Kapadokya At Turu

Kapadokya At Turu

Kapadokya At Turu Türkiye’nin en ilgi çeken safari duraklarından biridir. Aynı zamanda bu bölge Güzel Atlar Diyarı ve Beyaz Atları olarak bilinmektedir. Bu sebeple de at turu dediğimiz zaman aklımıza ilk Kapadokya bölgesi gelmektedir. Sadece Türkiye’de değil dünyada da aynı şekilde bilinmekte ve merak uyandırmaktadır. Çünkü Kapadokya insanlık kadar eski bir tarihe ev sahipliği yapmaktadır. Üstelik bütün bu zaman diliminde atlar bölgenin her zaman simgesi olmuştur. Bu sebeple de Kapadokya At Turu ile bölgeyi gezmek isteyenlerin sayısı artmaktadır. Yalnız merak uyandıran sadece atlar değildir. Aynı zamanda o atlar ile eşsiz ve büyülü tarihe eşlik edecek olmak da ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Çünkü o dönemin simgesi haline gelmiş olan atlarla birlikte o anlara şahit olmak insana unutulmaz dakikalar yaşatmaktadır. Sanki o dönemde nefes alıyormuş gibi bir his insanın içini sarmaktadır. Bu sebeplerden ötürü Kapadokya At Turu ayrıca önem taşımaktadır. 

Kapadokya At Turu Fiyatları 2022, Göreme At Turu, Vadide At Turu, At Binme Turu

Kapadokya Güzel Atlar Diyarı Denilmesinin Sebebi 

Kapadokya bölgesi ev sahipliği yaptığı medeniyetler boyunca hep Güzel Atlar Diyarı olarak anılmıştır. Bunun sebebi ise bölgeyi kuran, kalkındıran ve genişleten Perslere dayanmaktadır. Çünkü o dönemde bölgede hem güzel hem de vahşi olan atlar bulunmaktadır. Persler de bundan dolayı bölge için, kendi dillerinde “Katpatuka” yani Güzel Atlar Diyarı anlamına gelen kelimeyi kullanmıştır. Fakat bazı kaynaklarda Hitit dilinde “low country” olarak kullanılan ve medeniyetin başlangıç noktası anlamına gelen kelimenin kullanıldığı belirtilmektedir. Ancak kabul gören görüş “Katpatuka” kelimesinden yanadır. Yani daha çok ‘Güzel Atlar Diyarı’ olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte Kapadokya At Turu bölgede daha da meşhur hale gelmiştir. Bölgenin hemen hemen her ilçesinde at turları düzenlenmektedir. Mesela; Göreme At Turu, Avanos At Turu, Nevşehir At Turu gibi. Bu yerleri kısaca inceleyelim. 

Kapadokya At Turu Nerede Yapılır? 

Kapadokya At Turu ile bölgenin doğal ve tarihi yapısı bizleri daha çok büyülemektedir. Üstelik vadilerde yapılan at safarisi bu büyüyü daha da unutulmaz hale getirmektedir. Bu sebeplerden ötürü Kapadokya At Turu safari tutkunlarının en gözde aktivitelerinden biridir. Ayrıca at turu bölgenin her ilçesinde sizlere farklı deneyimler yaşatmaktadır. Çünkü her köşesi ayrı bir tarihi iz taşımaktadır. Bununla birlikte gün doğumu ya da gün batımında yapacağınız safari, deneyiminizi masalsı bir hale getirmektedir. Kapadokya At Turu ile sizleri bekleyen safari durakları genel olarak şu şekildedir:  

Kapadokya At Turu Fiyatları 2022, Göreme At Turu, Vadide At Turu, At Binme Turu

 • Kızılçukur Vadisi 
 • Kılıçlar Vadisi 
 • Kızlar Manastırı 
 • Güllüdere Vadisi 
 • Zemi Vadisi 
 • Güvercinlik Vadisi 
 • Aşk Vadisi 
 • Ihlara Vadisi 
 • Haçlı Kilise 
 • Kolonlu Kilise 

