Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi

Aksaray iline bağlı Ihlara, geçmiş dönemlerden beri birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Tuz Gölü’ne sınırı olan Aksaray’ın Güzelyurt ilçesinde bulunan Ihlara, vadisiyle tanınmaktadır. Ihlara Vadisi çok eski dönemlerden beri popülerliğini devam ettiren ve kitaplara konu olmuş eşsiz bir yerdir. Farklı bitki ve canlı türlerinin bulunduğu, insan elinin neredeyse değmediği nadide bir bölgedir. Bölgenin çok eski tarihe dayanması beraberinde tarihi kalıntıları da getirmektedir. Ihlara Vadisi günümüzde turistlerin gezi amaçlı tercih ettiği lokasyonların başındadır. Bölgenin belirli yerlerinde doğa yürüyüşü yapmak mümkündür. Vadi eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini büyülemektedir. Devasa boyutlara ulaşan vadinin ortasında ağaçların gizlediği doğal güzellikler yatmaktadır. Yemyeşil ağaçları, farklı canlıların uyum içerisinde hayatlarını devam ettirdiği Ihlara Vadisi, bu anlamda gezip görülmesi gereken yerlerdendir. Vadinin yüksekliği 100 ile 150 metre arasında değişiklik göstermektedir. Vadi özellikle gün doğumu ve gün batımlarında ziyaretçilere eşsiz bir manzarayla sunmaktadır. İş hayatının yorucu temposundan biraz olsun kurulmanın ve kendinizi doğaya teslim etmenin adresi Ihlara Vadisi’nden geçmektedir.

Temiz havayı iliklerinize kadar çekerek konforun ve doğanın tadına varabilirsiniz. Doğanın yeryüzüne etkisinin yadsınamaz bir gerçeği olarak karşımıza çıkan Ihlara Vadisi’nde güzel bir yürüyüş hiç de fena olmaz. Yorucu günlerinizden biraz olsun uzaklaşmak ve kendinizi doğanın kollarına bırakmak elbette hakkınızdır. Küçük kaçamaklar yaparak kendinizi Ihlara Vadisi’nin gün doğumuna ve gün batımına bırakabilirsiniz. Her milletten insanın ortak buluşma merkezi olan Ihlara Vadisi, eşi bulunmaz bir nimettir. Devlet tarafından bölge, geniş güvenlik önlemleri ile korunmaktadır. Aynı zamanda taşların yerinden oynayıp düşmesini önlemek için tedbirler alınmıştır. Yetkililer tarafından ön görülmeye müsait tüm tetkikler sorunsuz şekilde halledilmektedir. Bu sayede olası can ve mal kayıplarının önüne geçilmekte ve misafirlere daha güvenli bir ortam hazırlanmaktadır. Tur rehberiniz aracılığıyla çıkacağınız Ihlara Vadisi Gezisi size karşılaşmadığınız güzellikler göstermektedir. Tek yapmanız gereken kendinizi doğa ananın eşsiz kollarına bırakmaktır.

Ihlara Vadisi Kiliseleri, Ihlara Vadisi Nerede, Ihlara Vadisine Nasıl Gidilir, Ihlara Vadisi Turları

Ihlara Vadisi İçinde Nasıl Bir Gezi Gerçekleşmektedir?

Vadi, 26 veya daha fazla sayıda menderes çizen akarsulardan oluşmaktadır. Bu akarsuların kuş bakışı görüntüsü 8 kilometre olarak belirlenmiştir. Fakat gerçek uzunluğu ortalama 13 kilometre kadardır. Nehir çok derin olmasa da dikkatli olmakta fayda vardır. Özellikle küçük yaşlarda çocukları olan ebeveynlerin bu konuda daha hassas olmaları gerekmektedir. Ihlara Vadisi bir uçtan bir uca değişik yollardan gezilmektedir. Tur şirketleri çoğunlukla size tepenin başından Ihlara Vadisi’ni görmeniz için zaman vermektedir. Ardından tahtadan oyma merdivenlerle vadinin içerisine yolculuk başlar. Tabiat yürüyüşü olarak da adlandırılan bu yürüyüş temiz bir hava almanıza ve kendinizi iyi hissetmenize yardımcıdır. Doğa insanın ruh halini organize etmek için oldukça güzel bir ortam hazırlamaktadır. Bu ortam beraberinde insanın kafasındaki olumsuz düşünce ve etkenlerin ortadan kalkmasına zemin hazırlamaktadır. Bu yüzden belirli aralıklarla kendinizi doğayla baş baş başa bırakmak mental açıdan iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Ihlara Vadisi’nin oluşum süresi eski zamanlara dayanmaktadır. Doğanın yıllarca harmanlayarak oluşturduğu Ihlara Vadisi Hasandağı volkanının belirli zamanlarda püskürmesinden meydana gelmiştir. Volkanın püskürmesi neticesinde akarsu aşınması sonucunda Ihlara Vadisi oluşmuştur. Ihlara Vadisi 2020 turist sayısı ile Ihlara Vadisi 2021 turist sayısı arasındaki fark göze çarpmaktadır. İlerleyen dönem içerisinde bölgenin gerek maddi gerekse manevi yönden daha da değerleneceği belirtilmektedir. Ihlara Vadisi’nin 150 metre derinliğe ve 200 metre genişliğe sahip olması, keşfedilen kanyonlar arasında en büyükleri arasına girmesine imkan sağlamıştır. Ayrıca Ihlara Vadisi farklı bir çekim ağına sahiptir. Bölgede bulunan en ufak bir taş ya da kayanın binlerce yıllık olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Ülkemizin doğal güzelliklerinin başında gelen Ihlara Vadisi kültür ve medeniyetin merkezidir. Bölgede yüzlerce farklı kilise ve kayadan oyma mekanı bulunmaktadır. Her dinden, dilden ve ırktan insana ev sahipliği yapması bölgenin geniş bir kültür ağına sahip olmasına imkan sağlamıştır.

