Kapadokya Gondol Turu

Kapadokya Gondol Turu

Kapadokya bölgesi sayısız aktivite imkânı sunan bir bölgedir. Türkiye’nin en gözde turistik mekânlarından biri olarak dünya çapında ün salmıştır. Bunun yanında Kapadokya ile özdeşleşen belli aktiveler vardır. Bu aktivitelerden en popüler olanlarından bazıları balon turu, balon izleme turu, at turu ve ATV turudur. Daha sayılamayacak kadar fazla seçenek barındıran bölgede herkes tarafından bilinmeyen fakat aynı zamanda oldukça keyifli başka aktiviteler de mevcuttur. Kapadokya Gondol Turu aktivitesi ise, bunlar biridir. 

Kapadokya Gondol Turu Nedir? 

Gondol Turu, bölgenin gizli kalmış güzelliklerini öne çıkartan bir aktivitedir. Bu tur doğanın görünmez güzelliğini geleneksel motiflerle görünür kılmaktadır. Belki de çoğu kişi Kapadokya bölgesinden bir nehir aktığını bilmez. Ancak Kızılırmak Nehri buradan akmaktadır. Ayrıca bölgenin popüler yerlerinden birinden geçen nehrin varlığı, bulunduğu alana değer katmaktadır. Günümüzde en çok Venedik’te görüp de hayran olduğumuz Gondol Turu Kapadokya’da da karşımıza çıkmaktadır. Çoğu kişinin bilmediği bu tur, “Kapadokya’da Mutlaka Yapılması Gerekenler” listemizde yer alıyor. Ancak tahmin edersiniz ki nehrin şartları hava koşullarına göre şekillenmektedir. Bu sebeple, Kapadokya Gondol Turu aktivitesinin birincil etkeni hava durumudur. 

Kapadokya Gondol Turu aktivitesi, ‘Asma Köprü’ diye adlandırılan köprünün yakınında gerçekleştirilmektedir. Ayrıca köprünün bir diğer adı ise Sallanan Köprü’dür. Asma köprü mevkiinden hareket eden gondollar yaklaşık 15 dakika süren bir hizmet sunmaktadır. Bu 15 dakikalık turlar hava koşulları el verdiği müddetçe pazar günleri hariç haftanın 6 günü devam etmektedir. Ancak bu turların başlangıç saati 12.30-13.00’dır. Dolayısıyla günlük planınıza Gondol Turu’nu eklemeyi düşünüyorsanız buna göre ayarlamalar yapmanızı tavsiye ederiz. Örneğin gün doğumunda izleyemediğiniz manzarayı gün batımı ile izlemek isteyebilirsiniz. Bu turlar hiç şüphesiz kısa fakat hoş bir deneyim sunmaktadır. Ayrıca işinin ehli sürücülerle yapılan Gondol Turu’nun son derece güvenli olduğunu da belirtelim. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında yakalayabileceğiniz yemyeşil bir görüntü eşliğinde suyun üzerinde ilerlemek paha biçilemezdir. Bir de tura sevdiklerinizle birlikte katıldıysanız değmeyin keyfinize. Gondolların maksimum 6 kişiye kadar kapasitesi vardır. Dolayısıyla sevdiklerinizle birlikte bu tura katılabilir ve Kızılırmak’ın eşsiz büyüsüne kendinizi bırakabilirsiniz. 

Kapadokya Gondol Turu Güvenli Mi? 

Kapadokya Gondol Turu aktivitesi tamamen güvenlidir. Turlar, alanında eğitim almış güvenilir kişiler tarafından yapılmaktadır. Ayrıca turların gerçekleşip gerçekleşmeyeceği hava durumu özelliklerine veya nehrin özelliklerine göre yine alanında uzman kişilerce değerlendirilmektedir. Risksiz görüldüğü sürece Pazar günleri haricinde her gün yüzlerce turistin deneyimlediği bir aktivitedir. Sonuç olarak, Gondol Turu’nun güvenli olup olmaması tamamen hava şartlarıyla alakalı bir durumdur. Kızılırmak Nehri genel itibariyle sakin bir nehir olması açısından üzerinde yapılacak aktiviteler için herhangi bir tehlike arz etmemektedir. Gönül rahatlığıyla bu tura katılabilir ve usulca akan Kızılırmak üzerinde unutulmaz bir 15 dakika geçirebilirsiniz. 

Avanos Gondol Turu Fiyatları, Kapadokya Gondol Turu

Kızılırmak Nerede? 

Kızılırmak, sırasıyla Fırat ve Dicle Nehri’nden sonra Türkiye’nin üçüncü uzun nehridir. Hatta Fırat ve Dicle Nehirlerinin başka ülkelerle komşu olduğu düşünülürse Kızılırmak Nehri, Türkiye’nin kendi sınırları içinde akan en uzun akarsuyudur. Dolayısıyla Kızılırmak Nehri pek çok şehirden geçer ancak başlangıcı Sivas şehrindedir. Sivas’ın Kızıldağ eteklerinden doğan Kızılırmak, sırasıyla Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Çankırı, Çorum, Sinop illerinden geçer. Bu uzun yolculuğun ardından nihayetinde Samsun’a ulaşan nehir Karadeniz’e dökülmektedir. 