Kapadokya At Turu Rotası 

Kapadokya At Turu ile rotalarınız genellikle seçtiğiniz saat dilimine göre değişiklik göstermektedir. Üstelik seçeceğiniz saat dilimi uzadıkça gezip göreceğiniz yerlerin sayısı da artmaktadır. Ayrıca acenteler, sizin isteğiniz üzere rotalarına ekleme yapabilmektedir. Ancak bu konuda kesin konuşmak doğru değildir. Çünkü turlar, o günkü hava şartlarına göre şekillenmektedir. Son olarak eğer at korkunuz varsa şunu söylememiz gerekmektedir: Kapadokya At Turu boyunca yanınızda deneyimli rehberler size eşlik etmektedir. Yol boyunca size yürüyerek eşlik eden bu rehberler olası bir durumda müdahale ederler. Bu nedenle ‘daha önce bir deneyimim yok’ ya da ‘korkum var’ gibi sebeplerle kendinizi bu eşsiz yolculuktan mahrum bırakmayın. Kısacası sizler için her ayrıntısı düşünülmüş bu ayrıcalıklı safariyi deneyimlemeden Kapadokya’dan ayrılmayın. Biraz önce bahsettiğimiz gibi Kapadokya At Turu için genel olarak belirli bir rota bulunmaktadır. Şimdi, çoğunlukla uygulanan rota ve süreleri hakkında bilgilere geçelim. 

Kapadokya At Turu Süresi 

Kapadokya At Turu için belirli bir süre vardır. Ancak bu süreler belirli bir saat olarak ayrılmamaktadır. Sadece en kısa ve en uzun saat dilimi olarak bölünmektedir. Bu sebeple Kapadokya At Turu için ayrılan en kısa saat dilimi bir ve iki saattir. Ancak bir ve iki saatlik at turunun güzergâhları hemen hemen aynıdır. Yalnızca vereceğiniz mola süreleri arasında bir fark bulunmaktadır. Kapadokya At Turu için en uzun süre ise üç ile dört saat arasında değişiklik göstermektedir. Burada tercih tamamen sizin ayırabileceğiniz vakte bağlıdır. Ayrıca Kapadokya At Turu yapmak için en güzel iki vakit bulunmaktadır. Bunlar gün doğumu ve gün batımı vakitleridir. Bu nedenle acenteler genellikle bu saatlere uyacak şekilde at turlarını belirlemektedir. Şimdi kısaca size sunulan at turu rotalarının saat dilimlerini ve içinde bulunan güzergâhları inceleyelim. 

Kapadokya

1 ve 2 Saatlik Kapadokya At Turu 

En kısa sürelere sahip rotadır. Aynı zamanda bir ve iki saatlik Kapadokya At Turu için belirlenen güzergâhlar tamamen birbirleriyle aynıdır. Ancak şöyle bir farkı bulunmaktadır. İki saatlik rotada dinlenebilme ve fotoğraf çekme süreniz daha geniştir. Böylelikle vadilerin güzelliklerini izlemeye daha fazla vaktiniz bulunmaktadır. Aynı zamanda rahat fotoğraf çekebilmeniz için size geniş bir zaman kalmaktadır. Üstelik bir ve iki saatlik rotanızın içerisinde iki önemli vadi bulunmaktadır. Bu iki vadi gün doğumu ve gün batımı manzarasıyla ünlüdür. Bu vadiler; Güllüdere Vadisi ve Kızılçukur Vadisi’dir. Bir ve iki saatlik rotaya sahip olan Kapadokya At Turu ile size sunulan rota, şu sırayla yapılmaktadır: 

 • Kılıçlar Vadisi 
 • Kızlar Manastırı 
 • Güllüdere Vadisi 
 • Kızılçukur Vadisi 

3 Saatlik Kapadokya At Turu 

Kapadokya At Turu ile yapılacak olan üç saatlik rota ne çok kısa ne de çok uzundur. Üstelik güzergâhında diğer rotaların içerisinde olmayan iki önemli kilise bulunmaktadır. Bu iki kilise Kolonlu Kilise ve Haçlı Kilise’dir. Ayrıca bu Kiliseler Kızılçukur Vadisi’nin içerisinde yer almaktadır. Üç saatlik Kapadokya At Turu rotası şu sırayla yapılmaktadır:

 • Kılıçlar Vadisi 
 • Kızlar Manastırı 
 • Güllüdere Vadisi 
 • Kolonlu Kilise 
 • Haçlı Kilise 
 • Kızılçukur Vadisi 

Kapadokya At Turu

4 Saatlik At Turu 

Kapadokya At Turu ile yapılan son rota dört saatliktir. Bu sayede doya doya gezebilme fırsatınız bulunmaktadır. Üstelik bu fırsatı fotoğraflarla anı ölümsüzleştirerek değerlendirebilirsiniz. Ayrıca dört saatlik rotanın içerisinde diğer rotaların güzergâhında bulunmayan Aşk Vadisi yer almaktadır. Diğer bir ismi ise Bağlıdere Vadisi olarak bilinmektedir. Eğer evlenme teklifi yapma gibi bir düşünceniz var ise bu vadi tam size göredir. Çünkü çok fazla organizasyon seçeneği bulunmaktadır. Böylelikle kendinize uygun olan bir tanesini seçip özel anınızı güzel bir hatıraya dönüştürebilirsiniz. Şimdi fırsatlarla dolu dört saatlik Kapadokya At Turu güzergâhını inceleyelim. 

