Güllüdere Vadisi

Güllüdere Vadisi

Kapadokya eşsiz manzarası ve tarihi mekanlarıyla Türkiye’nin turizm merkezidir. Yılın her ayı bölgeye binlerce turist akın etmektedir. Kapadokya vadilerinden biri olan Güllüdere Vadisi, birçok özelliğiyle turistleri çekmektedir. Güllüdere Vadisi köklü bir tarihe sahiptir. Birçok uygarlığa ve topluluğa ev sahipliği yapmıştır. Nevşehir Göreme ilçesine yolunuz düşerse Güllüdere Vadisi’ne uğramanızı tavsiye ederiz. Doğanın eşsiz güzelliğinin sonucunda oluşan Güllüdere Vadisi, manzarasıyla öne çıkmaktadır. Göreme Güllüdere Vadisi tarihiyle de dikkatleri üzerine toplamayı başarmıştır. Bölge Bizans döneminde sıkça kullanılan bir noktadır. Vadide birçok tarihi kalıntı bulunmaktadır. Aynı zamanda bölgede yapılan son araştırmalar şu an bile açığa çıkarılmayı bekleyen tarihi yapıların olduğunu işaret etmektedir. Sadece görünüşüyle ve eşsiz manzarasıyla değil tarihiyle de sizi aşık edecek olan Güllüdere Vadisi’nin özellikleri say say bitmez. Bölgede 5 adet kilise bulunmaktadır. Bu kiliselerin tümü günümüzde ziyarete açıktır ve restore edilmiştir. Bu kiliselere giderek dönemin Hristiyan sembolleriyle alakalı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Farklı din, dil ve ırktan insanın ortak yaşam alanı haline gelen Güllüdere Vadisi’nde keyifli bir gün batımı sizi beklemektedir. Eşsiz manzarası, ilginç tarihi yapılarının hemen yanında unutulmaz bir gün batımı… Kısa bir betimlemeyle dahi iliklerinize kadar hissettiğiniz bu duyguyu yerinde tadabilirsiniz. Bölge 1985 yılında adını Unesco Dünya Mirasları Listesi’ne yazdırmıştır. Bu liste dünya üzerinde bulunan, doğa ve insan eli ile meydana gelmiş asırlık yapılardan oluşmaktadır. Bu yapılar arasında adını altın harflerle yazdırmış olan Güllüdere Vadisi’ne gitmelisiniz. Dünyanın birçok noktasından Güllüdere Vadisi’ne ziyaret eden binlerce turist bulunmaktadır. Sonuç olarak Güllüdere Vadisi dünyanın da severek takip ettiği yerlerin başında gelmektedir.

Kapadokya Vadi Yürüyüş Turu Güllüdere Vadisi, Rose Valley Nerede, Nasıl Gidilir

Nevşehir Güllüdere Vadisi

Güllüdere Vadisi’nin ismi, aslında dış görünüşünden gelmiştir. Bölgenin değişen hava şartlarına göre kırmızı gül tonlarına dönüşen kayalarından almıştır. Eğer şanslıysanız bu kayaların kırmızı gül tonlarına aldığını görebilirsiniz. Bu renkleri bir kaya üzerinde görmek farklı bir deneyim olacaktır. Zaten Güllüdere Vadisi masalımsı yapısıyla da öne çıkmaktadır. Kitaplarda okuduğunuz tüm anları bir bütün olarak hayal ettiğinizde parçayı tamamlayan son parça elbette ki Güllüdere Vadisi’dir. Kapadokya Güllüdere Vadisi, ziyaretçilerine ummadıkları bir deneyimin kapısını aralıyor. Bölgenin coğrafi konumu sayesinde yapacağınız küçük doğa gezintileri ile burayı keşfetmek oldukça kolaydır.

İş hayatının sebep olduğu fiziksel ve mental yorgunluk, çalışan herkesin yakındığı durumdur. Bunlara çare bulmak ve daha zinde bir olmak için kendinizi doğaya bırakmalısınız. Fırsat buldukça doğa yürüyüşlerine çıkmalı ve zamanınız da varsa doğal güzellikleri ziyaret etmelisiniz. Yapılan son bilimsel açıklamalar da gösteriyor ki doğa, insanın kaybettiği motivasyon kaynağını yenilemek için birebirdir. Bu yüzden Kapadokya Göreme kaybettiğiniz motivasyonu geri almak için en ideal yerlerdendir. Birkaç gün kendinizi Nevşehir’in vadilerine bırakmanız yeterli olacaktır. Ayrıca gün batımı manzarasıyla mental yorgunluğu üstünüzden atabilirsiniz. Güllüdere Vadisi’nde kapılar her daim açıktır. Üstünüzde oluşan tüm karamsar duygularını atabilir, yeni ve pozitif düşüncelere merhaba diyebilirsiniz.

