de aktif olarak kullanılmıştır. Bilinen en eski akıl hastanesinin bu yeraltı şehrinde bulunduğu söylenmektedir. Duvarlarındaki oyuklar bezir yağı ile aydınlanıldığını göstermektedir. Kısacası bu şehir oldukça etkileyici bir teknolojiye sahiptir.

Derinkuyu Yeraltı Şehri Turu Kat Planı

Bu bölümde Derinkuyu Yeraltı Şehri kaç metre derinlikte olduğu ve katlarının bilgileri yer almaktadır. Dar bir geçitten girerek adım attığınız bu eşsiz dünyada birinci kat karşınıza çıkıyor. Bu kat girişin biraz altında yer alıyor. Derinkuyu Yeraltı Şehri girişi içerisinde ahır, mutfak, şaraphane ve oturma odaları bulunuyor. Hayvanların dışarı çıkması ve içeri girebilmesinin kolaylığı açısından diğer yeraltı şehirlerinde de olduğu gibi ilk katta ahırın olması oldukça mantıklıdır.

İkinci katta da erzak depoları ile birlikte birinci kata benzer bir düzen sizleri karşılıyor. Üçüncü kat ise oldukça önemli olan havalandırma boşlukları bulunmaktadır. Ayrıca bu kat içerisinde okul barındırması bakımından diğer yeraltı şehirlerinden farklıdır. Bu katta ayrıca kilise ve mezarlık gibi dini faaliyetlerin yapıldığı alanlar da görülmektedir.

Dördüncü kat tarihi filmlerde yer alan zindan görüntüsü ile sizi karşılıyor. Daha önce de bahsedildiği gibi güvenlik ve savunma merkezli kurulan yeraltı şehirlerinde belki de en önemli kısımlardan birisi burasıdır. İçeriye girer girmez atmosfer sizi içine çekmektedir. Bunun dışında diğer katlarda bulunan su kuyuları ve mezarlıklar gibi bölümler de burada konumlanmaktadır.

Beşinci kat şehrin katlarını birbirine bağlayan bir konumdadır. Altıncı kat ile bağlantılıdır ve bu kat tünel şeklindedir. İçerisinde beş oda barındırır. Yedinci kat biraz daha yüzeyle bağlantısı az olan ve daha çok toplantı yapılan bir odayı içerir. Sekizinci kat gezmek için son kattır ve beşinci kattan sonra tüneller oldukça dar bir hal alır. İnmekte sıkıntı yaşayabileceğiniz kısımlar bulunmaktadır.

Derinkuyu Yeraltı Şehri Turu

Derinkuyu Yeraltı Şehri Giriş Ücreti

Yeri gelirse dar tünellerden geçmeyi gerektiren bu esrarengiz yeraltı şehri bazen zorlu parkurlar içermektedir. Öncelikle klostrofobi sahibi olan insanların bir kez daha düşünmesi gerekebilir. Fakat dünyanın en esrarengiz yeraltı şehirlerinden biri olan Derinkuyu Yeraltı Şehri efsanesi sizin memnun olarak ayrılmanıza mutlaka sebep olacaktır. Derinkuyu Yeraltı Şehri müzekart kullanabilirsiniz. Ancak özel tur kapsamında giriş ücretini düşünmeniz gerekmez.

Derinkuyu Yeraltı Şehri Turu Ücreti

Derinkuyu Yeraltı Şehri hakkında tur kapsamında iki kişi bile bu turu gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik VIP olarak bu fırsatı değerlendirebilirsiniz. Bu özel turdan yararlanmak için HTR Turkey Tours acentesinden doğru ve güvenilir daha fazla bilgiyi elde edebilir ve kaliteli bir tatilin tadının çıkarabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için en aşağıda verilmiş iletişim bilgilerini kullanabilirsiniz.

 • 1 Kişi : 182 Euro Kişi başı
 • 2 Kişi : 110 Euro Kişi başı
 • 3 Kişi : 86 Euro Kişi başı
 • 4 Kişi : 75 Euro Kişi başı

Derinkuyu Yeraltı Şehri Turu Dahil Olan Hizmetler

En önemli hizmetlerden ilki ve belki de en merak edileni rehber durumudur. Nevşehir yeraltı şehri Derinkuyu turu kapsamında rehber ile hareket edecek ve bu özel turun zevkini tadacaksınız. Bundan sonra size sadece turun keyfini çıkarmak kalacaktır. Ayrıca araç hizmetleri tur kapsamına dahildir. Güzel, keyifli ve kültürel bir aktiviteden sonra en sevilen kısımlardan biri de dinlenirken yemekleri yemek ve bunun tadını çıkarmaktır. Öğle yemeği konusunda sıkıntı yaşamayacağınızı ve bu eşsiz tur kapsamında öğle yemeği faaliyetinin yer aldığını söylemekte yarar vardır. Daha önce de bahsedildiği gibi müze girişleri tur kapsamında bulunmaktadır. Bunun haricinde otopark ücretleri de tur içerisinde yer almaktadır.

