Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Açık Hava Müzesi

Kapadokya’nın tarihini bir alana toplayan yer Göreme Açık Hava Müzesi’dir. Çünkü Kapadokya bölgesinde bugüne kadar yaşamış olan tüm medeniyetlerin izleri Göreme Açık Hava Müzesi’nin içerisinde bulunmaktadır. Yürüyüş yapabileceğiniz kadar büyük bir alana sahiptir. Ayrıca her adımda birbirinden farklı yaşam alanlarına ışık tutmaktadır. Göreme Açık Hava Müzesi içinde sayısız kilise yer almaktadır. Bölgeye gelen her cemaat, her dine mensup kişi kendi inançlarına göre ibadet yerlerini taşların içerisine oyarak inşa etmişlerdir. Üstelik zamanla bu ibadet yerleri aşınırsa hemen yerine yenisini yapmışlardır. Eski aşınan yeri ise mezar olarak kullanmışlardır. Böylelikle bağış yapan kişiler öldüklerinde kullanılmayan kiliselerin içine gömülmeye başlanmıştır. Ayrıca bu durum zamanla bölgenin gelir kaynağı olmaya başlamıştır. Bu sebeple eskiyen kiliseler hemen terk edilip yerine yenisi yapılmaya başlanmıştır. Bununla beraber yapılan her yeni kiliselerin içine bölgenin dindar resim ustaları tarafından freskler resmedilmiştir. Üstelik her birinde resmedilen, betimlenen konu bütünlüğü farklıdır. Yani girdiğiniz her kilisede farklı bir anlatım dili sizleri karşılamaktadır.

Göreme Açık Hava Müzesi için tam anlamıyla bir yaşam alanı diyebiliriz. Çünkü içerisinde şapeller, kiliseler, yemek mekânları, eğitim alanları bulunmaktadır. Yani gördüğünüz her bir yer başka bir yaşamsal alanı temsil etmektedir. Bu yaşam alanlarını önemli kılan şey, Göreme Açık Hava Müzesi’nin birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olması ve onlardan izler taşımasıdır. Bu sebeple Göreme Açık Hava Müzesi’nin ziyaretçileri her yıl artış göstermektedir. Çünkü sadece yerli turistler değil, yabancı turistlerin de uğrak yeri haline gelmiştir. Özellikle Çin ve Rus turistlerin çokça ziyaret ettiği bir yerdir. Ancak son zamanlarda onların yerini Latin Amerikalı turistler almaktadır. İsterseniz Göreme Açık Hava Müzesi gibi muhteşem tarihi içinde barındıran Göreme’den kısaca bahsedelim.

Göreme Açık Hava Müzesi Kapadokya, Karanlık Kilise Kapadokya, Saint Basil Kilisesi Kapadokya, Elmalı Kilise Kapadokya

Göreme

Nevşehir’in en az Ürgüp kadar bilenen ve çokça ziyaretçisi olan bir bölgesidir. Göreme, içinde barındırdığı tarihi ile birçok kilise, şapel, manastır ve müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca birbirinden güzel manzaralara sahip vadiler de genellikle burada bulunmaktadır. Bu sebeple Göreme için balon turlarının başladığı yer diyebiliriz. Çünkü balon turları en güzel manzaraya sahip vadilerden yapılmaktadır. Göreme’de bulunan vadilerde güneş batarken ve doğarken bambaşka görsel bir şölen sizleri karşılamaktadır. Mesela Güllüdere Vadisi’nde güneş doğarken peri bacaları ve kayalara yansıyan ışıkla vadi pembe bir görüntüye bürünmektedir. Yani vadi adı gibi gül rengini almaktadır. Ya da Kızılçukur Vadisi’nde güneş batarken kızıla bürünmesi sizleri bir şiire götürecek kadar büyülemektedir. Ayrıca ATV, At ve Jeep Safari Turu gibi turlar Göreme’de çok yaygındır. Çünkü arazisi engebelidir. Bu durum da hız ve adrenalin tutkunlarının hoşuna gitmektedir. Üstelik safari turları için belirlenmiş özel yollar da bulunmaktadır. Bu sebeple de Göreme Kapadokya bölgesini ziyaret etmek isteyenler tarafından sıkça tercih edilmektedir.

