Kapadokya Deve Turu

Kapadokya Deve Turu

Bölgenin eşsiz manzarası eşliğinde yapacağınız Kapadokya Deve Turu gezinizin otantik havasıyla sizleri büyülemesine hazır mısınız? Öyleyse ilk olarak Kapadokya Deve Turu ile gezeceğiniz bölgeleri, eşsiz manzarası ile sizleri büyüleyecek olan vadileri, peri bacalarını kısaca inceleyelim. Sonrasında Gün Doğumu ve Gün Batımı Eşliğinde Deve Safari Turu ile ilgili yaşayacağınız deneyimlere kısaca değinelim. Kapadokya Deve Turu nereden başlar ve hangi mevsimde yapılır? Son olarak bölgede yapılan Kapadokya Deve Turu – Nevşehir Deve Turu fiyatlarından kısaca bahsedelim.  

Kapadokya Deve Safari Turu 

Bölgede farklı bir deneyim yaşamak isteyenlerin tercihi genellikle Kapadokya Deve Turu’dur. Çünkü develer Kapadokya’nın büyülü havasını yaşayabileceğiniz egzotik bir ruha sahiptir. Böylelikle kendinizi tarihi yapılar arasında, eşsiz bir manzara eşliğinde çölde geziyormuş gibi düşünebilirsiniz. Özellikle efsanelerle dolu olan peri bacalarının arasında Kapadokya Deve Turu yapmak, bu hissi daha çok yaşatmaktadır. Hatta kendinizi bir kâşif gibi hissetmenizi sağlamaktadır. Böylece Deve ile Safari Turu yaparken Kapadokya’nın o mistik havasını daha çok hissedersiniz. Siz de eğer bölgenin egzotik havasını Deve Safari Turu ile tamamlamak isterseniz HTR Turkey Tours’u tercih ederek bu duyguyu deneyimleyebilirsiniz. Şimdi isterseniz Kapadokya Deve Turu nerede yapılır, nereden başlar ve hangi güzergâhları kapsar bunları kısaca inceleyelim. 

Kapadokya Deve Turu Nerede Yapılır 

Bölgenin otantik atmosferini size yol boyunca yaşatan Kapadokya Deve Turu Nevşehir, Ürgüp ve Avanos gibi yerlerde yapılmaktadır. Bu bölgelerde bulunan saklı güzellikleri görmek için motorlu taşıtların girmesinin yasak olduğu alanları Deve Turu, AT Turu ile görebilmeniz mümkündür. Böylelikle bir kervan ile eski ipek yolu üzerinde yolculuk yapıyor gibi bir his içinizi sarmaktadır. Bu duyguyu en çok Gün Batımı Eşliğinde Deve Safari Turu yaparken hissetmektesiniz. Ayrıca bu alanlarda ATV Turu da yapılmaktadır. Yapacağınız Deve Turu ile belirlenen güzergâhı ise yazımızın devamında okuyabilirsiniz. 

Kapadokya Deve Turu Rotası 

Egzotik ruha sahip olan Deve Turu ile takip edeceğiniz güzergâhın içerisinde üç vadi bulunmaktadır. Bu üç vadi; Kızılçukur Vadisi, Güllüdere Vadisi ve Meskendir Vadisi’dir. Sizleri Deve Safari Turu ile hem birbirinden eşsiz vadi manzaraları hem de vadilerin içerisinde bulunan tarihi yapılar, peri bacaları beklemektedir. Üstelik deve turu rotasının içerisinde bir de Zindanönü Kayalıkları bulunmaktadır. Her turun içerisinde yer almayan bu tarihi yeri mutlaka görmelisiniz. Hatta sadece buradan geçmek için dahi deve turuna katılmalısınız dersek abartmış olmayız. Kayalıkların içinden geçerken hem manzarası sizi büyüleyecek hem de engebeli yolları ayrı bir haz verecektir. Böylelikle deve turu yapmanın keyfine varıp neden görmeniz gerektiğini daha iyi anlayacaksınız. Bahsettiğimiz Kapadokya Deve Turu rotası şu sıra ile ilerlemektedir:

 • Kızılçukur Vadisi 
 • Güllüdere Vadisi 
 • Zindanönü Kayalıkları  
 • Meskendir Vadisi 

