Kapadokya Gezilecek Vadiler Turu

Kapadokya Gezilecek Vadiler Turu

Tüm dünyanın haberdar olduğu Kapadokya, cennet ülkemizin gözde mekanlarından biridir. İçinde, tarihsel yapıların yanı sıra doğal güzellikleri de barındırır. Ziyaretçilerinin sayısı her zaman fazladır ve dünyanın hemen hemen her yerinden her yıl sayısız kişiyi ağırlar. Kapadokya Gezilecek Vadiler Turu eşsiz havayı keşfedebilmeniz ve çok eski tarihlerdeymiş gibi hissetmeniz için mükemmel bir fırsattır. Yazının ilerleyen kısımlarında bu gezi ile alakalı detayları okuyabilirsiniz ve harika bir tatile dahil olabilirsiniz! Bu tarz organizasyonlar için bu konuda bilgi ve tecrübesi olan şirketleri tercih etmeniz gerekmektedir. Hem turun detaylarını öğrenmek hem de iletişime geçebileceğiniz tur şirketinin bilgileri için yazıyı okumaya devam edebilirsiniz. 

Kapadokya Gezilecek Vadiler Turu Nedir 

Özellikle doğayı seven ve doğada vakit geçirmekten hoşlanan insanlar için harika bir fırsattır. Benzersiz Kapadokya havasını sevdiğiniz aktivite eşliğinde gerçekleştirmek için harika bir etkinliktir. Eşiniz ve dostlarınızla oluşturabileceğiniz mükemmel bir tatil fikridir. Bu etkinlik ile birlikte unutulmayacak anılara sahip olabilirsiniz. 

Kapadokya Gezilecek Vadiler Turu Rotası 

Öncelikle sabah 9-10 saatlerinde efsanelere konu olmuş Gomeda Vadisi’nde yürüyüşe başlarsınız. Gomeda Vadisi içerisinde yaklaşık iki buçuk – üç saatlik harika bir doğa yürüyüşü yaparsınız. Gomeda Vadisi hakkında detayları öğrenmek için yazıyı okumaya devam edebilirsiniz. Bu eşsiz vadi gezisinin ardından Mustafapaşa Köyü’ne varırsınız. Burada da vakit geçirildikten sonra öğle yemeği yersiniz. Keyifli geçirilen yemek vaktinin arkasından Zemi Vadisi yolu tutarsınız. Bu vadi içinde de yaklaşık 3 km’lik yol mevcuttur. Son olarak otele dönersiniz. 

Kapadokya Gezilecek Vadiler Turu, Kapadokya Vadileri, Hayal Vadisi, Aşk Vadisi, Ihlara Vadisi, Güvercin Vadisi

Gomeda Vadisi 

Bahsedilen efsane Kapadokya Gezilecek Vadiler Turu kapsamında yer alan Gomeda Vadisi’nde geçmektedir. Efsanelere konu olmuştur. Hem büyüleyici hem de gizemli duruşu ile Gomeda Vadisi hakkında detaylı bilgiler okuyarak ufkunuzu genişletebilir ve tur hakkında daha geniş bir bilgiye sahip olabilirsiniz. 

Gomeda Vadisi Nerededir 

Gomeda Vadisi, Nevşehir ilinin Ürgüp ilçesine bağlı olan bir vadidir. Mustafapaşa yerleşim yerinin batı kısmında kalırken Kavak yerleşim yerinin doğusunda yer alır. Göreme, Uçhisar ve Ortahisar’ın güneyinde yer alır. Ürgüp Mustafapaşa yolundan yaklaşık 2700 metre kadar ilerledikten sonra ‘Gomeda Harabeleri Vadisi’ yazılı bir tabela ile karşılaşırsınız.

Gomeda Vadisi Oluşumu ve Tarihi 

Eski uygarlıklarda ev olarak kullanılan bu alanın 600 haneye ev sahipliği yaptığı düşünülmektedir. İlk kullanan uygarlıkların Rumlar olduğu bilinmektedir. 

Gomeda Vadisi Gezisinde Karşılaşılanlar 

Genel olarak barınakların yanı sıra iki kilise, iki nekropol ve bir yeraltı şehri içermektedir. Nekropol, antik şehirlerde yer alan mezarlıklardır. Turistlerin yürüyerek keşfettiği ve her mevsimde başka güzel olan bu vadi, yürüyüş mekanı olarak yenidir ve daha bakir bir ortam sunmaktadır. Bu da yürüyüş severler için artı bir güzelliktir. Kiliseleri ve içerdiği güvercinlikleri ile popüler olan bir vadidir. Kayalar içinde bulunan olan güvercinliklerin bazıları süslemeler içermektedir. Bu süslemeler ziyaretçilerin de oldukça ilgisini çekmektedir. Gomeda Vadisi’nin son bölümü Üzengi Vadisi olarak da adlandırılmaktadır. 