Göreme Açık Hava Müzesi Tarihi

Göreme Açık Hava Müzesi kaya yerleşiminden oluşmaktadır. Söylenenlere göre ilk manastır hayatının başladığı yer burasıdır. Çünkü burada MS 4’üncü yüzyıldan 13’üncü yüzyıla kadar çok yoğun bir manastır hayatı geçmiştir. Öyle ki neredeyse her bir kaya oluşumun içinde şapel, kilise ya da yaşamsal başka bir alan mevcuttur. Bu da bize eğitimin hiç aksamadığı ve kalabalık bir şekilde devam ettiğini göstermektedir. Göreme Açık Hava Müzesi’nden sonra Ihlara, Soğanlı ve Aksaray da aynı eğitim sistemini sürdürmüştür. Ancak öncelik Göreme Açık Hava Müzesi’ne aittir. Üstelik Göreme Açık Hava Müzesi 6 Aralık 1985 tarihinden itibaren doğal ve kültürel yapı olarak UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır. Bununla birlikte Göreme Açık Hava Müzesi’nin içerisinde bulunan kiliseler genel olarak 9 ve 11. yüzyıldan kalmaktadır. Neredeyse her birinde İncil, Hz. İsa, Hz. Meryem ve Tevrat’tan sahneler bulunmaktadır. Duvarlarına işlenen bu konuların günümüze kadar gelmiş olması ziyaretçilerini kendine hayran bırakmaktadır.

Göreme Açık Hava Müzesi Kapadokya, Karanlık Kilise Kapadokya, Saint Basil Kilisesi Kapadokya, Elmalı Kilise Kapadokya

Göreme Açık Hava Müzesi İçinde Neler Var

Tarihin birçok sayfasına ışık tutan Göreme Açık Hava Müzesi’nin içinde yaşam alanları bulunmaktadır. Yürüdüğünüz zaman hem içiniz açılmakta hem de adım başı bir tarihi yapıya şahit olmaktasınız. Çünkü hepsi sağlı sollu görebileceğiniz şekilde inşa edilmiştir. Mesela girişte ilk olarak Aziz Basil Şapeli, onun hemen yanında Elmalı Kilise, biraz üstünde Aziz Barbara Kilisesi bulunmaktadır. Onun karşısında ise Yılanlı Kilise, biraz yukarı doğru ilerleyince karşınıza Karanlık Kilise çıkmaktadır. Karanlık Kilise’nin ayrı bir giriş ücreti bulunmaktadır. Sonrasında Karanlık Kilise’nin hemen yanında patika bir yol bulunmaktadır. Bu yolu takip ettiğinizde ise karşınıza Çarıklı Kilise çıkmaktadır. En sonda ise müzenin dışında olan ancak müze biletiyle dolaşabileceğiniz Tokalı Kilise bulunmaktadır. Üstelik bu kiliselerin içerisinde sesli anlatım da bulunmaktadır. Bu sesli anlatım sayesinde verilen bilgileri 12 dilde dinleme şansınız bulunmaktadır. Ancak eğer sesli anlatım değil de gerçek bir rehber ile gezmek isterseniz HTR Turkey Tours bu konuda en etkili acentedir.

 • Aziz Barbara Kilisesi
 • Kızlar Ve Erkekler( Rahipler Ve Rahibeler) Manastırı
 • Elmalı Kilise
 • Aziz Basil Şapeli
 • Yılanlı Kilise
 • Çarıklı Kilise
 • Karanlık Kilise
 • Tokalı Kilise

Aziz Barbara Kilisesi

Aziz Barbara Kilisesi’nin yapım tarihi 10. yüzyıla dayanmaktadır. Göreme Açık Hava Müzesi’nde bulunan Aziz Barbara Kilisesi’nin içinde bulunan freskler, müzenin içerisinde yer alan diğer kiliselere göre biraz ilginçtir. Çünkü diğerleri gibi içerisinde dini figürlerden çok, hayvan ve haç figürleri bulunmaktadır. Bu figürler ziyaret edenler tarafından ilginç bulunmaktadır. Hatta çocuk çizimine benzetilmektedir. Bu sebeple burada bulunan çizimleri yerel halkın yaptığı düşünülmektedir. Kendilerince kiliseyi kutsayıp birtakım sembollerle anlatmaya çalışmışlardır. Üstelik bu figürlerden başka sadece haç sembolleri bulunmaktadır. Haç sembolleri de oldukça fazla yer kaplamaktadır. Ayrıca kilisedeki tüm motifler kırmızı boya ile yapılmıştır.

