Kapadokya Balon Turu

Kapadokya Balon Turu

Tarihin en derin, doğanın ise en huzurlu halini Kapadokya’da görebilirsiniz. Vadilerde tur yaparak huzuru tadacak, en güzel manzaralara şahit olacaksınız. Söz konusu Kapadokya bölgesi her şeyi içinde barındıran tarihi bir mücevherdir. Gidip gezdiğinizde tekrar tekrar ziyaret etmek, daha önce gördüklerinize yeniden şahit olmak isteyeceksiniz. 60 milyonluk bir oluşum süreci ile birçok tarihi olay ile karşı karşıya gelmesi sizlerin üzerinde büyük bir etki bırakacaktır. Birçok medeniyete ve imparatorluğa ev sahipliği yapan bu bölge Hititler’den Osmanlı’ya kadar uzanan zenginliklerle doludur. Attığınız her adımda söz konusu medeniyet ve imparatorluklara ait bir kalıntı veya eserle karşılaşacaksınız. Burada aynı zamanda vadi turları, tarihi turlar da düzenlenmektedir. Macerayı sevenler için ve daha farklı bir deneyim yaşamak isteyenler için de aynı şekilde turlar, aktiviteler yer alır. Daha önce hiç sıcak hava balonu deneyimi olmayanlarınız için Kapadokya Balon Turu en ideal seçimdir. 

Her şeyi geride bırakıp da Kapadokya’nın simgesi haline gelen sıcak hava balonları ile düzenlenen turlara katılmak ayrı bir keyiftir. Kapadokya bölgesini ziyaret ettiğinizde güzel zamanlar geçirebilmeniz adına Kapadokya’da yapmanız ya da katılmanız gereken turların en başında gelir. Çünkü birçoğumuzun Kapadokya dendiğinde aklına ilk gelen peri bacaları ve sıcak hava balonlarıdır. 

kapadokya balon seyir turu
kapadokya balon seyir turu, kapadokya at sürme turu, kapadokya at turu, kapadokya at binme turu, kapadokya balon izleme turu

Kapadokya Balon Turu Nedir? 

Söz konusu tur sizlerin keyifli vakitler geçirmenizi amaçlamaktadır. Sıcak hava balonları sayesinde Kapadokya’da muhteşem bir uçuş gerçekleştirebilirsiniz. Kapadokya’nın her köşesini, tüm güzelliklerini gökyüzünden seyredip eşinizle, dostunuzla iyi vakitler, unutulmayacak anılar biriktirebilirsiniz. Kapadokya bölgesini ziyaret ettiğinizde, bu bölgede mutlaka yapılması gerekenler listesinde birinci sıradadır balon turu. 

Sıcak Hava Balonları Nedir? 

Söz konusu sıcak hava balonları için hava taşıtı demek doğru olur. Havadan hafif bir gaz ile ya da ısıtılmış hava doldurulmak suretiyle çalışırlar. Etienne ve Joseph Montogolfier kardeşlerin icat ettiği bir taşıttır aynı zamanda. Her ne kadar bu balonları uçurmak kolay gibi görünse de bazı zorlukları da mevcuttur. Bu zorluklardan biri de sıcak hava balonuna yön vermektir. Kendi isteğiniz doğrultusunda sağa veya sola gitme gibi bir imkanınız olamaz. Çünkü sıcak hava balonları sadece yukarı doğru dikey bir şekilde hareket eder. Gökyüzüne doğru havalandığınızda da gideceğiniz yöne siz değil, rüzgar karar vermektedir. Rüzgar ne yöne esiyorsa, siz de o yöne doğru süzüleceksiniz. 

Sıcak Hava Balonları Parçaları Nelerdir? 

Sıcak hava balonları birkaç kısımdan oluşmaktadır. Öncelikle naylon, yırtılmaz ve hafif bir malzemeden oluşan kubbesi vardır. Bu kısım için balonun en önemli parçasıdır diyebiliriz. Yani balonun kendisini oluşturur aslında. Bundan sonra da sepeti gelir ikinci sırada. Bu sepet ise hasırdan yapılmıştır. Yolcuları ve pilotu taşımak içindir. Ondan sonrası da sıcak hava balonunu uçurmaya yarayan kısım ‘burner’ gelir. Bu da yolcuların başlarının üstündedir. Havayı ısıtmak adına içinden güçlü bir alev çıkarmaktadır. Burner sayesinde de sıcak hava balonu uçmaya başlar. 

Uçuş Ne Kadar Sürer? 

