Ihlara Vadisi Yürüyüş Turu

Ihlara Vadisi Yürüyüş Turu

Kapadokya, doğal ve tarihi güzellikler yönünden zengin bir coğrafyadır. Eşsiz peri bacaları ve olağanüstü vadileri ile büyüleyici manzaralara sahiptir. Birbirinden güzel vadiler Kapadokya bölgesinin güzelliğine güzellik katmaktadır. Aşıklar Vadisi, Güllüdere Vadisi, Güvercinlik Vadisi ve Kızılçukur Vadisi bunlar arasındadır. Bunun yanında, ülkemizde ve dünyada en büyük kanyonlar arasına girmeyi başaran Ihlara Vadisi de Kapadokya’daki en güzel vadilerdendir. Kapadokya’da çok sayıda görülmeye değer vadi bulunması, doğa yürüyüşçüleri için de benzersiz bir ortam yaratmaktadır. Bu nedenle, Kapadokya Vadileri trekking parkurları ile oldukça ilgi görmektedir. Bunun sonucunda, Kapadokya’da çeşitli vadi yürüyüş turları düzenlenmektedir. Ihlara Vadisi Yürüyüş Turu da bunlar arasında yer almaktadır. Yürüyüş Turu Kapadokya ziyaretçilerine büyüleyici manzaralar eşliğinde huzurlu bir yürüyüşün kapılarını aralamaktadır. Bu nedenle, trekking severlerin yoğun rağbet gösterdiği Kapadokya Turları arasındadır. 

Kapadokya, vadileri ile ziyaretçilerini büyüleyen bir yerdir. Sahip olduğu vadiler ve doğası sayesinde her yıl binlerce yerli ve yabancı turist Kapadokya’yı ziyaret etmektedir. Ayrıca, Kapadokya Vadileri’ni gezmek için katılabileceğiniz çeşitli turlar da düzenlenmektedir. Kapadokya ATV Turu, Jeep Safari Turu, Kapadokya At Turu ve Kapadokya Deve Turu bunlar arasındadır. Bunun yanı sıra, nefes kesici trekking parkurları ile Kapadokya Vadileri, yürüyüş için de oldukça elverişlidir. Bu nedenle, çeşitli vadileri gezebileceğiniz Kapadokya Yürüyüş Turları düzenlenmektedir. Kapadokya bölgesinin biraz dışında kalan Ihlara Vadisi, Kapadokya’nın en güzel vadileri arasındadır. İşte, Ihlara Vadisi Yürüyüş Turu, Ihlara Vadisi’nin büyüleyici manzarasında eşsiz bir doğa yürüyüşü yapmanıza olanak sağlamaktadır. Kapadokya Yürüyüş Turları trekking severlere benzersiz deneyimler yaşama olanağı sunmaktadır. Bu nedenle, doğa yürüyüşçülerinin Kapadokya seyahatinde en çok tercih ettiği aktiviteler arasında yer almaktadır. Yazımızın devamında Ihlara Vadisi Yürüyüş Turu ve Ihlara Vadisi hakkında detaylı bilgi yer almaktadır. 

Ihlara Vadisi Yürüyüş Turları Fiyatları, Ünlü Ihlara Vadisi Kapadokya

Ihlara Vadisi Yürüyüş Turu Vadileri 

Vadileri ile ilgi çeken Kapadokya’da yürüyüş, oldukça keyifli ve huzur veren bir aktivitedir. Bu nedenle, Kapadokya’da çeşitli yürüyüş turları düzenlenmektedir. Bunlardan biri de Ihlara Vadisi Yürüyüş Turu’dur. Bu özel tur, Kapadokya’nın en güzel vadilerinden biri olan Aksaray Ihlara Vadisi içinde yapılmaktadır. Kapadokya bölgesinin biraz dışında kalan bu benzersiz vadi, görenleri hayrete düşürmektedir. Çünkü vadi, Kapadokya’daki diğer vadilere göre oldukça uzundur. Bunun yanında, vadiden geçen Melendiz Çayı da bölgede bol yeşillikli ve ağaçlık bir ortam yaratmaktadır. Ihlara Vadisi binlerce canlıya ev sahipliği yapmaktadır. Bu yüzden, Kapadokya Ihlara Vadisi bir doğa harikası olarak mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerdendir. Ihlara Vadisi Yürüyüş Turu eşsiz bir doğa harikası olan Ihlara Vadisi’ni gezmenizi sağlamaktadır. Bunun yanı sıra, bu tura katılarak tarihi bir Rum köyü olan Belisırma Köyü’nü de ziyaret etme olanağınız olacaktır. 