Kızlar (Rahibeler) Manastırı

Göreme Açık Hava Müzesi’ne girdiğinizde karşınıza çıkacak ilk manastırlardan biridir. Kızlar Manastırı kaya oluşumunun en güzel örneklerindendir. Gördüğünüz zaman büyülenmemek elde değildir. Üstelik bu büyü 7 kat boyunca devam etmektedir. Ayrıca bahsettiğimiz bu 7 kat boyunca bir tünel sizleri beklemektedir. Bu sebeple Kızlar Manastırı’nı dolaşırken Kapadokya’nın gizemli yer altı şehirlerindeymişsiniz gibi hissedersiniz. Çünkü içi onlarda olduğu gibi tüneller ile birbirine bağlanmaktadır. Bununla beraber yer altı şehirlerine benzeyen bir diğer yönü ise içerisinde bulunan sürgü taşlarıdır. Bu sürgü taşları tıpkı yer altı şehirlerinde olduğu gibi güvenlik amacıyla kullanılmıştır. Kızlar Manastırı’nın ilk katında yemekhane, mutfak gibi odalar bulunmaktadır. İkinci katında ise zamanla tahrip olmuş bir şapel bulunmaktadır. Diğer katları ise ziyarete açık değildir.

Erkekler (Rahipler) Manastırı

Erkekler Manastırı Kızlar Manastırı’nın hemen karşısında bulunmaktadır. Ancak Kızlar Manastırı kadar görkemli bir büyüklüğe sahip değildir. Erkekler Manastırı 4 kattan oluşmaktadır. Ancak ziyarete sadece ilk katı açıktır. Çünkü diğer katları zamanla aşınmış ve tahrip olmuşlardır.

Elmalı Kilise

Göreme Açık Hava Müzesi’nde bulunan Elmalı Kilise’ye giriş kuzeydedir. Araştırmacıların tahminlerine göre yapımı 12. yüzyıla ait olmaktadır. Ayrıca 1990 yılında bir kez restore edilmiştir. Üstelik restorasyon sırasında hiçbir freske zarar verilmemiş ve boyamaları aynı şekilde düzeltilmiştir. Önceden rengi kaybolmuş olan fresklere ise dokunulmamıştır. Elmalı Kilise’nin içerisinde dokuz kubbe bulunmaktadır. Bununla beraber her bir kubbede ayrı bir betimleme mevcuttur. Bu özelliği Elmalı Kilise’yi diğerlerinden ayırmakta ve farkı bir görünüm sunmaktadır. Elmalı Kilise’de bulunan fresklerden en dikkat çeken fresk ise Hz. İsa’nın çarmıha gerilme sahnesidir.

Aziz Basil Şapeli

Göreme Açık Hava Müzesi’ne giriş yapar yapmaz karşınıza çıkan ilk şapeldir. Bu sebeple ziyaretçiler gezmeye genel olarak buradan başlamaktadır. Aziz Basil Şapeli’nin yapım tarihi 11. yüzyıla aittir. Göreme Açık Hava Müzesi’nde bulunan Aziz Basil Kilisesi diğerlerine göre daha önemlidir. Çünkü içerisinde orijinal İncil’den sahneler bulunmaktadır. Bu sebeple daha çok merak edilmektedir. Bu özelliğinin dışında iç dekorasyonu diğer kiliseler ile hemen hemen aynıdır. Yani diğer kiliselerde olduğu gibi yemekhaneleri, uyuma alanları, eğitim görülen yerleri mevcuttur. Ancak onlardan şöyle bir farkı vardır. Aziz Basil Şapeli’nin içinde, şapelin kurucusu ve ailesine ait mezarlar bulunmaktadır. Bu durum ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

Yılanlı Kilise

Yılanlı Kilise’de önemli olan fresk, yılan motifidir. Onun üzerinde ise yılanı atıyla öldürmeye çalışan bir figür resmedilmiştir. Kilise adını burada resmedilen yılandan almaktadır. Yılanlı Kilise’nin diğerlerine nazaran daha küçük bir alanı bulunmaktadır. Çünkü içerisinin mimarisi beşik tonoz şeklindedir. Bu plansız ve dar görünümü onu diğer kiliselerden ayırmaktadır. Bu sebeple de Yılanlı Kilise’nin içerisinde sadece bir mezar odası bulunmaktadır.