Sıcak hava balonlarını hazırlama ve soğuk şişirme dışında tek başına sadece uçuş 1 saatlik bir süreye tekabül etmektedir. Aynı şekilde balonu şişirmek de pilot ile yer ekibi tarafından yapılmaktadır. Balon yaklaşık 30 dakikada uçuşa hazır bir hale gelmektedir. Balonun uçuştan sonra toplanması ise de pilot ve yer ekibi tarafından yapılmaktadır. Sıcak hava balonları sadece gün doğumunun ilk saatlerinde gerçekleşir. Bunun nedeni ise balonların sakin havaya ihtiyaç duymasından kaynaklıdır. Yani rüzgarın şiddeti ve yönü çok önemlidir. Günün bu saatlerinde rahat ve dengeli bir uçuş sağlanır. Aynı zamanda ise de maksimum kaldırma gücü ile yumuşak bir iniş sağlanabilmesi için hava şartları büyük önem arz eder. 

kapadokya balon turu
kapadokya balon turu

Kapadokya Balon Turu Fiyatı 

En güzel deneyimi yaşamak için Kapadokya’da katılacağınız balon turları idealdir. Kapadokya bölgesinin muhteşem panoramasını görmenize, farklı aurasını hissetmenize sebep olur. Dört bir yanı mücevherlerle dolu Kapadokya bölgesinin tüm bu güzelliklerini gökyüzünden görmeye, izlemeye herkesin hakkı var. Bundan dolayı da sizlere en güzel turları anlatıyoruz. Kapadokya Balon Turu ise bu bölgeye gelen neredeyse her yerli ve yabancı turistin tercih ettiği, katıldığı bir turdur. Sizleri de büyüleyici tura katılmaya davet ediyoruz. Bu tura katılmak isteyip de fiyat konusunda bilgi sahibi olmayabilirsiniz. Eğer balon turları fiyatları hakkında bilgilendirilmek istiyorsanız sizlere ortalama bir fiyat söylememiz mümkün. Net bir fiyat vermemiz pek mümkün değil çünkü fiyatlar alacağınız paketlere göre değişkenlik göstermektedir. Bunun sonucunda ise balon turlarının 170 Euro ücreti vardır. HTR Tour ile iletişime geçerek sizin için en uygun tura rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Kapadokya Balon Turu Neler Dahil? 

Kapadokya bölgesinde katılacağınız bir balon turu için nelerin ücretlendirmeyi barındırdığını merak edenleriniz olacaktır. Bu konuda da söyleyecek birçok şeyimiz var. Öncelikle Kapadokya Balon Turu, bazı insanların düşüneceği gibi sadece balonla uçuşu kapsamamaktadır. Bunun dışında da sizler için özel hizmetler yer almaktadır. Bu koşulda sizlerin en güzel hizmeti alıp eğlenebilmeniz önem arz eden bir konudur. Bundan dolayı da sadece balonla uçabilmeyi değil, aynı zamanda da birçok farklı hizmet de içermektedir. Peki söz konusu bu hizmetler nelerdir ve fiyata neler dahildir? 

İlk olarak şunu eklemekte de fayda var. Kapadokya Balon Turu belli başlı bir programa bağlı kalınarak 3-4 saatlik bir süreçte yapılan bir turdur. Söz konusu programı daha sonrasında detaylı bir şekilde ele alacağız aynı zamanda. Sizler için transfer bulunmaktadır. Kalmakta olduğunuz otelden, balon uçuş alanına götürülme hizmeti bu tura dahil bir hizmettir. Bunun dışında sizlere balon sertifikası verilecektir. Aynı zamanda balona binme ve Kapadokya’nın eşsiz manzarasını gökyüzünden izleme faslıyla devam edecek. Hiçkimse bu süreçte başınıza bir kaza gelmesini istemez. Bundan dolayı da sizlere uçuş sigortası yapılacaktır. Hemen ardından alkolsüz şampanya ile de tur sonlanacak. 

Kapadokya Balon Turu

Kapadokya Balon Turu Programı 

  • Otel Transferi 
  • Balon Sertifikası 
  • Vadi ve Peri Bacaları Seyri 
  • Uçuş Sigortası 
  • Alkolsüz Şampanya İkramı 