Ihlara Vadisi 

Kapadokya çok sayıda vadiye sahiptir. Bu vadilerin her biri birbirinden güzel manzaralar sunmaktadır. Bu nedenle, her yıl binlerce turist Kapadokya’yı ziyaret etmektedir. Bu vadilerin her biri görülmeye ve gezilmeye değerdir. Bu yüzden, çeşitli Kapadokya Vadi Turları düzenlenmektedir. Kapadokya Vadileri’ni gezmenin pek çok yolu vardır. Kapadokya At Turu, Kapadokya Deve Turu, Kapadokya ATV Turu ve Jeep Safari Turu bunlara örnektir. Bunlara ek olarak, Kapadokya Yürüyüş Turları da düzenlenmektedir. Kapadokya tatilini benzersiz vadi yürüyüşleri ile taçlandırmak isteyen turistler için düzenlenen bu turlar trekking severlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Bu turlar, Kapadokya’nın birbirinden güzel vadilerinde yapılmaktadır. Bunlar arasından, Ihlara Vadisi Yürüyüş Turu adından da anlaşılacağı üzere Ihlara Vadisi’nde düzenlenmektedir. Kapadokya’daki en güzel vadilerden biri Ihlara Vadisi’dir. Ihlara Vadisi, tabiatıyla görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Ihlara Vadisi Kapadokya’da yer aldığı için çoğu kişi tarafından Nevşehir Ihlara Vadisi olarak bilinmektedir. Ancak Ihlara Vadisi hangi ilde sorusunun cevabı Aksaray ilidir. 

Ihlara Vadisi restaurant yönünden de ziyaretçilerini tatmin etmektedir. Bunun yanında, Ihlara Vadisi kamp alanı ile de trekking sevenleri olduğu kadar kamp yapmayı sevenleri de kendine çekmektedir. Bu nedenle, Ihlara Vadisi gezilecek yerler listenizde ilk sıralarda olmayı hak etmektedir. Kapadokya vadiler ile zengin bir coğrafyadır. Bölgenin kolay oyulabilen kayaçları çok sayıda vadinin oluşumuna ortam hazırlamıştır. Bu vadilerin çoğu Nevşehir ilinde yer almaktadır. Bu vadiler genellikle Ürgüp, Göreme ve Avanos çevresinde yer almaktadır. Buna karşın, Ihlara Vadisi de Kapadokya’nın en meşhur vadilerinden biridir. Aksaray’da bulunan Ihlara Vadisi, uzunluğu ve oluşum şekliyle görenleri hayrete düşürmektedir. Bunun yanında, Ihlara Vadisi içerisinden Melendiz Çayı geçmektedir. Bu yüzden, oldukça yeşil bir doğası vardır ve çok sayıda canlı için yuvadır. Çeşitli çadır ve karavan kamp alanları ile etkileyici bir yerdir. Yazımızın devamında Ihlara Vadisi ve Ihlara Vadisi Yürüyüş Turu hakkında detaylı bilgi yer almaktadır. 

Ihlara Vadisi Yürüyüş Turları Fiyatları, Ünlü Ihlara Vadisi Kapadokya

Ihlara Vadisi Nasıl Oluşmuş? 

Kapadokya birbirinden güzel pek çok vadiyi barındırmaktadır. Bu eşsiz vadilerden biri de Ihlara Vadisi’dir. Benzersiz tabiatıyla görenleri hayrete düşüren Ihlara Vadisi nasıl oluşmuş sorusu da merak edilen kısımlardandır. Ihlara Vadisi, binlerce yıl önce patlayan Hasan Dağı’ndan yayılan lavlardan oluşmuştur. Bu volkanik püskürükler yüzlerce yıl boyunca Melendiz Çayı tarafından aşınmış ve Ihlara Vadisi’ni meydana getirmiştir. Melendiz Çayı’nın aşındırması yoluyla meydana geldiği için ziyaretçiler Ihlara Vadisi kanyon mu diye merak etmektedir. Ihlara Vadisi’nde olduğu gibi volkanik tabakaların su aşındırması sonucu oluşturduğu vadilere kanyon vadi denmektedir. Yani, Ihlara Vadisi bir kanyon vadidir. Asırlar boyunca oluşumu devam etmiş olan vadi halen içinden geçen Melendiz Çayı ile aşınmaya devam etmektedir. Bu nedenle, oldukça önemli doğal miraslarımız arasında yer almaktadır.