Derinkuyu Yeraltı Şehri Turu Alternatifi

Nevşehir Derinkuyu Yeraltı Şehri Turu özel bir tur ve eşsiz bir fırsattır. Farklı bir tura dahil olarak Derinkuyu Yeraltı Şehri’ni keşfe çıkmak isterseniz, eşsiz bir alternatif vardır! Bu tur Kapadokya Yeşil Tur‘dur. Detaylarına ulaşmak için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Derinkuyu Yeraltı Şehri Turu

Kapadokya Yeşil Tur

Hemen bu alternatifin sizin için neden iyi bir seçenek olduğunu söylememiz gerekmektedir. Bu tur, Derinkuyu Yeraltı Şehri Turu’na göre fiyat olarak daha uygundur. Tabii ki sadece Derinkuyu’yu içermez. Aksine daha kapsamlı bir turdur.

Kapadokya Yeşil Tur Rotası

Kapadokya Yeşil Tur, Ihlara Vadisi, Belisırma Köyü, Selime Manastırı ve güzergahı üzerindeki Derinkuyu Yeraltı Şehri’ni kapsamaktadır. Öğle yemeği Belisırma Köyü sonrasında gerçekleşmektedir. Ortalama olarak 4-5 km yürüyüş içermektedir.

Ihlara Vadisi

Bazı tarihi kaynaklar içerisinde buraya Peristremma ismiyle de rastlanmaktadır. Tüm dünyanın gözünün üzerinde olduğu ve çeşitli unsurları bir arada bulunduran eşsiz bir oluşumdur. Aksaray ili Güzelyurt ilçesi içerisinde yer almaktadır. Ihlara Vadisi Nevşehir’e oldukça yakın olan bu il içerisinde yer almaktadır. Yaklaşık 18 km uzunluğunda ve 150 m derinliğindedir. Melendiz Nehri ile oluşumu gerçekleşen vadi çevresinde yer alan oyma yapılar ile kültürel bir etki de elde etmiştir. Kayaçlardan oyularak yaşanılan bu mekanlarda birçok kültürel etki yaratılmış ve günümüze ulaştırılmıştır. Ihlara Vadisi Hasan Dağı’nın püskürdüğü malzemelerin Melendiz Nehri ile oyulmasıyla oluşmuştur. Günümüzde yürüyüş aktivitesine damga vuran önemli mekanlardan biridir. İçermiş olduğu bitki örtüsü, dik duvarları ve insan yapımı yapıları ile birlikte eşi benzeri bulunamayan bir vadidir. Ihlara Vadisi civarındaki kiliseler Kapadokya tipi süslemeler barındırır.

Belisırma Köyü

Belisırma Köyü, Ihlara Vadisi’nin ortasında Melendiz Nehri’nin kenarında yer alan küçük bir yerleşim yeridir. Ihlara Vadisi’nin aksine Belisırma Köyü içerisindeki eserlerde Bizans tipi süslemeler bulunur. Adını gerçekten de belinde sırma olan bir atlının köye yerleşmiş olmasından almıştır. Direkli, Batkın, Kırkdamaltı, Bahattin Samanlığı, Ala, Bezirhane ve Karagedik Kiliseleri’ni içinde barındırmaktadır. Gezintiniz sırasında dinlenebileceğiniz bu köy küçük bir yerleşim alanıdır. Kültürel yapıları barındırması ve Ihlara Vadisi gibi eşsiz bir doğal güzelliğin içinde bulunması önemlidir.

Selime Manastırı

Ihlara Vadisi bitiminde yer alan Selime Manastırı, çevresindeki Selime Sultan Türbesi ile birlikte konumlanmıştır. Selçuklu dönemine ait olan bu kilise yöreye de kendi ismini vermiştir. Bu civarda Yüksek, Silvişli, Kızıl, Koç ve Ahmatlı kiliseleri yer almaktadır. Eğer ki çevreye ziyarete gelirseniz mutlaka görmenizi tavsiye edeceğimiz bir yerdir.

Kapadokya Yeşil Tur Ücreti

Derinkuyu Yeraltı Şehri efsanesini barındıran Kapadokya Yeşil Tur’un tercihleriniz arasında olmasını tavsiye ederiz. Bu durumda en merak edilen sorulardan biri turun fiyatıdır. Kişi başı olarak değerlendirilen bu turun fiyatı yaklaşık olarak 60 Euro’dur. Tur kapsamında daha detaylı bilgi almak için yazının aşağısında yer alan iletişim bilgilerini kullanabilirsiniz.

Derinkuyu Yeraltı Şehri Turu ve Kapadokya Yeşil Tur İletişim

Sevdiğiniz bir aktivite olan yürüyüş ile birleştirebileceğiniz kültürel ve doğa çevresinde gelişen turlar yukarıdaki gibidir. Derinkuyu Yeraltı Şehri iletişim ve daha fazla bilgi almak için aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanabilirsiniz. Son olarak, şimdiden mutlu tatiller!

Yorum yapın