Ihlara Vadisi Kiliseleri, Ihlara Vadisi Nerede, Ihlara Vadisine Nasıl Gidilir, Ihlara Vadisi Turları

Ihlara Vadisi’nde Gezilecek Yerler

‘’Gez, gör ve tadını çıkar’’ tabirine uyum gösteren Ihlara Vadisi; manzarası, eşsiz tarihi, görülmeye değer mekanlarıyla öne çıkmaktadır. Her milletten insanın severek gezdiği bir yerdir. Ayrıca içerisinde çok eski zamanlardan kalma tarihi yapılar bulunmaktadır. Bu yapılar tarihin tozlu raflarında keşfedilmeyi beklemektedir. Ihlara Vadisi’nin, kökenini tam olarak anlamak ve sindirmek için bir gününüzü ayırmanız gerekmektedir. Geniş bir alana sahip olan vadi, misafirlerini büyüklüğüyle kendisine hayran bırakmaktadır. Vadiye girdiğiniz ilk dakikadan itibaren büyülü bir yolculuğa adım atmış olacaksınız. Bölgenin eşsiz doğası, sizi bu büyülü yolculuğu doruklarına kadar yaşamanıza imkan sağlayacaktır. Farklı bir doğa yürüyüşünün tadını çıkarmak Ihlara Vadisi’nde mümkündür. Özellikle yürüyüşünüzü yaz aylarında gün doğumu veya gün batımında hafif esen bir havada gerçekleştiriyorsanız Ihlara Vadisi’ni unutmanız mümkün değildir. Bölgenin eşsiz büyüsüne kendinizi kaptırdıktan sonra vadinin asıl hazzı başlayacaktır.

Ihlara Vadisi Hristiyan dünyası için oldukça önemli bir yerdir. Bu nedenle bölgede kilise sayısı oldukça fazladır. Bu anlamda yolunuz Ihlara Vadisi’ne düştüğünde uğrayabileceğiniz kiliseler aşağıdaki gibidir:

  • Ağaçaltı Kilisesi
  • Sümbüllü Kilise
  • Yılanlı Kilise
  • Kokar Kilise

Ağaçaltı Kilisesi

Ihlara Vadisi’nde merdivenlerden indikten sonra sağ tarafta Ağaçaltı Kilisesi sizi karşılamaktadır. Ağaçaltı Kilisesi Ihlara Vadisi’nin girişine en yakın kilisedir. Bu yüzden turistler tarafından da en çok gezilen kiliselerin başında gelmektedir. Bölgenin etkin yapısını yakından anlamanın bir başka adresi Ağaçaltı Kilisesi’dir. Kilisenin asıl girişi günümüzde toprak altında kalmıştır. Kilisenin yeni ve turistler için olan giriş kısmı, apsisin bulunduğu 2. kattadır. Yerel halkın anlattıklarına göre eskiden kilisenin merkez giriş kapısı olmadığı için kiliseye ağaç dallarından destek alınarak girilirmiş. Bu, kilisenin günümüzde Ağaçaltı adını almasına neden olmuştur.

Kilise üç apsisten oluşmaktadır. Serbest haç planına göre yapılmıştır. Aynı zamanda kilisenin haç işaretinin devamı beşik tonozlarla güçlendirilmiştir. Ayrıca ana mekan olarak adlandırılan bölge kubbeyle kapatılmıştır. Bu kubbenin o dönemlere kıyasla oldukça sağlam malzemelerden üretilmiştir. Günümüzde de ayakta olması bunun kanıtıdır. Kilisenin merkezinde kafanızı kaldırdığınızda gözüken freskler çok farklı anlamlar taşımaktadır. Birçok kaynakta farklı anlamlar taşıdığı öne sürülmektedir. Kilise, Hristiyan dünyası için oldukça önemli bir yere sahiptir.