Kızılçukur Vadisi 

Vadi her ne kadar Kızılçukur olarak da anılsa diğer adı Kızıl Vadi olarak bilinmektedir. Bu vadi neredeyse tüm turların başlangıç noktasıdır diyebiliriz. Çünkü hem konumu hem de manzarası itibariyle oldukça ilgi çekicidir. Ayrıca bu turu yapacak olanların en sevdiği engebeli yollar bu vadide bulunmaktadır. Bu sebeple de Kapadokya bölgesinde düzenlenen deve, at, ATV gibi turlar buradan başlamaktadır. Üstelik gün batımında düzenlenecek turlar için de genelde Kızıl Vadi tercih edilmektedir. Çünkü adı gibi kızıl tüf kayalara sahiptir. Bu sebeple tam gün batımı vaktinde etrafı saran kızıllık kayaların kızıllığı ile birlikte sizi eşsiz bir ana şahit tutmaktadır. Bu durum görenleri adeta büyülemektedir. Ayrıca Kızıl Vadi’ye gidilmesi için gereken bir diğer sebep ise gün doğumu vaktinde balonların sizlere sunduğu görsel seyirdir. Peri bacalarını mutlaka bu kızıllık eşliğinde görmelisiniz. Eğer bunu Kapadokya Deve Turu ile birleştirirseniz kendinizi çölün ortasındaymışsınız gibi başka bir ruhun içinde hissedebilirsiniz.  

Kızılçukur Vadisi Nerede 

Nevşehir Ürgüp ilçesine bağlı olan Çavuşin Köyü’ne çok yakın mesafede bulunmaktadır. Ayrıca Kızıl Vadi’nin konumu bölgenin diğer güzelliklerine de yakın mesafede olduğu için aynı anda birçok yeri görebilirsiniz. Mesela hem Çavuşin beldesine, hem Göreme’ye hem de oradan Ürgüp’e kolaylıkla geçebilirsiniz. Çünkü Kızılçukur Vadisi Çavuşin Köyü’ne yaklaşık 1-2 km uzaklıktadır. Göreme Açık Hava Müzesi’ne ise yaklaşık 3 km’lik bir mesafededir. Aynı zamanda Ürgüp’e de 5-6 km’lik yakın bir mesafede bulunmaktadır.  

Kapadokya Deve Turu

Güllüdere Vadisi 

Sadece manzarasıyla değil eşsiz tarihi ile de ayrı bir şölen sunmaktadır. İçerisinde farklı dönemlerde yapılan birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Bunların çoğunluğu kilise ve manastırdan oluşmaktadır. Mesela Üç Haçlı Kilise, Ayvalı Kilise, Yovakim-Anna Kilisesi, Sütunlu Kilise ve Aziz Agathangelus (Haçlı) Kilisesi gibi. Güllüdere Vadisi de Kızıl Vadi gibi gün batımında dikkat çekmektedir. Çünkü güneşin son bıraktığı kızıllıkla etraftaki kaya oluşumları gül rengine dönüşmektedir. Hatta adını gül rengine dönüşen bu kayalardan almıştır. Aynı zamanda bu güzel manzaranın içinden yanında bulunan Kızıl Vadi’yi de izleyebilirsiniz. Üstelik kapladığı alan itibariyle de dikkat çekmektedir. Yaklaşık 4 km’lik bir alana sahiptir. Bu sebeple de aktiviteler için en çok tercih edilen vadiler arasındadır. Mesela vadi yürüyüş turu, deve turu, at turu, ATV turu aktiviteler gibi. 

Güllüdere Vadisi Nerede 

Göreme ve Çavuşin beldesi arasında kalmaktadır. Vadi, ikisine de yaklaşık aynı mesafe uzaklıktadır. Göreme 1,5 km Çavuşin ise 2 km uzaklıkta bulunmaktadır. 

Zindanönü Kayalıkları 

Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde bulunmaktadır. Buraya Zindanönü Vadisi de denilmektedir. İçerisinde birçok manastır kalıntısı bulunmaktadır. Bunun yanında kiliseler de bulunmaktadır. Bunlardan en çok bilinen kilise ise aynı adı taşıyan Zindanönü Kilisesi’dir. 

Kapadokya Deve Turu

Meskendir Vadisi 

Kapadokya vadileri arasında neredeyse en büyük yürüyüş alanına sahip olan vadidir. Bu alan yaklaşık 4400 metre uzunluğundadır. Meskendir Vadisi macera sevenleri cezbedecek kadar gizemli bir vadidir. Çünkü içerisinde keşfedilmeyi bekleyen çok fazla tünel bulunmaktadır. Ayrıca oldukça dik bir vadidir. Bu sebeple de maceracıları daha çok etkilemektedir. Özellikle trekking yapmak isteyenlerin bir numaralı mekanıdır. Bunlardan dolayı burada yapılan deve turu oldukça zevkli olmaktadır. Şöyle bir düşündüğünüzde devenin üzerinde sedir ağaçlarıyla kaplı ve peri bacalarıyla süslenmiş bir vadi size de cezbedici gelmiyor mu? Öyleyse Meskendir Vadisi’ni Kapadokya’da yapılması gerekenler listenize mutlaka ekleyiniz. Ayrıca bununla kalmayıp HTR Turkey Tours‘un düzenlediği Kapadokya Deve Turu ile vadiyi gezip anılarınıza unutulmaz dakikalar eklemenizi de tavsiye ederiz. 