Kapadokya Vadileri, Hayal Vadisi, Aşk Vadisi, Ihlara Vadisi, Güvercin Vadisi

Gomeda Vadisi Kiliseleri

Bazı kaynaklarda isimlerinin bile belirli olmadığı iki kilisenin vadi içerisinde konumlandığı yer alsa da, farklı kaynaklarda isimleri belirtilmiştir. Vadi girişinde sağ tarafta Alakara Kilisesi bulunmaktadır. Bu kilisenin Roma döneminde yapılmıştır. Cumhuriyet döneminde Türk – Rum mübadeleleri sırasında genişlemiş ve son halini almıştır. Kilise tek apsislidir. Aziz tasvirleri, Hz. İsa ve meleklerin çizimleri fresklerde hala görülmektedir. Apsis, içeriye doğru yarım daire olan mimaridedir ve kilisede en kutsal yerdir. Fresk, kireç suyunda eritilmiş madeni boyalarla, yeni sıvanmış olan ıslak bir duvar yüzeyine resim yapma tekniğidir. 

Biraz sonra da karşınıza Aziz Basilios Kilisesi çıkmaktadır. İçerdiği freskleri ile günümüzde önemli eserlerdendir. Gizli bir mabet görüntüsü vardır. İki apsisli ve iki nefli bir kilisedir. Yapıda yer alan bilgiye göre St. Konstantin, Malvarian Köprüsü Savaşı’nı önceden rüyasında görmüştür. Savaş sonucunda zafer kazanılmış ve Hristiyanlık da resmi din olarak kabul edilmiştir. Ayrıca içerdiği üç malta hacı ve onların üzerinde İbrahim, İshak ve Yakup Peygamberlerin isimlerinin yazılması da ilginçtir. Aziz Basilios Kilisesi’nin 726 – 843 yılları arasında yapılmış olduğu düşünülmektedir. 

Gomeda Vadisi Gezisinde Karşılaşılan Diğer Yapılar

Erik ve kiraz gibi ağaçlar barındıran bu vadide uygun mevsim söz konusu olursa harika dinlenme yerleri mevcuttur. Ayrıca vadinin sonuna doğru bir maden suyu kaynağı da vardır. Kükürt kokusu baskın olan bu kaynağa Üzengi İçmecesi adı verilmiştir. Karaciğere, safra kesesine, sindirim bozukluklarına ve böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği düşünülmektedir. Gomeda Vadisi, peri bacaları bakımından çok aktif olmayan bir arazide yer almaktadır. Ziyaretçisinin diğer vadilere göre daha az olmasının sebebi de bundan kaynaklanmaktadır. Bu yüzden sahip olduğu bakirlik doğa yürüyüşü ya da İngilizce’den gelen kullanımıyla ‘trekking’ severler için çok daha değerlidir. 

Gomeda Vadisi Efsaneleri

Harabeleri ile ünlü olan bu alan birçok efsaneye ev sahipliği yapmaktadır. Çoğu Kapadokya efsanesinde olduğu gibi yine perilerin ziyaret ettiği, iyi ve kötülerin savaşlarını gerçekleştirdiği alan olarak bilinmektedir. Bir söylenene göre, kötülük savaşı kaybedince Gomeda topraklarının derinliklerinde uykuya dalmıştır. İyilik ne zaman ölürse o zaman kötülük tekrar gün yüzüne çıkacaktır. Gomeda Vadisi topraklarının sahip olduğu esrarengiz ve gizemli havadan dolayı da bu hikayelerden etkilenmemek imkansızdır. Gomeda Vadisi ayrıca, Tan Tolga Demirci’nin hayata geçirdiği ‘Gomeda’ isimli 2007 yapımı gerilim filmine de konu olmuştur. 

Kapadokya Gezilecek Vadiler Turu Zemi Vadisi 

Bu efsane tur için Zemi Vadisi detaylarına göz atmak, gezi öncesi ufuk açıcı olacaktır. Daha bilinçli olarak gezmek, geziden tat almak için arttırıcı bir etkendir. Sadece bu tur için değil, trekking sevenlerin gözde mekanlarından biri olan Zemi Vadisi detaylarına erişebilmek için yazının devamını okumayı unutmayınız. 

Zemi Vadisi Nerededir 

Nevşehir ili içerisinde bulunan Zemi Vadisi’nin kuzey ucu, Göreme Açık Hava Müzesi’ne ulaşmaktadır. Kuzeye dönüldüğü zaman sol tarafta Uçhisar yerleşim alanı yer alır. Sağ tarafı ise Ortahisar’a yakındır. 

Kapadokya Vadileri, Hayal Vadisi, Aşk Vadisi, Ihlara Vadisi, Güvercin Vadisi, Kapadokya Gezilecek Vadiler Turu

Zemi Vadisi Oluşumu ve Tarihi 

Zemi Deresi’nden ismi alınan Zemi Vadisi toplam 5600 metre uzunluğa sahiptir. Bölgedeki en uzun parkurlardan biri olup sadece bu bakımdan bile oldukça ziyaretçi toplamaktadır. 