Ihlara Vadisi Nerede? 

Ülkemizdeki en önemli vadilerden biri olan Ihlara Kanyon Vadisi Kapadokya bölgesinde yer almaktadır. Ancak, Kapadokya’daki diğer vadilerin aksine Nevşehir ilinde değildir. Ihlara Vadisi Aksaray ilinin Güzelyurt ilçesinde bulunmaktadır. Vadinin Aksaray merkezine uzaklığı yaklaşık olarak 45 km’dir. Bunun yanında, Ihlara Vadisi Nevşehir arası mesafe de 85 km civarındadır. Ek olarak, vadinin Kayseri’ye uzaklığı 150 km kadardır. Ihlara Köyü’nde başlayan Ihlara Vadisi, tarihi Belisırma Köyü’nde bitmektedir. Ihlara Vadisi yürüyüş yapmak için oldukça güzel bir yerdir. Ancak aynı zamanda oldukça uzundur. Vadiye kendi imkanları ile giden ziyaretçilerin Ihlara Köyü’nde bıraktıkları araçlarına ulaşmak için geri dönmeleri gerekmektedir. Ancak, Yürüyüş Turları aracılığı ile vadiyi gezen ziyaretçiler, yürüyüşün bitiş noktasında tur otobüsleri tarafından alınmaktadır. 

Ihlara Vadisi Uzunluğu Ne Kadar? 

Kapadokya Turları arasında en çok ilgi gören turlar arasında Kapadokya Yürüyüş Turları vardır. Bu yürüyüş turlarından Ihlara Vadisi Yürüyüş Turu bu vadide trekking yapmanıza olanak sağlamaktadır. Oldukça büyüleyici bir yer olan Ihlara Vadisi trekking severlerin mutlaka yürümesi gereken vadilerdendir. Bu nedenle, Aksaray Ihlara Vadisi kaç km sorusu da sıklıkla sorulmaktadır. Ihlara Vadisi’nin uzunluğu yaklaşık olarak 18 km’dir. Bunun yanı sıra, vadinin genişliği ortalama 200 metre ve derinliği de 150 metredir. Bu yüzden, Ihlara vadisi hem ülkemizde hem de dünyada bulunan en büyük kanyonlar arasındadır. Bunun sonucunda, yurt içinden olduğu kadar yurt dışından da çok sayıda turistin ilgisini çekmektedir. Büyüklüğü ve doğası sebebiyle vadi, çok sayıda canlıya ev sahipliği yapmaktadır. Doğal güzellikleri ve uzunluğuyla Ihlara Vadisi trekking için biçilmiş kaftandır. Ihlara Vadisi Yürüyüş Turu Kapadokya ziyaretçilerinin bu benzersiz vadiyi gezmesini sağlamaktadır. 

Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi Gezilecek Yerler 

Aksaray Ihlara Vadisi, Kapadokya’da yer alan birbirinden güzel vadilerden biridir. Bu nedenle, çok sayıda turistin ilgisini çekmektedir. Ihlara Vadisi gezilecek yerler nelerdir sorusu da vadiyi ziyaret edeceklerin en çok merak ettiği sorulardandır. Ihlara Vadisi, Hristiyanlık dini için oldukça önemli bir yerdir. Bu yüzden, vadide çok sayıda dini yapı yer almaktadır. Bu 100’den fazla yapı arasında şaşırtıcı yeraltı kiliseleri de bulunmaktadır. Ancak, vadideki bu yapıların çoğu, insanlar ve doğa tarafından tahrip edildiği için ziyaret edilememektedir. Vadide ziyarete açık kiliseler arasında Yılanlı Kilise, Sümbüllü Kilise ve Ağaçaltı Kilisesi en popüler olanlarıdır. Bunlara ek olarak, Kokar Kilise, Pürenliseki Kilisesi ve Kırkdamaltı Kilisesi olarak da bilinen Aziz George Kilisesi de vardır. 