Meskendir Vadisi Nerede 

Göreme ve Ortahisar yolunun hizasından düz bir şekilde devam edilerek gidilir. Sonrasında karşınıza çıkacak olan Ortahisar sapağına gelmeden önce bulunan asfalt yoldan yaklaşık 1 km uzaklıkta durmanız gerekmektedir. Burada bulunan yolu yürüdükten hemen sonra sağa doğru sapılmaktadır. Sonrasında karşınıza çıkan aşağı yoldan devam edince vadinin girişini görmektesiniz.  

Kapadokya Deve Turu Hangi Mevsimde Yapılır 

Kapadokya’da yapılan Deve Safari Turu yılın her günü yapılabilmektedir. Sadece hava durumuna bağlı olan sebeplerden dolayı bazen yapılamamaktadır. Kısacası hava durumunun müsait olduğu her gün Kapadokya Deve Turu sizleri beklemektedir. 

Kapadokya Deve Turu Saatleri 

Safari için en güzel alana sahip olan Kapadokya Deve Turu, sizleri eşsiz bir deneyime davet etmektedir. Bu deneyim için tavsiye edilen iki adet zaman aralığı bulunmaktadır. Bunlar gün doğumu ve gün batımı saatleridir. Tavsiye edilen bu saatler içerisinde vadilerin en güzel manzaraları sizleri karşılamaktadır. Mesela gün doğumu saatinde gökyüzünde Kapadokya Balon İzeme eşliğinde eşsiz bir manzara. Gün batımında ise şehre çöken sessizlikle peri bacalarının büyülü görüntüsü sizleri beklemektedir. Ayrıca tavsiye edilen bu iki saatin dışında gün içinde yapılan iki program daha mevcuttur. Böylelikle Kapadokya Deve Turu bir gün içinde dört ayrı zamanda yapılmaktadır. 

Kapadokya Deve Turu Süresi 

Gün Doğumu ve Gün Batımı Eşliğinde Kapadokya Deve Turu yaklaşık bir buçuk saat sürmektedir. Gün içinde yapılan diğer Kapadokya Deve Turu için iki program mevcuttur. Bunlar ise yaklaşık bir ve iki saatlik süreyi kapsamaktadır. Tercih edilen Kapadokya Deve Turu süreleri sırasıyla şu şekildedir:

 • Gün Doğumu Eşliğinde Kapadokya Deve Turu: 1,5 saat 
 • Gün Batımı Eşliğinde Kapadokya Deve Turu: 1,5 saat 
 • Deve Safari Turu gün içinde: 1 saat 
 • Deve Turu gün içinde: 2 saat 

Kapadokya Deve Turu

Kapadokya Deve Turu Fiyatları 2022 

Bölgenin otantik havasını en iyi deve üzerinde şehri gezerken hissedersiniz. Sanki tarihin tozlu sayfalarında seyir yapıyormuş gibi sizi düşler alemine götürmektedir. Bu sebeple ödeyeceğiniz fiyat sizlere makul gelecektir. Çünkü böyle bir hazzı size yaşatacak en ayrıcalıklı aktivite Kapadokya Deve Turu’dur. Bu ayrıcalıklı turun fiyatları genellikle kişi başı şeklinde uygulanmaktadır. Ayrıca eğer 0-6 yaş aralığında çocuk ile tura katılmayı düşünüyorsanız onun için bir ödeme yapmanıza gerek yoktur. Sadece 7 yaş ve üzeri olan çocuklardan ücret istenir. Ancak bu yaş grubu çocuklar için bir avantaj vardır. HTR Turkey Tours tarafından çocuklara özel %50 indirim uygulanmaktadır. Bu indirim, eğer deve turuna çocuk ile katılacaksanız aynı deveye beraber binerseniz geçerlidir. Tur için belirlenen fiyatlar seçtiğiniz saate göre değişiklik göstermektedir. 

 • Gün Doğumu Eşliğinde Kapadokya Deve Turu: 30 Euro
 • Gün Batımı Eşliğinde Kapadokya Deve Turu: 25 Euro
 • Deve Safari Turu gün içinde 1 saat: 20 Euro 
 • Deve Turu gün içinde 2 saat: 25 Euro

Kapadokya Deve Turu için Tavsiyeler 

 • Deve turu için ağırlığınız 140 kg’den fazla olmamalı. 
 • Develere binerken ve inerken özen gösterilmeli. 
 • Herhangi bir olumsuz durum anında sizlere eşlik eden rehberlere bildirilmeli. 
 • Rehberlerin tavsiyeleri dikkate alınmalı. 
 • Deve üzerindeyken ani hareketlerden kaçınılmalı. 