Çarıklı Kilise

Göreme Açık Hava Müzesi’ni dolaştığınız zaman en yüksek noktasında Çarıklı Kilise bulunmaktadır. Kiliseye ulaşmak için metal bir merdiven kullanılmaktadır. Ayrıca kilisenin hemen alt kısmında bir yemekhane bölümü yer almaktadır. Bu sebeple Çarıklı Kilise de manastır mimarisindedir. Bu sebeple Elmalı ve Karanlık Kilise’ye benzemektedir. Ancak Çarıklı Kilise’yi diğerlerinden ayıran şey içerisinde betimlenen üç önemli sahnedir. Bu sahneler Hz. İsa’nın çarmıha gidişi ve çarmıhtan indirilişidir. Ayrıca resmedilen figürler genellikle uzun ve büyük şekilde yapılmıştır. Ancak Çarıklı Kilise’de bulunan freskler çok fazla tahrip olmuştur. Tavan kısımlarında bulunanlar hariç diğerlerinin yüzleri genellikle çizilmiş ya da kazınmıştır. Kilisenin bu ismi almasının sebebi ise içerisinde bulunan ve kime ait olduğu bilinmeyen çarık veya ayak izleridir.

Karanlık Kilise

Kilisenin adının karanlık olmasının bir sebebi vardır. Bu da kilisenin içine sadece tek bir pencereden ışık girmesidir. Yani o dönemde içeri giren bu ışıktan başka ışık olmadığı için ismi Karanlık Kilise olmuştur. Duvarlarında ise İncil’den sahneler bulunmaktadır. Mesela Hz. Meryem’in ahırda doğum yapması, Hz. İsa’nın vaftiz edilişi, Hz. İsa’nın gençliği. Bunların yanında son akşam yemeği ve hayvan figürleri de betimlenmiştir. Üstelik son akşam yemeği, en canlı ve en sağlam fresktir. Ayrıca içerisinde bulunan tüm freskler diğerlerine göre oldukça canlıdır. Bu sebeple Karanlık Kilise freskler bakımından en göz alıcı kilisedir. Bununla beraber fresk sanatının en güzel örneğidir. Müzede bulunan kiliselerin genelinde aynı freskler bulunmaktadır. Ancak Karanlık Kilise harici tüm kiliselerde bu freskler hasar görmüştür. Fresklerin en net şekilde görülebildiği kilise olduğu için Karanlık Kilise turistler tarafından oldukça rağbet görmektedir.

Tokalı Kilise

Göreme Açık Hava Müzesi’nin dışarısında bulunur ancak müze biletiyle gezilebilmektedir. Tokalı Kilise karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu sebeple ilk bakışta anlamak zordur. Ancak içerisinde biraz dolaşınca haç planına benzeyen bir yapıdan oluştuğu anlaşılmaktadır. Ayrıca Tokalı Kilise’yi diğerlerinden ayıran özelliği konuların bütüncül olması, renklerin kullanım tekniği ve konuyu anlatım becerisidir. Bu sebeple Kapadokya’da bulunan kiliseler arasından fresk tekniğinin en iyi kullanıldığı kilise Tokalı Kilise’dir. İçerisinde kullanılan renkler genellikle kırmızı ve koyu bir mavidir. Tokalı Kilise’de resmedilen Hz. Meryem’e müjde sahnesi bulunmaktadır. Müjde sahnesi kiliselerde farklı şekilde resmedilmiştir. Bazılarında kuyu başında bazılarında ise kapı önünde duran Hz. Meryem ve karşısında bir melek figürü bulunmaktadır. Bu müjde Hz. Meryem’e hamile olduğunun söylenmesidir.

Göreme Açık Hava Müzesi Kapadokya, Karanlık Kilise Kapadokya, Saint Basil Kilisesi Kapadokya, Elmalı Kilise Kapadokya