 • Kılıçlar Vadisi 
 • Kızlar Manastırı 
 • Güllüdere Vadisi 
 • Kolonlu Kilise 
 • Haçlı Kilise 
 • Kızılçukur Vadisi 
 • Aşk Vadisi 
Göreme Milli Parkı At Turu

Göreme’nin en önemli tarihi alanlarından biridir. Yaklaşık 40 km kadar büyüklükte bir alanı kaplamaktadır. Böylesi büyüklükte olan yerin içine yüzyıllar boyunca birçok medeniyet sığmıştır Üstelik 1985 tarihinde UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Göreme Milli Parkı Kapadokya At Turu için en elverişli yerdir. Çünkü at ve ATV safarisi için özel yol hatlarına sahiptir. Bu sebeple Kapadokya At Turu, parkın hemen yanında bulunan Kılıçlar Vadisi’nden başlamaktadır.

Kılıçlar Vadisi At Turu

Kapadokya At Turu denilince akla gelen ilk yerlerden biridir. Çünkü at turu genel olarak ilk Kılıçlar Vadisi’nden başlamaktadır. Bazen ise at çiftliğinden yola çıkıldıktan sonra ilk durak bu vadi olmaktadır. Kılıçlar Vadisi’nin içerisinde iki önemli kilise bulunmaktadır. Bunlar Meryem Ana Kilisesi ve Kılıçlar Kilisesi’dir. Ayrıca vadiyi yürüyerek dolaşmak isterseniz yaklaşık bir-iki saat gibi vaktinizi almaktadır. İçerisinde bulunan yürüme yolu, Göreme’de en çok tercih edilen doğa yürüyüşü ve safari parkuru’dur. Bu sebeple sınırsız acente seçeneği bulunmaktadır. Ayrıca Kapadokya At Turu için de önemli ve vazgeçilmez bir yerdir. 

Güllüdere Vadisi At Turu

Vadi, Kapadokya At Turu’nda görebileceğiniz en eşsiz gün batımına sahiptir. Çünkü vadinin içerisinde bulunan kayalar gün ışığıyla kırmızı gül rengini almaktadır. Üstelik renkler, hava şartları ve mevsimlere göre değişmektedir. Bu sebeple ismi de bu büyülü manzaradan gelmektedir. Güllüdere Vadisi’nin manzarasından başka değineceğimiz en önemli nokta UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde olmasıdır. Vadinin içerisinde beş tane önemli kilise bulunmaktadır. Bunlar; Ayvalı Kilise, Üç Haçlı Kilise, Aziz Agathangelus Kilisesi, Yovakim-Anna Kilisesi’dir. Kapadokya At Turu ile peri bacalarını en iyi bu vadide yapacağınız gezi ile izleyebilirsiniz. Üstelik bunu doya doya yapabileceğiniz yaklaşık 4 km bir alana sahiptir. 

Kızılçukur Vadisi At Turu

Kapadokya At Turu ile görülebilen en güzel gün batımına sahip vadidir. Bu güzel anı sadece fotoğraf çekerek değil, yaşayarak da ölümsüz kılabilirsiniz. Çünkü gökyüzünü kaplayan beş farklı tondaki kızıllık sizin için unutulmaz bir hal alır. Bu sebeple Kızılçukur Vadisi’ne geldiğiniz vakit muhakkak bir köşeye çekilip nefes almayı ve anı idrak etmeyi ihmal etmeyiniz. Ayrıca Kapadokya At Turu kapsamında genel olarak gün batımı Kızılçukur’a tırmanma vaktine denk gelmektedir. Tam bu esnada kendinizi kovboy çizgi filminin içindeymiş gibi hissedebilirsiniz. Çünkü vadiye tırmanmak aynı Red Kit’in Düldül’ü gün batımına karşı sürdüğü anı hatırlatmaktadır. Sanki hava kararmaya başlayınca siz de Red Kit gibi birden ortadan kaybolacaksınız ve arkada sadece gölgeniz kalacak… 