Nevşehir Deve Turu 

Kapadokya’nın doğal vadileri, peri bacaları arasında yapacağınız Deve Safari Turu sizlere unutulmaz bir deneyim sunmaktadır. Gizemli efsanelerle dolu peri bacalarının arasında deve ile dolaşmak kendinizi kâşif gibi hissettirecektir. İçinizi kaplayan bu heyecanı emin olun hiç unutamayacaksınız. Kapadokya Deve Safari Turu yaşayacağınız en farklı deneyime sahip olan turdur. Kapadokya’nın büyülü havasını yaşayabileceğiniz egzotik bir ruha sahiptir. 

Kapadokya Deve Peri Bacası 

Devrent Vadisi’nin içerisinde birbirinden farklı şekillerde olan peri bacalarından biri de deve silüetindeki peri bacasıdır. Kendine özgü doğal şekilleri ile buradaki peri bacaları oldukça dikkat çekmektedir. Her biri eşsiz ve fantastik yapıdadır. Öyle ki baktıkça hayal dünyanız cümbüş yaşamaktadır. Bu sebeple bir diğer adı da Hayal Vadisi olarak bilinmektedir. Bu sebeple vadinin etrafında dolaştıkça gördüğünüz her peri bacasını bir şeye benzetmek size ayrı bir zevk verecektir. Bazılarının şekilleri çok belirgin olmadığından her bakan başka bir siluet görebilir. Bu da ziyaretçilerini daha çok heyecanlandırmaktadır. En çok ilgiyi ise deveye benzetilen peri bacası çekmektedir. Hatta ziyaretçiler en çok onu görmek için Hayal Vadisi’ni ziyaret etmektedir. Ayrıca hayallere göre şekillenen bu eşsiz peri bacalarının bulunduğu Devrent Vadisi’nde birçok aktivite bulunmaktadır. Mesela doğa yürüyüşü, at turu, trekking gibi. Bu sebeple Hayal Vadisi Kapadokya gezisinin olmazsa olmazlarındandır. 

Devrent Hayal Vadisi Nerede 

Ürgüp ve Avanos arasında bulunmaktadır. Hatta daha çok Ürgüp yolu üzerinde bir konumda yer almaktadır. Bu sebeple Avanos’la arasında yaklaşık 5-6 km’lik bir mesafe bulunmaktadır. Ürgüp ile mesafesi ise 4-5 km’dir. Ürgüp yolunu takip ettikten sonra Paşabağ Rahipler Vadisi ve sonrasında Zelve Vadisi’ni geçtikten sonra karşınıza Devrent Hayal Vadisi çıkmaktadır. 

Kapadokya

Kapadokya’da Yapılacak Turlar 

Kapadokya bölgesinde hepsi birbirinden özel birçok vadi bulunmaktadır. Bu vadiler manzaraları, uzun yürüyüş yolları, tarihi yapıları ile oldukça dikkat çekmektedir. Bu sebeple aktiviteler için uygun bir alandır. Böylelikle ziyaretçiler sadece gezmek için değil aktivitelere katılmak içinde vadileri ziyaret etmek isterler. Bundan dolayı burada düzenlenen aktiviteler her geçen gün artmaktadır. Macera sevenler, doğa yürüyüşü yapmak ya da gökyüzünden vadilerinin tadını çıkarmak isteyenler için ayrı ayrı turlar düzenlenmektedir. Mesela haz ve adrenalin tutkunuysanız ATV, jeep safari ve yamaç paraşütü turlarına katılabilirsiniz. Eğer kendinizi insanlık kadar eski yapıların içerisinde dolaşırken o tarihi hissetmek istiyorsanız Deve Turu ve At Turu‘nu tercih edebilirsiniz. Ya da sadece bölgeleri gezmek istiyorsanız Mavi, Yeşil, Kırmızı isimli bölge turlarına katılabilirsiniz. Saydığımız gibi birçok tur daha düzenlenmektedir. Bunlar kısaca şu şekildedir: 

 • Kapadokya Balon Turu 
 • Kapadokya At Turu 
 • Jeep Safari Turu 
 • Kapadokya ATV Turu 
 • Nostaljik Klasik Araba Turu 
 • Yamaç Paraşütü Turu 
 • Kapadokya Deve Turu 
 • Kapadokya Gondola Turu 
 • Balon Seyir Turu 
 • Kapadokya Jet Boat Tur 
 • Bölge Turları 
 • Mavi Tur 
 • Yeşil Tur 
 • Kırmızı Tur 

Yorum yapın