Kapadokya Güllüdere Vadisi’nin Hristiyan Dünyası için Önemi ve Yeri

Güllüdere Vadisi’ni dolaşmaya başladığınız ilk dakikadan itibaren kiliselerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Göreme, özellikle 11. yüzyılın başlarından 13. yüzyılın sonlarına kadar Hristiyan dünyası için dini merkez sayılmıştır. Günümüzde milyonlarca insanın inandığı bir dinin eskiden merkez olması dikkatleri üzerine toplamaktadır. Sonuç olarak bölgede bulunan 5 adet kilisede kısa bir tur attıktan sonra farklı motif ve desenleri fark edebilirsiniz. O dönemlerde Bizans İmparatorluğu’nun katkılarıyla oluşturulan motif ve desenlerin tümü, günümüzde paha biçilemezdir.

Bölgenin tamamı Hristiyan dünyası için oldukça etkili yapı, motif ve ibadethaneleri kapsamaktadır. Bu anlamda yapılan son sayımlara göre bölgeye gelen Hristiyan turistlerin her geçen gün arttığı belirtilmiştir. Tarihini yakından görmek için gelen Hristiyan turistleri en çok çeken yerler elbette kiliselerdir. Kiliselerin tümü belirli aralıklarla restore edilmektedir. Kilisenin bazı giriş kapılarında küçük oynamalar yapılmıştır. Fakat bu oynamalar orijinalliği bozmamıştır. Sonuç olarak bölgeyi paha biçilemez kılan şeylerin başında bölgede bulunan birçok manastır ve kilise gelmektedir. Hristiyanların bir arada toplandığı ve dertlerine çözümler ürettiği tarihi bir merkezdir Güllüdere Vadisi. Bu anlamda Hristiyan dünyası için önemi ve manevi değeri oldukça yüksektir.

Güllüdere Vadisi tarihiyle her çağda adı duyulacak bölgelerin başında gelmektedir. Bölgenin Hristiyan alemi için bir başka önemi ise Roma dönemindeki ünlü gezgincilerin buradan bahsetmeleridir. Zamanın birçok ünlü Hristiyan gezgincisi ziyaret ettikleri bölgeleri not ederken Güllüdere Vadisi’nden de söz etmiştir. Bölgenin eşsiz bir güzelliğe sahip olması dönemin seyyahlarını dahi etkilemiştir. Vadinin bu denli sevilip sayılmasındaki temel faktörün, vadinin tarihi kalıntılara sahip olmasıdır diyebiliriz.

Kapadokya Vadi Yürüyüş Turu Güllüdere Vadisi, Rose Valley Nerede, Nasıl Gidilir

Güllüdere Vadisi Kiliseleri

  • Üç Haçlı Kilise
  • Ayvalı Kilise
  • Yovakim-Anna Kilise
  • Haçlı Kilise

Saydığımız tüm kiliseler hristiyanların ibadetlerini yerini getirdikleri mekanlardır. Bu mekanlara yaptıkları ve günümüze kadar kaybolmadan gelen her bir iz paha biçilemezdir. 1985 yılında Unesco’ya girmesindeki temel neden de budur.

Üç Haçlı Kilise

Güllüdere Vadisi’nin en çok ilgi çeken kiliselerin başında gelmektedir. Kiliseye varmak için bölgede bulunan kayısı ağaçları ve üzüm bağlarından geçmeniz gerekmektedir. Farklı bir geçit töreniyle sizi karşılayan kilise, günümüze kadar yıkılmadan gelmiştir. Kilisede kullanılan birçok malzemenin günümüzde farklı alanlarda kullanıldığı görülmektedir. Buradan da Hıristiyan coğrafyasının ibadethanelerinin yapılışına son derece önem verdiği anlaşılmaktadır. Bu kilisenin bir başka öne çıkan özelliği ise isminin kaynağıdır. Kilisenin ismi, tam merkezinde tepeye işlenen üç adet haç motifinden gelmiştir. Kilisenin esrarengiz havasını tatmak için bölgeyi gezebilirsiniz. Ayrıca kilisenin 7. yüzyıl tarihlerinde, fresklerinin ise 10. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Bunun yanı sıra Hristiyanlar korunma ve saklanma açısından da bu bölgeyi kullanmışlardır. Hristiyanlar, özellikle Arap akınlarından korunmaya çalışmıştır.