Ihlara Vadisi

Sümbüllü Kilisesi

Ihlara Vadisi’ne ayak bastığınızda hemen solda kalmaktadır. Kilisenin ismi bölgede yetişen ve estetik güzelliğiyle öne çıkan sümbüllerden gelmektedir. Kilisenin girişi dar ve küçük bir pencereden oluşmaktadır. Kilise tahminlere göre 11. yüzyıl ve 12. yüzyıl tarihlerinde haç planlı olarak yapılmıştır. Sümbüllü Kilisesi birçok farklı aziz tasvirlere ev sahipliği yapmaktadır. Kilise, Hristiyan dünyası için çok önemli bir yere sahiptir. Kilise günümüzde Ihlara Vadisi gezilecek yerler arasında gösterilmektedir.

Ihlara Vadisi Yılanlı Kilise

Yılanlı Kilise, Ihlara Vadisi’nin Selime tarafında kalmaktadır. 20 metre uzunluğunda tarihi bir köprüden geçtikten sonra merdivenlerine ulaşılmaktadır. Konumunun çekiciliği ve vadinin merkezinde kalması nedeniyle en çok gezilen kiliseler arasındadır. Kilisenin hemen karşı yamacında Sümbüllü Kilisesi’ni görmek mümkündür. Yılanlı Kilise’sini Ihlara Vadisi’nde bulunan diğer kiliselerden ayıran birkaç özelliği vardır. Bunlardan biri freskleridir.

Aksaray Ihlara Vadisi’nde bulunan diğer kiliselerdeki fresklerde İncil’den yer yer sahnelere yer verilmiştir. Fakat Yılanlı Kilise’de durum biraz farklıdır. Yılanlı Kilise fresklerinde İncil’in yanı sıra görünmeyen fakat inanılan dünyayla alakalı betimlemeler göze çarpmaktadır. Net olarak hangi yıllarda yapıldığı bilinmemekle birlikte 9. yüzyılla 12. yüzyıl arasında yapıldığı söylenmektedir. Vadide bulunan diğer kiliselere oranla daha çekici bir yapı olan Yılanlı Kilise, farklı motif çeşitlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Bu kilise de Yunan haçı planlamasıyla inşa edilmiştir. Günümüzde kilise esrarengiz bir yapıya büründüğü için turist akınlarına maruz kalmıştır.

Ihlara Vadisi Kokar Kilise

Ihlara Vadisi’nin en eski kiliselerinin başında gelen ve kalıntılarının 9. yüzyıla kadar dayandığı Kokar Kilise, eşsiz bir yapıya sahiptir. 11. yüzyılın ikinci çeyreğine kadar inşaatının devam ettiği tahmin edilmiştir. Ve kilisede bulunan freskler günümüze kadar hasar görmeden gelmiştir. Elbette hasar görmeden günümüze kadar ulaşmasında kullanılan malzeme de etkilidir. Kokar Kilise’nin en dikkat çeken özelliği ise 2 adet mezar bulundurmasıdır. Kilisenin aynı zamanda Bizans döneminde de aktif olarak kullanıldığı işlenilen oymalardan anlaşılmıştır.

Ihlara Vadisi’nin Tarihi Gizemi ve Özellikleri

Aksaray Ihlara Vadisi özellikle Hıristiyanlık dünyasının nadide bölgeleri arasında yer almaktadır. Hristiyanlığın ilk dönemlerinde keşişlerin ve rahiplerin dinlenip kendi benliklerini buldukları bir yerdir. Bölgede 105’ten fazla dini yapının bulunması, bölgede dini inanışın çok eski yüzyıllardan beri süregeldiğinin kanıtıdır. Sonuç olarak 105 adet kilisenin sadece 14 tanesi gezi için uygundur. Geriye kalan yapıların büyük bir bölümü yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu için gezi için uygun değildir. Aksaray Ihlara Vadisi kiliseleri hikaye açısından uzun bir zaman dilimini kapsamaktadır. 4. yüzyıl başlarından 11. yüzyılın sonlarına kadar süregelen bir süreçten geçmiştir. Bölgeye 11. yüzyılın başlarında ayak basan Selçuklu, bölgede daha fazla kilise inşasına izin vermemiştir. Fakat var olan kiliseler Hristiyan halkın ibadetlerini yerine getirmelerine imkan sağlamıştır. Bölge, Türk ve Hristiyan tarihi için de oldukça önemli bir yere sahiptir.

Yorum yapın