Kapadokya

Kapadokya At Turu Fiyatları 2022 

Kapadokya At Turu kalabalıktan uzak eşsiz bir manzara eşliğinde sizlere sunulmaktadır. Vadi vadi sizleri dolaştıran Kapadokya At Turu yaklaşık 1 ile 4 saat arası sürmektedir. Ancak gitmek isteyeceğiniz rotaya göre bu saatler değişebilmektedir. Ayrıca fiyatlar da seçeceğiniz saat dilimine göre değişiklik göstermektedir. Fiyat tarifesinin içerisine; kask, bone, tecrübeli rehber dâhildir. Fiyat tarifesi kişi başı genel olarak şu şekildedir: 

 • 1 Saatlik at turu ücreti: 25€
 • 2 Saatlik at turu ücreti: 30€ 
 • 3 Saatlik at turu ücreti: 35€ 
 • 4 Saatlik at turu ücreti: 40€ 

Kapadokya At Turu Dikkat Edilmesi Gerekenler 

 • Mutlaka kask takmanız gerekmektedir.
 • Hijyen açısından bone takmanız önerilmektedir.
 • Atınızda bir huysuzluk sezdiğiniz anda rehberinize söylemeniz gerekmektedir. 
 • Dizlik takılması tavsiye edilmektedir.
 • Tehlikeli hareketler yapmamaya özen göstermeniz önerilmektedir.
 • Rahat kıyafetler giymeniz önerilmektedir.
 • Atın üzerindeyken ipini asla bırakmamanız gerekmektedir. 
 • At yüksek bir yere tırmanırken ağırlığınızı ön kısmına vermeniz tavsiye edilmektedir.

Göreme

Göreme en az Ürgüp kadar Nevşehir’in merkezi sayılmaktadır. Çok fazla tarihi yapıyı çatısı altında barındırmaktadır. Kapadokya’nın diğer bölgelerinde de olduğu gibi volkanik dağların patlaması ve sonrasında yağmurun aşındırmasıyla bugünkü tarihi yapılar oluşmuştur. Ancak bir fark vardır. Şöyle ki, diğerlerinde olduğu gibi kayaların sivri uçları yoktur. Aksine gölge kısımları ortaya çıkmıştır. Göreme Kapadokya bölgesinin en meşhur safari duraklarındandır. Çünkü birçok vadisi bu konuda elverişli yollara sahiptir. Bunun yanında konaklama yerleri bakımından da zengin olmaktadır. Üstelik sizlere bu konuda birçok seçenek sunmaktadır. 

Göreme At Turu

Kapadokya bölgesinin at turu için en çok tercih edilen şehridir. Sadece at turu için değil diğer safari turları içinde akla ilk gelen yerdir. Burada yapılan vadi turları iki saat ile başlayıp beş güne kadar çıkmaktadır. Çünkü gezilebilecek pek çok alan bulunmaktadır. Mesela; Kanyonlar, Gül Vadisi, Kiliseler, Kızılçukur Vadisi gibi pek çok yer bulunmaktadır. Ancak Göreme At Turu’nun güzergâhı genel olarak şu şekilde olmaktadır. İlk durak ya da başlangıç Kılıçlar Vadisi’nden yapılmaktadır. Sonrasında Güllüdere Vadisi’ne gidilmektedir. Son durak ise Kızılçukur Vadisi’dir. Eğer vakit kalırsa Çavuşin Kalesi’ne de uğranmaktadır. Vadilerin içinde bulunan önemli yerlere uğrayabilmek sizin seçeceğiniz süreye göre değişmektedir. Bu sebeple seçim size kalmaktadır. Şunu da atlamamak gerekir, at turu boyunca yanınızda rehberler bulunmaktadır. Bu sebeple içiniz rahat bir şekilde Göreme At Turu’nu deneyebilirsiniz. Şimdi bu tarih kokan şehrin gezilecek kısımlarına kısaca göz atalım. 

Göreme’de Gezilecek Yerler 

 • Göreme Açık Hava Müzesi 
 • Göreme Milli Parkı 
 • Ağızkarahan Hanı 
Vadiler 
 • Güvercinlik Vadisi 
 • Kızılçukur Vadisi 
 • Güllüdere Vadisi 
 • Paşabağ Rahipler Vadisi 
 • Zemi Vadisi 
 • Kılıçlar Vadisi 
 • Bağlıdere Aşk Vadisi 
Kiliseler 
 • Saklı Kilise 
 • Yusuf Koç Kilisesi 
 • Durmuş Kadir Kilisesi 
 • Mesevli Kilisesi 
 • Aynalı Kilise 
 • Aziz Hieron Şapeli 

Yorum yapın