Ayvalı Kilise

Ayvalı Kilise ziyaretçilerine birçok tarihi yapıtı görebilme imkanı tanımaktadır. Bölgenin en eski yapıtlarının başında gelmektedir. Bizans İmparatorluğu döneminde çokça kullanılan bölge, günümüzde popülerlik kazanmıştır. Güllüdere Ayvalı Kilise farklı giriş kapılarına ve farklı güzergahlara sahiptir. Kilise,  iki şapelden oluşmaktadır. Şapellerin kuzeye bakan kısmı mezar alanıdır. Kilisenin aydınlatması olarak düşünülen deliklerin aslında yapılış amacı farklıdır. Öncesinde kilisenin içerisine farklı tür güvercinlerin daha rahat girebilmesi için bu delikler açılmıştır. Sonrasında bu deliklerin kiliseyi havalandırdığı fark edilmiş ve sayıları arttırılmıştır. Ayrıca kilisenin içerisinde farklı ve oldukça dikkat çeken freskler bulunmaktadır. Kilisenin iç cephesinde kiliseye farklı bir görünüm kazandırmak için tasarlanan fresklerin büyük kısmı tahrip olmuştur. Ortaçağ Hristiyan dünyasından kalma bu nadide parçalara ilgi büyüktür. Yılın özellikle bahar ve yaz aylarında Güllüdere Vadisi’ne gelen turist sayısında artış görülmektedir.

Kapadokya Vadileri, Hayal Vadisi, Aşk Vadisi, Ihlara Vadisi, Güvercin Vadisi

Yovakim-Anna Kilisesi

Kilisenin ismi Hz.Meryem’in ailesinden gelmektedir. Öne çıkan ve turistlerin ilgisini çeken noktası ise ender rastlanan fresklerden meydana gelmesidir. Bu fresklerin Yovakim-Anna Kilisesi’nde kullanılmış olması kilisenin önemi göstermektedir. Kullanılan bu freskler, sadece Yovakim-Anna Kilisesi’nde ve Kıbrıs’ta bulunan bir kilisede mevcuttur. Oldukça değerli olan bu fresklerin neden Güllüdere Vadisi’nde bulunan bir kilisede yapıldığının gizemi çözülememiştir. Bu fresklerde Hz.Meryem nurlar içerisinde görülmektedir. Hz.Meryem bu şekilde bebek İsa’yı farklı bir pozisyonda tutmaktadır. Üzerinde onlarca farklı tahminin yapıldığı kilise, günümüze kadar gizemini koruyarak gelmiştir. Aynı zamanda fresklerin ikonoklast dönemden daha önce yapıldığı bilinmektedir. Kilisenin oldukça uzun ve insanı büyüleyen bir tarihi bulunmaktadır.

Haçlı Kilise

Güllüdere Vadisi’nde bulunan kilise çok eski zamanlardan beri ayakta duran yapılardandır. Güllüdere Vadisi girişinin sonra solunda yer almaktadır. Kilisenin dikkat çeken özellikleri bir yamaca yaslanmış olmasıdır. 6 veya 7. yüzyıl arasında inşaatına başlanıldığı düşünülen kiliseye, 9 veya 10. yüzyıllarda bir adet apsis eklenmiştir. Hristiyan dünyası için hatırı sayılır bir kilise olan Haçlı Kilise, kutsal haçtan esinlenerek yapılmıştır.

Çavuşin

Hristiyanlar için oldukça önemli bir nokta olan ve ibadetlerini yerine getirdikleri Çavuşin, kendisi küçük, tarihi büyük bir bölgedir. Bölge özellikle Hristiyanlık resmi din olana kadar gizli ibadethane olarak kullanılmıştır. Göreme Avanos yakınlarında bulunan Çavuşin Köyü turistlerin severek uğradığı bölgelerin başındadır. Aynı zamanda Hristiyanların dini eğitimlerini devam ettirdiği yerleşim birimi Çavuşin’de farklı oyuklar göze çarpmaktadır. Dönemin aydın insanları tarafından özel olarak yapıldığı düşünülen bu oymaların bir kısmının gizemi hala çözülememiştir.

Yorum yapın