Kapadokya’da düzenlenen ve keyifli vakitler yaşamanızı hedefleyen bir turdur balon turu. Fakat bu tura katıldığınız takdirde sizleri sadece balonla gökyüzüne süzülme beklemiyor. Belli bir program üzerinden hareket edilmektedir. Bu harekete de birçok hizmet dahildir. Kapadokya Balon Turu’nun ilk rotası sizleri konakladığınız otelden almakla başlayacaktır. Sabahın erken saatlerinde, daha gün ağarmadan balon turları düzenlendiği için bu tura erkenden hazırlık yapmanız gerekecek. Sizleri otelden aldıktan sonra da balon uçuşlarının düzenlendiği bölgeye götüreceğiz. Geldiğiniz bölgede öncelikle pilotlarımız sizleri uçuş hakkında bilgilendirecek. Yapmanız gerekenleri ve uçuş esnasında kaçınmanız, yani yapmamanız gerekenleri anlatacaktır. Aynı zamanda hayatınızın sonuna kadar saklayabileceğiniz, hatıra olması açısından sizleri mutlu edecek balon sertifikası da verilecektir. Bu sertifika sayesinde yaşadığınız deneyimi hiç unutmayacaksınız ve bu sizlere harika bir hatıra olarak kalacaktır. 

Bu süreçte aynı zamanda balonların uçuşa nasıl hazırlandığına da şahit olacaksınız. Bu deneyimi yaşamadan önce arka planda olup bitenleri, hazırlıkları göreceksiniz. 

Bunlardan sonra ise en heyecan verici kısma geçiş yapacaksınız. Yani balonlar ile Kapadokya’nın semalarında süzülmek. Balonla yerden metrelerce yükseklikte olmak oldukça heyecan verici bir durumdur. Buradan Kapadokya bölgesinin tüm güzelliklerini seyredeceksiniz. Kapadokya’da yer alan vadileri ve peri bacaları en muhteşem açıdan sizlere manzara oluşturmaktadır. Tüm bu güzelliklere de gün doğumu eklendiğinde, karşınızdaki panorama kelimelerin kifayetsiz kalacağı bir boyuta ulaşacaktır. Kapadokya semalarında süzülmeniz yaklaşık bir saat sürecektir. Bir saatin sonunda da ağır ağır balonlar tekrar zemine inecek. 

Fakat hizmetler bunlarla sınırlı değil. Balon turunun sonuna geldiğinizde sizleri farklı bir sürpriz karşılayacak. Sizlere ikram olan alkolsüz şampanyadan ikram edecekler. Böylelikle Kapadokya’da yaşadığınız bu eşsiz deneyimi kutlayabilecek, sevdiklerinizle hep bir arada olmanın tadını yaşayacaksınız. Sonuca geldiğiniz zaman ise sizlere sunulacak en güzel hizmet, unutulmayacak muhteşem bir anı olacaktır. 

Kapadokya

Kapadokya Balon Turu Güvenli Mi? 

Arkadaşlarınızla, eşinizle, dostunuzla unutulamayacak eğlenceli anılar biriktirmeyi hepiniz istersiniz. Özellikle de bu anılar Kapadokya bölgesinde olduğu zaman tadından yenmez. Hep beraber eğlenceli şeyler yapmak, Kapadokya’yı gezmek, tarihini öğrenmek istersiniz. Tüm bunların dışında birçok insan bu bölgelerde düzenlenen aktivite ya da turlara katılır. Bunun amacı da genel olarak daha çok öğrenebilmek, belli bir programa uyarak bölgeyi düzgün bir şekilde gezebilmektir. Kapadokya Balon Turu ise Kapadokya’yı farklı bir açıdan görmenize olanak sağlar. Kendinizi kuşlar kadar özgür hissedeceğiniz balon turu, keyfinize keyif katacaktır. Fakat birçok insan bazı konularda daha temkinli davranmayı tercih eder. Her ne kadar macerayı sevseler de kendilerini güvende hissetmek isterler. Böylelikle de Kapadokya Balon Turu hakkında en çok merak edilen sorulardan biri ortaya çıkıyor. Kapadokya Balon Turu güvenli mi? 

Amaç sizleri eğlendirmek, güzel anılar biriktirmenizi sağlamak. Bunun tam aksi, sizleri tehlikeli bir durumun içine sokmayı asla istemeyiz. Kapadokya Balon Turu ise sizleri eğlendirmeyi amaçlanan turlardan biri. Daha önce de söz ettiğimiz gibi tura katılmadan önce sizlere uçuş sigortası yapılmaktadır. Böylelikle meydana gelecek ufak kazalardan korunmuş olursunuz. Tüm bunların dışında turun güvenli olması adına sizlere düşen bazı görevler bulunmaktadır. Bu görevlerden biri de sıcak hava balonu pilotunun sizlere anlattıklarını can kulağı ile dinlemeniz. Gökyüzündeyken yapmanız gerekenlere dikkat etmek. Pilotun söyledikleri dışına çıkmamanızı öneririz. Aksi takdirde küçük de olsa yaralanmalara şahit olabilirsiniz. Fakat öbür yandan pilotun söylediklerini harfi harfine uygularsanız tehlike söz konusu olmaz. Aynı şekilde hiçbir yara almadan güvenli ve keyifli bir turu başarı ile tamamlamış olacaksınız. Sonuç olarak Kapadokya Balon Turu tehlikeli bir tur değildir. Açıkçası bu durum biraz da sizin insiyatifinize, dikkatinize bağlıdır. 

