Kapadokya Kızılçukur Vadisi

Kapadokya Kızılçukur Vadisi (Kızıl Vadi)

Kapadokya bölgesi milyonlarca yıl önce patlayan Erciyes Dağı, Hasan Dağı ve Güllü Dağı’ndan yayılan lavlardan meydana gelmiştir. Volkanik püskürükler binlerce yıl boyunca yağmur ve rüzgâr yolu ile aşınmıştır. Bunun sonucunda, görenleri kendine hayran bırakan peri bacaları ve birbirinden güzel manzaralara sahip vadiler ortaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra, kolay oyulabilen kayalara gizlenmiş çok sayıda mağara ve tarihi yapı da Kapadokya’nın güzelliğine güzellik katmaktadır. Bu yüzden, Kapadokya bölgesi her yıl çok sayıda turisti ağırlamaktadır. Yurt içinden ve yurt dışından Kapadokya’yı ziyaret eden turistler bölgedeki doğal ve tarihi yapılar ile benzersiz bir görsel ve kültürel şölene şahitlik etmektedir. Özellikle peri bacalarının muhteşem görünümüyle çevrelenmiş vadiler ziyaretçileri büyülemektedir. Bu vadiler arasında, Aşıklar Vadisi, Güllüdere Vadisi, Güvercinlik Vadisi ve Kızılçukur Vadisi gibi oldukça meşhur vadiler yer almaktadır. Her biri birbirinden güzel olan bu vadiler arasında en çok ziyaret edilenlerden biri Kapadokya Kızılçukur Vadisi olarak bilinmektedir. Yani, diğer bir adıyla Kızıl Vadi’dir.

Kapadokya peri bacalarına ek olarak büyüleyici vadileri ile de dikkat çekmektedir. Bu vadiler görenleri hayran bırakacak manzaralara sahiptir. Bu nedenle, her yıl binlerce turist yurt içinden ve yurt dışından Kapadokya’yı ziyaret etmektedir. Görülmeye değer çok sayıda vadi bulunan Kapadokya’daki en güzel vadilerden biri Kızılçukur Vadisi’dir. Kızılçukur Vadisi özellikle gün batımı manzarası ile ziyaretçilerine eşsiz bir görsel şölen sunmaktadır. Bu yüzden, Kapadokya seyahatindeki turistlerin en çok ziyaret ettiği vadilerden biridir. Kızıl Vadi, Kapadokya At Turu, Kapadokya Deve Turu, Kapadokya Jeep Safari ve Kapadokya Mavi Tur aracılığı ile ziyaret edilebilmektedir. Bunlara ek olarak, Kapadokya Evlilik Teklifi organizasyonlarında da çiftlerin oldukça rağbet gösterdiği mekanlar arasındadır. Ayrıca, Kapadokya Fotoğraf Çekimi için de tercih edilen gözde vadilerden biridir. Günün her saati ayrı bir güzelliğe sahip olan Kızılçukur Vadisi özellikle gün batımı saatlerinde ziyaretçilerine büyüleyici bir atmosfer sunmaktadır. Kızılçukur Vadisi’ni gezmek için düzenlenen turlar hakkında bilgi HTR Turkey Tours tarafından sağlanmaktadır.

Kapadokya Kızılçukur Vadisi, Red Valley, Kızılçukur Günbatımı Turları, Yürüyüş Turları
Kapadokya Kızılçukur Vadisi, Red Valley, Kızılçukur Günbatımı Turları, Yürüyüş Turları

Kapadokya Kızılçukur Vadisi Nerede, Nasıl Gidilir?

Nevşehir Kızılçukur Vadisi Ürgüp ve Göreme’ye oldukça yakın bir konumda yer almaktadır. Vadinin girişi ise Ortahisar’dadır. Kızılçukur Vadisi’nin Göreme’ye uzaklığı yaklaşık 6 km civarındadır. Bunun yanında, Ürgüp ile aralarında ise 9,5 km kadar mesafe bulunmaktadır. Bunlara ek olarak, vadinin Uçhisar’a uzaklığı 11,5 km, Avanos’a olan uzaklığı ise 13,5 km civarındadır. Girişi Ortahisar’da olan Kızılçukur Vadisi’ne özel araç ile ulaşılabilmektedir. Bunun yanı sıra, vadide çeşitli Kapadokya Turları da düzenlenmektedir. Kapadokya At Turu, Kapadokya Deve Turu, Kapadokya ATV ve Jeep Safari gibi turlar ile turistler bu benzersiz vadiyi gezebilmektedir. Bunların dışında, Kapadokya Balon İzleme Turu ve Kapadokya Mavi Tur da Kızılçukur Vadisi’ni gezmenin en güzel yollarındandır. Özellikle Kapadokya bölgesine yabancı olan turistler vadi gezilerinde Kapadokya Turlarına oldukça ilgi göstermektedir.