Göreme Açık Hava Müzesi Sanal Tur

Türkiye’de yeni başlayan sanal tur ile müze ziyaretleri zamanla artmaya başlamaktadır. Öyle ki Türkiye’nin turizm bölgesi olan Kapadokya’da bulunan önemli müzelerinde sanal tur gezileri yapılabilmektedir. Bunların en güzel örneği Göreme Açık Hava Müzesi’nin sanal turudur. İnternet sayfasından ziyaret ederek inceleyebilirsiniz. Hem bölgeyi ziyaret etmeden önce sanal tur ile kısa bir bilgi edinmek sizlere büyük avantaj sağlayacaktır. Hem de hangi kilisenin nerede olduğunu kolaylıkla bulabilirsiniz. Üstelik Göreme Açık Hava Müzesi’ni ziyaret ettiğiniz zaman da sizlere çok yardımcı olmaktadır. İçinde bulunduğunuz alanı sizlere geniş bir çerçeve ile göstermektedir. Bu sebeple Göreme Açık Hava Müzesi’nin Sanal Turu’nu sizlere tavsiye ederiz. Birçok insan sanal tur seçeneğini düşünse de bu gibi hizmetleri almak istemeyen turistler de var. Hatta birçok insan tur rehberinin onlara anlatım yapmasını daha samimi ve ilgi çekici bulmaktadır. Bu isteğe yardımcı olabilecek HTR Turkey Tours ile bölge turlarına katılabilirsiniz. Bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Göreme Açık Hava Müzesi Müzekart

Böylesine büyük bir alanda bulunan tarihi yapıları müze kart ile gezebilmek mümkündür. Bu sebeple size tavsiyemiz mutlaka bir müze kartı edinerek burayı ziyaret ediniz. Böylelikle her ziyaret edeceğiniz yer için ayrı bir şekilde düşünmek zorunda kalmazsınız. Çünkü Kapadokya’nın gezilecek yerlerinin neredeyse çoğu belediyelere bağlıdır. Bundan dolayı da bu noktalarda müze kart geçerlidir. Ancak Göreme Açık Hava Müzesi’nin içerisinde bulunan Karanlık Kilise’ye giriş müze kart ile değildir. Bunun dışında kalan yerleri müze kartı ile gezebilirsiniz.

Göreme Açık Hava Müzesi Fiyatları 2022

Nevşehir’in Göreme ilçesi birçok medeniyete ev sahipliği yapmaktadır. Yaptığı ev sahipliğine en güzel ve en büyük örnekler ise Göreme Açık Hava Müzesi’nde gizlidir. Öyle ki içerisinde birçok kilise, şapel ve manastır bulunmaktadır. Bunların hepsi başka bir medeniyetin tarihini yansıtmaktadır. Sizler de bu medeniyetlerin gölgesinde dolaşmak isterseniz müze kartınız ile Göreme Açık Hava Müzesi’ni dolaşabilirsiniz.

Göreme Açık Hava Müzesi Ziyaret Saatleri

UNESCO tarafından koruma altına alınan Göreme Açık Hava Müzesi tarihin tüm izlerini taşımaktadır. Yani Kapadokya’dan geçen tüm medeniyetlerin izleri burada bulunmaktadır. Bu sebeple Göreme’yi ziyaret ettiğiniz zaman ilk uğramak isteyeceğiniz yer burası olacaktır. Ancak ziyaret edeceğiniz zaman giriş-çıkış saatlerine mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü yaz mevsiminde 08.00-19.00 arası kış mevsiminde ise 08.00-17.00 arasında ziyarete açıktır. Bu saat aralığına dikkat ederek tarihin izlerini gönül rahatlığıyla gezebilirsiniz.

Göreme

Göreme Açık Hava Müzesi Yol Tarifi

Kapadokya bölgesinde bulunan Nevşehir’e bağlı olan Göreme’de bulunmaktadır. Nevşehir’e uzaklığı yaklaşık 9-10km mesafede olmaktadır. Nevşehir Havaalanı’ndan ise yaklaşık 30km uzaklıkta bulunmaktadır. Havaalanında bulunan ulaşım araçlarını tercih edebilirsiniz. Göreme Açık hava Müzesi tam konum olarak Göreme belediyesine çok yakın bir mesafededir. Bu sebeple bulmakta hiçbir zorluk çekmezsiniz. Ayrıca Göreme’de konaklama yapmayı planlıyorsanız yürüyerek Göreme Açık Hava Müzesi’ne ulaşım sağlayabilirsiniz.

Göreme’de Gezilecek Yerler

 • Göreme Açık Hava Müzesi
 • Ağzıkarahan Hanı
 • Göreme Milli Park

Vadiler

 • Güvercinlik Vadisi
 • Kızılçukur Vadisi
 • Güllüdere Vadisi
 • Paşabağ Vadisi
 • Zemi Vadisi
 • Kılıçlar Vadisi
 • Bağlıdere Vadisi

Kiliseler

 • Saklı Kilise
 • Yusuf Koç Kilisesi
 • Durmuş Kadir Kilisesi
 • Meskendir Kilisesi
 • Aynalı Kilise
 • Aziz Hieron Şapeli

Yorum yapın