Ihlara Vadisi, yüzlerce yıl öncesinden çok sayıda tarihi yapıyı günümüze ulaştırmaktadır. Vadi, pek çok kiliseyi ve manastırı barındırmaktadır. Bunun yanında, doğal güzellikleri ile de görenleri büyülemektedir. Vadideki en önemli doğal miras, vadiyi oluşturan Melendiz Çayı’dır. Melendiz Çayı, yüzlerce yıl içerisinde meydana getirdiği Ihlara Vadisi’nde hala akmaya devam etmektedir. Ayrıca, Ihlara Vadisi ziyaretçilerine de yürüyüşleri boyunca eşlik etmektedir. Bu yüzden, Ihlara Vadisi trekking severlerin huzurlu bir yürüyüş geçirmesini sağlamaktadır. Ihlara Vadisi Yürüyüş Turu sayesinde Ihlara Vadisi’ni gezen ziyaretçiler gün boyu süren keyifli bir deneyim yaşamaktadır. 

Belisırma Köyü 

Belisırma Köyü, Aksaray ilinin Güzelyurt ilçesine bağlı olan tarihi bir Rum köyüdür. Köyün ismi de eskiden Rumların verdiği “peristrema” adından gelmektedir. Bu isim vadinin büyüleyici manzarasını yansıtmaktadır. “Hoş manzara” anlamına gelen bu isim, zaman içerisinde değişime uğrayarak ‘Belisırma’ halini almıştır. Ihlara Vadisi’nin ortasında yer alan Belisırma Köyü Melendiz Çayı’nın hemen kenarındadır. Bu köy, manzarasının güzelliği ile dillere destandır. Bunun yanında, köyde oldukça önemli tarihi yapılar bulunmaktadır. Köyün kiliselerindeki freskler pek çok tarihi araştırmaya katkı sağlamıştır. Belisırma Köyü, Ihlara Vadisi’nin büyüleyici atmosferine ayrı bir güzellik katmaktadır. Eşsiz manzaraları ile de misafirlerine kartpostallık fotoğraflar çekme olanağı sunmaktadır. 

Ihlara Vadisi Yürüyüş Turu Rotaları 

Kapadokya’da çok sayıda vadi bulunmaktadır. Bu nedenle, çeşitli Kapadokya Yürüyüş Turları düzenlenmektedir. Ihlara Vadisi Yürüyüş Turu da bunlardan biridir. Bu turun rotasını eşi benzeri bulunmayan Ihlara Vadisi oluşturmaktadır. Ihlara Vadisi, uzunluğu ile doğa yürüyüşü severlerin yoğun ilgi gösterdiği vadilerden biridir. Vadi, yaklaşık 18 km uzunluğa, 200 metre genişliğe ve 150 metre derinliğe sahiptir. Bu nedenle, trekking için en uygun vadilerden biridir. Bu tur kapsamındaki yürüyüş tüm gün Ihlara Vadisi’nde yapılacaktır. Gün içerisinde Belisırma Köyü’nde öğle yemeği molası verilmektedir. Öğle yemeği piknik şeklinde de yapılabilmektedir. 16 km uzunluğundaki yürüyüş parkuru tamamlanınca ziyaretçiler bitiş noktasından araçlarla alınarak otele dönülür. 

Ihlara Vadisi Yürüyüş Turu Ücreti 

Kapadokya Yürüyüş Turları arasındaki bu özel tur tüm gün Ihlara Vadisi’nde yapılmaktadır. 16 km civarındaki yürüyüş parkuru ile Ihlara Vadisi trekking için en uygun vadilerden biridir. Tur ücretine vadiye gidiş, Ihlara Vadisi giriş ücreti, öğle yemeği ve otele dönüş dahildir. Ayrıca, vadideki yürüyüş esnasında bölgeyi tanıtan tecrübeli bir rehber de ziyaretçilere eşlik etmektedir. Ihlara Vadisi’nin güzelliğini gözlerinizin önüne seren bu yürüyüş turu ve diğer Kapadokya Turları hakkında bilgi HTR Turkey Tours tarafından sağlanmaktadır. 

  • 1 Kişi : 182 Euro Kişi başı
  • 2 Kişi : 110 Euro Kişi başı
  • 3 Kişi : 86 Euro Kişi başı
  • 4 Kişi : 75 Euro Kişi başı

Yorum yapın