Kapadokya Kızılçukur Vadisi Hakkında Bilgi

Kapadokya birbirinden güzel ve büyüleyici vadiye ev sahipliği yapmaktadır. Bu vadiler arasında en çok ziyaret edilenlerden biri de Kızılçukur Vadisi’dir. Kızılçukur Vadisi özellikle gün doğumu ve gün batımı saatlerinde eşi benzeri olmayan bir güzelliğe bürünmektedir. Gün batımı saatlerinde vadideki kayalar vadinin ismi gibi kızıllaşmaktadır. Kızılçukur Vadisi Göreme ve Ürgüp’e oldukça yakındır. Bu nedenle, Kapadokya’daki diğer önemli yerlere ve vadilere de yakın bir konumda yer almaktadır. Kapadokya’yı ziyaret eden turistler Kızıl Vadi’ye yoğun rağbet göstermektedir. Başta küçük bir vadi gibi görünen Kızılçukur Vadisi, girintili çıkıntılı yapısı ile Kapadokya coğrafyasının bir yansımasıdır. Bunun yanında, vadi yürüyüş severlere de Kapadokya’nın meşhur üzüm bağları arasında yürüme olanağı sunmaktadır. Vadide yer alan çeşitli tüneller de yürüyüşlere heyecan katmaktadır. Ek olarak, tarihi yapıları görmek isteyen ziyaretçiler de Kızılçukur Vadisi gezisinde tarihi kiliseleri görme imkanı bulabilmektedir.
Engebeli yapısı ile dikkat çeken Kızılçukur Vadisi manzarası ile meşhurdur. Kapadokya seyahatindeki turistlerin gün doğumu ve özellikle gün batımı manzarasını izlemek için en çok ziyaret ettiği vadilerdendir. Vadide bulunan seyir terası da bu eşsiz manzaranın tadına varmanızı sağlamaktadır. Kapadokya’nın en güzel vadilerinden biri olan Kızılçukur Vadisi panoramik seyir olanağı ile ziyaretçilerini büyülemektedir. Bu nedenle, Kapadokya gezisinde turistlerin görmeden dönmediği vadiler arasında yer almaktadır. Vadi gezisi için çeşitli Kapadokya Turları da düzenlenmektedir. At Binme, Deve, Jeep ve ATV Turları ile Balon İzleme Turu gibi turistlerin yoğun ilgi gösterdiği turlar mevcuttur. Bunlara ek olarak, Kapadokya Mavi Tur da yapılmaktadır. Kapadokya Mavi Tur yeraltı şehri turu da barındırması sebebi ile Kızılçukur Vadisi’nin gezilebileceği en kapsamlı turdur. Bunun dışında, Kapadokya Fotoğraf Çekimi ve Kapadokya Evlilik Teklifi organizasyonlarının da göz bebeği konumundadır. Kızılçukur Vadisi’ni Kapadokya Turları aracılığı ile gezmek isteyen turistler için detaylı bilgi HTR Turkey Tours tarafından verilmektedir.

Kapadokya Kızılçukur Vadisi, Red Valley, Kızılçukur Günbatımı Turları, Yürüyüş Turları