Haritaya baktığınızda büyükçe bir kavis çizen nehrin Nevşehir ilini adeta ortadan ikiye böldüğünü göreceksiniz. Nevşehir özelinde daha derinlemesine bakacak olursak Kızılırmak Nehri, Avanos ilçesinden geçmektedir. Bu bölge Kapadokya’nın ünlü peri bacaları bölgesinden yani merkezden biraz uzakta bulunmaktadır. Fakat bu uzaklık fazla değildir, burada yalnızca yaklaşık 10 kilometrelik bir uzaklıktan bahsedilmektedir. Ancak yine de bir cazibe merkezidir. Bunun en büyük sebeplerinden biri şüphesiz Kızılırmak’tır. Kızılırmak Nehri’nin buradan geçmesi Avanos ilçesinin atmosferini tamamen değiştirmektedir. Nehrin ilçeye kattığı görsellik bir yana, buradaki doğanın beslenebilmesi açısından da önemli bir rol oynamaktadır. Yemyeşil ağaçlar ve yürüme alanları kıyı boyunca devam etmektedir. Kapadokya’nın diğer bölgelerini de ziyaret ettiyseniz, belki de Avanos’a geldikten sonra buranın cennette bir vaha olduğu izlenimine kapılabilirsiniz. Üstelik haksız da sayılmazsınız. Burada yürüyüş yaparken, Kapadokya Gondol Turu aktivitesindeyken veya Çanak Çömlek Atölyesi’ndeyken nehrin saçtığı huzur peşinizi bırakmayacak. 

Kızılırmak Nehri’nin Özellikleri 

Eğer siz de Kapadokya Gondol Turu aktivitesine katılmayı düşünenlerdenseniz Kızılırmak Nehri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız mantıklı olacaktır. Özellikle Kızılırmak’ın akım özellikleri belki de bölgeye geleceğiniz tarihler açısından önemli bir nokta olabilir. Elbette bu noktada teknik bir bilgiye ihtiyaç yoktur. Ancak akım özellikleri nehrin yükselip alçalmasında farklılıklar yaratabileceği için Gondol Turu konusunda çekimser olan misafirlerimiz için faydalı olabilir. 

Nehir tamamen yağmur ve kar suları ile beslenmektedir ve bu nedenle rejimi de düzensizdir. Temmuz ayından şubat ayına kadar olan süreçte nehrin su seviyesinin azaldığını söyleyebiliriz. Kızılırmak havzası bulunduğu konum sebebiyle kış yağışlarını kar şeklinde almaktadır. Ancak kış mevsiminin ardından gelen yağışlar ve eriyen kar suları ile birlikte nehir, mart ayından itibaren hızla kabarmaya başlar. Böylelikle nisan ayına gelindiğinde en yüksek seviyesine ulaşmış olur. 

Ancak nehrin su seviyesini belirleyen faktörlerin tamamı bu kadar değildir. Öyle ki buharlaşma da bu konuda önemli bir rol oynamaktadır. Yaz aylarında artan sıcaklıklar ile birlikte artan buharlaşma da su seviyesinin ve akımın düşmesinde etkili olmaktadır. Fakat Kızılırmak Nehri’nin pek çok şehre komşu olduğu unutulmamalıdır. Bu sebeple farklı şehirlerde farklı özellikler gözlenmektedir. Örneğin nehrin aşağı havzası olan bölge Karadeniz ikliminde yer almaktadır. Bol yağışlı bu bölgenin az veya çok yağış aldığı tarihler ve buharlaşma oranları değişmektedir. Öyle ki bu durum su seviyesini ve akımını doğrudan etkiler. 

Avanos ise orta Kızılırmak havzasında yer almaktadır. Dolayısıyla bu bölgenin iklimi karasal iklimdir. Kışlar son derece soğuk ve karlı, yazlar ise sıcak geçmektedir. Bu durum Kapadokya Gondol Turu aktivitesinde önemli olabilir. Gelmeyi düşünen misafirlerimize iklim ve hava durumu koşullarını göz önünde bulundurmalarını tavsiye ederiz. Son olarak, rahat kıyafetler ve ayakkabılar tercih etmeyi de unutmayın. 

Kızılırmak’ta Yapılan Aktiviteler 

Kızılırmak Nehri, Kapadokya Bölgesi’nin yapılacaklar listesine iki aktivite eklemektedir. Tahmin edebileceğiniz üzere Gondol Turu bunlardan daha popüler olanıdır. Profesyonel sürücüler eşliğinde sakince yapılan gondol turu yediden yetmişe birçok insanın tercihi olmaktadır. Kapadokya Gondol Turu, size çevrenizdeki her şeyin keyfini ağır ağır çıkartmayı vaat etmektedir. Ağır ağır akan ırmağın üzerinde usulca ilerleyen gondolun içindeyken kendinizi çevreden soyutlayacaksınız. Burada sadece doğa size eşlik edecek. Sizin teknenizle birlikte suda yüzen diğer tekneler bile o an adeta kaybolacak. Siz de Kapadokya Gondol Turu aktivitesiyle bu romantik anları yaşamak isterseniz HTR Turkey Tours ile iletişime geçebilirsiniz. Öte yandan Kızılırmak Nehri üzerinde yapılacak bir diğer aktivite ise Jet Bot Turu‘dur. Öyle ki bu tur, Gondol Turu kadar popüler olmasa da daha heyecanlı aktiviteleri sevenlerin tercih ettiği bir turdur. Hızlı ve heyecanlı bir sürüş deneyimi vaat eden bu turda Kızılırmak ve çevresini görme fırsatı yakalarsınız. 