Zemi Vadisi Gezisinde Karşılaşılanlar 

Vadi içerisinde birçok meyve ağacı bulunmaktadır. Ayrıca içerdiği kiliseler de ‘trekking’ yani yürüyüş aktivitesinin yanında harika birer cevher gibidir. Kapadokya’nın doğal yapıları olan peri bacaları, Zemi Vadisi içinde de bulunmaktadır. 

Zemi Vadisi Kiliseleri

Tabii ki Zemi Vadisi, diğer Kapadokya vadileri gibi kiliseler bakımından zengindir. Onca yaşanmışlık, anı ve tarih kokan, insan eli değmiş eserleri dolaşmadan önce haklarında biraz bilgi sahibi olmak hiç de fena olmaz! 

  • Sarnıç Kilisesi, Zemi Vadisi içinde yer alan kiliselerden biridir. İsminin sarnıç olmasının nedeni, bu kilise bir zamanlar sarnıç olarak (yağmur sularını biriktiren doğal ya da yapay su deposu) kullanılmıştır. Diğer kiliselerden farkı içermiş olduğu madalyonlar ve onların üzerlerinde bulunan aziz tasvirlerinden gelmektedir. Oldukça canlı olan fresklerin mutlaka ziyaret edilerek görülmesi tavsiye edilmektedir. 
  • El Nazar Kilisesi peri bacası ile meşhurdur. Bir peri bacasının oyularak oluşturulduğu El Nazar Kilisesi içerisindeki en etkileyici sahne, Konstantin ve Helena’nın olduğu Hz. İsa’nın gökkuşağı içinde göğe doğru yükselmesidir. Ayrıca görülmesi gereken müzeler arasında yer almasıyla birlikte bazı kısımlarında tahribat söz konusudur. 
  • Karabulut Kilisesi ise ilginç bir yapı oluşturmaktadır. İçine giriş oldukça zordur çünkü bir kapıya sahip değildir. Girişe ulaşmak biraz zordur. Fakat bu özelliği, içerdiği fresklerin günümüze kadar gelebilmesini sağlamıştır. 
  • Son olarak Saklı Kilise vardır. İsminin saklı olmasının nedeni kilisenin çok geç zamanlarda keşfedilmesidir. Girişi yıkılmıştır ve bu da fark edilmesini zorlaştırmıştır. Tavanında çok süslü bir haç barındırır. Bu da kiliseye diğer kiliselerden farklı bir hava katmıştır. Ayrıca kırmızı renginin yoğunluğu da dikkat çekmektedir. 

Tur Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Öncelikle vadi birçok farklı bitki türüne sahiptir. Dolayısıyla kıyafetlerinizi uzun kollu olarak seçmelisiniz. Özellikle yaz aylarında güneş kremi ile cildinizi korumanız önemlidir. Bunların yanı sıra dere geçişleri söz konusudur. Vadinin içerdiği dereler çok büyük su akıntıları değildir ve üstlerinden atlayabilirsiniz. Dolayısıyla su geçirmeyen bir yürüyüş ayakkabısı almanız mantıklıdır. Her gezi için uzun ve ot tutmayan çoraplar tercih etmeniz ve mutlaka bir el feneri edinmeniz de yararınıza olacaktır. 

Kapadokya Gezilecek Vadiler Turu Ücret 

Tüm tatil zamanları hayatın karmaşasından uzaklaşmak için birer nefeslenme durağıdır. Bütün bir yıl boyunca harıl harıl çalışan beden ve beynin bir durup dinlenmeye ihtiyacı vardır. Böyle zamanlarda özellikle de klasik deniz-kum ikilisi bir yana tarihi ve kültürel mirasları bünyesine barındıran bir seçeneği değerlendirmek mantıklı olur. Hem kişinin kendi gelişimine katkıda bulunabildiği hem de gezip görebildiği ve de dinlenebildiği bir alternatif Kapadokya için mümkündür! 

En çok merak edilen konulardan biri de çok yönlü yapısıyla tercihlerde üst sıralara yerleşen Kapadokya Gezilecek Vadiler Turu fiyatı. Peki, bu tatile katılmak için ödemeniz gereken miktar ne kadardır? Tura katılan kişi sayısı arttıkça ücret de azalmaktadır. HTR Turkey Tours acentesi aracılığıyla bu geziyi kolayca organize edebilirsiniz. Gitmeden önce detaylı bilgi almak için mutlaka görüşmenizi tavsiye ederiz. Bunun için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz. Şimdiden mutlu tatiller! 

  • 1 Kişi : 182 Euro Kişi başı
  • 2 Kişi : 110 Euro Kişi başı
  • 3 Kişi : 86 Euro Kişi başı
  • 4 Kişi : 75 Euro Kişi başı

Yorum yapın