Kapadokya Kızılçukur Vadisi Kiliseleri

Kapadokya bölgesi binlerce yıl önce patlayan Erciyes, Hasan ve Güllü Dağı’ndan yayılan lavlardan oluşmuştur. Bu volkanik püskürükler binlerce yıl içerisinde yağmur suyu ve rüzgâr yolu ile aşınmıştır. Bunun sonucunda, eşsiz yapısı ile görenleri hayrete düşüren peri bacaları ve olağanüstü manzaraları ile çok sayıda vadi meydana gelmiştir. Bunların yanı sıra, çeşitli mağaralar ve Anadolu’nun köklü tarihini yansıtan kiliseler de Kapadokya’da mevcuttur. Yani, Kapadokya bölgesi birbirinden güzel ve eşsiz pek çok doğal ve tarihi yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Muhteşem manzaralar sunan vadilerde yer alan tarihi kiliseler ve mağaralar da görenleri büyülemeye devam etmektedir. Bu nedenle, Kapadokya vadileri hem doğal güzellikleri ile hem de tarihi mirasları ile oldukça önemlidir. Ayrıca, çok sayıda turist bu doğal ve tarihi güzellikleri  görmek için Kapadokya’yı ziyaret etmektedir.
Kapadokya, başka yerde eşine rastlanmayacak vadileri ile meşhurdur. Bu vadiler birbirine yakın olması sebebiyle ziyaretçilerinin kolayca gezebileceği yerlerdir. Ayrıca, her biri birbirinden değerli tarihi yapıları da barındırmaktadır. Kapadokya Vadileri arasında en önemlilerden biri de Kızılçukur Vadisi’dir. Kızılçukur Vadisi özellikle gün batımı manzarası ve panoramik seyir tepesi ile ziyaretçilerini oldukça etkilemektedir. Vadiyi At Turu, Deve Turu, ATV Turu, Jeep Safari Turu ve Kapadokya Mavi Tur gibi çeşitli tur organizasyonları ile gezme olanağı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, panoramik seyir tepesi de bulunmaktadır. Yani Kızılçukur Vadisi Ortahisar ve Çavuşin manzarasını seyretme imkânı sunmaktadır. Ek olarak, Kızılçukur Vadisi önemli tarihi yapıları gezme fırsatını da ziyaretçilerine sağlamaktadır. Bu tarihi yapılar arasında, Üzümlü Kilise, Haçlı Kilise ve Aziz Nichitas Hücresi yer almaktadır.

Üzümlü Kilise

Kızılçukur Vadisi’nde bulunan Üzümlü Kilise Kapadokya’nın en önemli kiliseleri arasında yer almaktadır. Üzümlü Kilise’nin tarihi 19. yüzyıla uzanmaktadır. Yani, Üzümlü Kilise Abdülmecid Han döneminde yapılmıştır. Ayrıca, kilisenin yapılışında Selçuklu mimarisinden esinlenildiği görülmektedir. Kilisenin inşa edildiği dönemde bölgede Rumlar ikamet etmekteydi. Hem yerli hem de yabancı turistlerin oldukça ilgi gösterdiği Üzümlü Kilise’de her yıl mayıs ayında Bahar Ayini düzenlenmektedir. Bu bahar ayinine Fener Rum Patriği de katılmaktadır. Üzümlü Kilise aynı zamanda Aziz Theodoros Trion Kilisesi olarak da bilinmektedir. Bunun yanı sıra, kilisenin ithaf yazısında adı geçen Aziz Nichitas’ın adıyla da anılmaktadır. Kilisenin ismi, tavanında bulunan üzüm fresklerinden gelmektedir. Üzümlü Kilise’nin tavanında saç örgüsü modelli dikdörtgen bir çerçeve bulunmaktadır. Bu çerçevenin içerisinde bir Haç motifi ve motifin çevresinde de üzüm freskleri yer almaktadır.
Peri bacası oyularak inşa edilen ve mimari açıdan oldukça etkileyici olan Üzümlü Kilise’nin apsisininde Aziz Seimeon tasviri bulunmaktadır. Bu tasvir, keşişin çilesi olarak tanımlanmıştır. Kilisenin freskleri ait olduğu dönem sebebi ile Kapadokya bölgesinde nadir bulunan fresklerdendir. Üzümlü Kilise, girişi Ortahisar’da bulunan Kızılçukur Vadisi’nde yer almaktadır. Kiliseye ulaşım oldukça kolaydır. Ayrıca Kızılçukur Vadisi’ni gezebileceğiniz çeşitli Kapadokya Turları mevcuttur. Ayrıca, kilisenin yakınlarında gezilmesi gereken farklı tarihi yapılar da mevcuttur. Kilisenin yanında bir şapel ve karşısında ise bir şaraphane yer almaktadır. Ayrıca, mimarisi ve inşa edildiği dönemin şartlarına bakılınca görenleri hayrete düşüren Derinkuyu Yeraltı Şehri bunlardan biridir. Buna ek olarak, Kaymaklı Yeraltı Şehri ve Hakkı Atamulu Kültür Parkı da görülecek yerlerdendir. Tur rotasına Kızılçukur Vadisi ve bir yeraltı şehri gezisi dahil olduğu için bu bölgeyi gezmenin en kolay yolu Kapadokya Mavi Tur’dur.