Gondol Turu maksimum 6 kişilik olabilirken Jet Bot Turu’nun maksimum yolcu sayısı 40 kişiye kadar çıkabilmektedir. Daha kalabalık bir grupsanız ve adrenalin severseniz yaklaşık 10 dakika süren bu tur tam da size göredir. Jet Bot Turu da tıpkı Gondol Turu gibi öğlen 13.00’dan sonra başlamakta ve pazar günleri hizmet vermemektedir. Şüphesiz ki bu tur romantik olmaktan oldukça uzaktır. Ancak adrenalin tutkunları için birebirdir. 

Kızılırmak Gondol Turu Fiyatları 

Turumuzun fiyatı 20 Euro olarak belirlenmiştir. Bu fiyat maksimum 6 kişilik olan gondollarda yapılan tur için kişi başı fiyattır. Ayrıca belirtmek gerekir ki bu fiyatlar 2022 yılına ait güncel fiyatlardır. Müşterilerimize herhangi bir mağduriyet yaşatmamak bizim için son derece önemlidir. Bu sebeple de fiyatlar her zaman güncel tutulmaktadır. 

Nevşehir Avanos 

Nevşehir Avanos bölgesi, yalnızca Kapadokya Gondol Turu için bile yılda on binlerce turisti ağırlamaktadır. Nehrin nimetlerinden faydalanan ilçe yemyeşil bir dokuya sahiptir. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında coşan bu güzellik misafirlerine son derece tatmin edici bir manzara sunmaktadır. Kızılırmak Nehri kenarında yapılacak bir yürüyüş turunun bile tatilinizin kalitesini arttıracağını garanti ediyoruz. Nehrin akışı ile yemyeşil bir manzarada yapacağınız bir Kapadokya Gondol Turu zaten harikadır. Avanos Asma Köprü ise bölgeye güzellik katan bir diğer unsurdur. Yeşil ırmağın üzerine mavi yansıması düşen Asma Köprü’yü görmenizi tavsiye ederiz. 

Ayrıca Nevşehir Avanos bölgesi aktivite bakımından bu kadarla da sınırlı değildir. Bu bölgenin dünyaca ünlü olmasına sebep olan bir diğer unsur Nevşehir Çanak Çömlek Atölyeleri’dir. Yüzyıllardır süren bir gelenek olan çömlekçilik ve seramikçilik Avanos’ta hala devam ettirilmektedir. Geçmişte bir ihtiyaç sebebiyle yapılan çömlekçilik günümüzde daha ziyade sanat amacıyla yapılmaktadır. Burada üretilen el yapımı çömlekleri bu kadar özel kılan ise Kızılırmak’ın kendine has toprağının kullanılmasıdır. 

Nevşehir Avanos, bu Çanak Çömlek Atölyeleri’ne katılarak kendi sanat eserinizi yaratmanıza ve eğer isterseniz onları satın almanıza da olanak sağlamaktadır. Çanak çömlek yapılan yerde güveç yemekleri olmaz mı dediğinizi de duyar gibiyiz. Elbette olur. Burada Nevşehir’in ünlü yemeği Testi Kebabı’nı ve daha birçok farklı güveç yemeğini bulabilirsiniz. Ayrıca Özkonak Yeraltı Şehri ve adı üstünde Tarihi Avanos Evleri de Avanos’ta bulunmaktadır. Ayrıca Aziz Agathangelus Kilisesi ve Dereyamanlı Kilisesi gibi pek çok kiliseye de ev sahipliği yapmaktadır. Kısacası burada bir gününüzü değerlendirmeniz için çok güzel fırsatlarınız bulunmaktadır. Kızılmak boyunca güzel bir yürüyüşle güne başlayıp sonrasında Kapadokya Gondol Turu aktivitesine katılabilirsiniz. Burada doğanın huzurunu hissettikten sonra Çanak Çömlek Atölyeleri’ne katılabilir, yeraltı şehrini ve kiliseleri ziyaret ederek günü noktalayabilirsiniz. 

Kapadokya Gondol Turu Rezervasyon 

Siz de Kızılırmak Nehri’nin büyülü atmosferini uzaktan izlemekle yetinmek istemeyenlerden misiniz? O halde Kapadokya Gondol Turu aktivitesi tam da size göredir. Gerekli bilgi veya rezervasyon için HTR Turkey Tours ile iletişime geçebilirsiniz. 

Yorum yapın