Kapadokya Balon Turu Kimler Katılabilir ve Kimler Katılamaz? 

Balon turuna katılıp, daha önce hiç deneyimlemediğiniz bir şeyi yaşamak isteyen biri olabilirsiniz. Fakat bu tura katılabilip katılamayabileceğiniz konusunda tereddütler yaşayabilirsiniz. Balon turuna katılma şartları yok denecek kadar azdır. Fakat bu noktada tabii ki bazı insanların katılmamasını öneririz. Bunlardan biri de yükseklik korkusuna sahip olan insanlardır. Eğer yükseklikten korkan biri iseniz, kendi sağlığınız için katılmamanızı öneririz. Bununla beraber panik atağınız varsa aynı şekilde sizler için de tehlikeli olma ihtimali yüksek bir tur olarak görebiliriz balon turlarını. Zira panik atağınız balon gökyüzündeyken tutarsa, müdahale etmek çok zor olacaktır. Panik atak ve yükseklik korkusunu bir kenara bırakalım ve duruma farklı bir açıdan bakalım. Balon turlarına çocukların katılması uygun değildir. Bu tur yetişkinler için uygundur. Çocuklar için uygun olduğunu söylememiz pek mümkün değildir ne yazık ki. Yani Kapadokya Balon Turu; çocuklar, panik atağa ve yükseklik korkusuna sahip olan insanlar için uygun değildir diyebiliriz. 

Kapadokya

Kapadokya Balon Turu Hangi Mevsimde ve Hangi Saatte Yapılır? 

Güzel anlar biriktirmenin saati ve mevsimi yoktur diyerek başlamalıyız cümleye. Bundan dolayı Kapadokya Balon Turu her mevsim düzenlenmektedir. Ayrıca yılın 365 günü yapılır. Çünkü Kapadokya’nın her mevsimde ortaya çıkardığı muhteşem manzarayı izlemenizi, bu anlara şahit olmanız istenir. Gökyüzü semalarından Kapadokya’nın yaz mevsimine bürünmüş güzelliğini görebilirsiniz. Kuşların cıvıltısı ve vadilerin yeşilliği, gökyüzünden sizleri mest edecektir. Bunun tam aksini yani kış aylarını da göz önüne almamızda fayda var. Aynı şekilde, gökyüzünden Kapadokya’nın üstünü bembeyaz çarşaf misali saran karı da izleyebilirsiniz. Peri bacalarının üstünde oluşan beyazlık ile tüm Kapadokya’nın karlar içinde kalması gözlerinizi dinlendiren bir manzaraya şahit olmanızı sağlamaktadır. Sizleri tüm bu güzelliklerden mahrum etmemek adına senenin her günü, her mevsimde balon turu düzenlenmektedir. 

Diğer açıdan da saatlere bakacağız. Peki Kapadokya Balon Turu hangi saatlerde yapılmaktadır? Balon turlarımız daha önce de değindiğimiz gibi sabah güneş doğmadan önce yapılmaktadır. Bunun nedeni ise sabah saatlerinde rügarın daha dingin bir halde olmasından kaynaklanır. Böylelikle de balonun uçuşu kolaylaşmaktadır. Aynı zamanda da uçuş bittikten sonra da zemine doğru yumuşak inişi gerçekleştirmede önem arz eder. Fakat tüm bunların dışında ise en önemli nokta gökyüzünden güneşin doğuşunu seyretmek. Güneş ışıklarının Kapadokya vadilerine, peri bacalarına vurması, ortaya bambaşka bir manzara çıkarmaktadır. 

Kapadokya Balon Turu Nereden Kalkıyor? 

Kapadokya’da düzenlenmekte olan balon turları genellikle Göreme’den yapılmakadır. Balonlar Kapadokya’nın Göreme bölgesinden hareket edip gökyüzüne ulaşmaktadır. Kapadokya bölgesi, her açıdan muhakkak gezilip görülmesi gereken bölgelerden biridir. Bundan dolayı da gezilecek yerler listesi hazırlayanlarınız için Kapadokya’yı mutlaka o listeye dahil etmeleri önerilir. Fakat, aynı zamanda Kapadokya’ya uğrayıp hangi tura katılacağına karar veremeyenlere de muhakkak listelerine Kapadokya Balon Turu’nu eklemelerini öneririz. 

Yorum yapın