Aziz Nichitas Hücresi

Kapadokya coğrafyasını süsleyen birbirinden güzel vadiler bulunmaktadır. Bu vadiler arasında görenleri en çok etkileyen vadilerden biri de Kızılçukur Vadisi’dir. Kızılçukur Vadisi manzarası ve doğal oluşumu ile ziyaretçilerini hayrete düşürmektedir. Bunun yanı sıra, vadide önemli tarihi yapılar da yer almaktadır. Bu önemli tarihi yapılar arasında Üzümlü Kilisesi ve Aziz Nichitas Hücresi yer almaktadır. Peri bacası oyularak inşa edilen Üzümlü Kilise mimarisi ile ziyaretçilerini etkilemektedir. Bunun yanında, kilisenin üst kısmında ise bir hücre yer almaktadır. Bu hücrenin Aziz Nichitas’ın yıllar boyunca saklandığı hücre olduğu düşünülmektedir. Aziz Nichitas Hücresi’nin tavanında kabartmalı bir Haç motifi bulunmaktadır.

Haçlı Kilise

Kapadokya birbirinden güzel çok sayıda vadiye sahiptir. Bu vadiler birbirlerine oldukça yakındır. Kızılçukur Vadisi’ne oldukça yakın olan Çavuşin’deki Haçlı Kilise de Kapadokya’daki önemli tarihi eserler arasındadır. Tarihi 6 ve 7. yüzyıla uzanan kiliseye 9 veya 10. yüzyılda bir apsis ilavesi yapılmıştır. Kilisenin tavanında kabartmalı bir Haç motifi yer almaktadır. Bu kabartmanın Kudüs’teki Kutsal Haç’tan esinlenerek yapıldığı düşünülmektedir. Haçlı Kilise tarihi ve mimarisi ile Kapadokya seyahatinde mutlaka görülmesi gereken kiliseler arasında yer almaktadır.
Kızılçukur Vadisi

Kapadokya Kızılçukur Vadisi Turları

Kapadokya bölgesi birbirinden güzel doğal ve tarihi pek çok yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle, her yıl binlerce yerli ve yabancı turist Kapadokya’yı ziyaret etmeye devam etmektedir. Peri bacaları ile görenleri büyüleyen Kapadokya’da bunun yanında çok sayıda vadi de bulunmaktadır. Bu eşsiz vadiler, peri bacaları gibi yüzlerce hatta binlerce yıl boyunca doğal yollarla aşınarak ortaya çıkmış doğa harikalarıdır. Ayrıca, manzaraları ile turistleri büyülemektedirler. Bu yüzden, Kapadokya vadileri eşi benzeri bulunmayan ve her görüşte tekrar hayran kalacağınız yerlerdir. Bunun sonucunda, vadi turları Kapadokya seyahatlerinin vazgeçilmezi haline gelmiştir. Kapadokya’daki en güzel vadilerden biri olan Kızılçukur Vadisi de yoğun ilgi gören vadiler arasındadır. Bu nedenle, Kızılçukur Vadisi’ni ziyaret edebileceğiniz çok sayıda tur düzenlenmektedir.
Kızılçukur Vadisi’ni ziyaret etmek, yeni deneyimler tatmak için Kapadokya At Turu ve Kapadokya Deve Turu gibi turları tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, maceraya da atılmak isterseniz Kapadokya ATV Turu ve Jeep Safari Turu tam size göredir. Ayrıca, çiftlerin yoğun ilgi gösterdiği Kapadokya Evlilik Teklifi ve Kapadokya Fotoğraf Çekimi organizasyonlarına da bakabilirsiniz. Dahası, Kapadokya Balon İzleme Turu ile gün doğumundan hemen sonra Kızılçukur Vadisi’nin güzelliğine şahit olabilirsiniz. Kızılçukur Vadisi ile birlikte başka vadileri ve yeraltı şehri gezmek isterseniz Kapadokya Mavi Tur’a katılabilirsiniz. Kapadokya Turları hakkında detaylı bilgiye HTR Turkey Tours ile ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın