Kapadokya Peri Bacaları

Kapadokya Peri Bacaları

Yılda iki milyondan fazla yerli ve yabancı turisti kendisine çeken en önemli unsurlardan biri Kapadokya peri bacaları olarak bilinmektedir. Türkiye’nin birçok bölgesinde bu doğal yapılar görülmektedir. Küresel ekonomide marka haline gelen Kapadokya, eşsiz güzelliklerin adresi haline gelmiştir. Tamamen doğal anıtlar ile günümüze gelen peri bacaları kurak ve yarı kurak bölgelerde kendisini göstermektedir. Peri bacaları iklim koşullarına bağlı olarak şiddetli yağışlarda oluşan seller ile formasyona uğrayan tabakaların direnci ile ortaya çıkmışlardır. Yamaçlarda dikey ve yatay olarak aşınma sonrası peri bacaları oluşmuş ve günümüze kadar gelmiştir. ‘Takke’ veya ‘Şapka’ denilen iki kısımdan oluşan gövdenin başlık kısmı, diğer bölgelerine göre aşınmalara karşı daha dirençli bir yapıya sahiptir. Fakat yıllar sonra bu yapılar da aşınmaya başlayacaktır.

Peri bacalarında en önemli yerler Ürgüp ile Göreme yöresidir. Doğa anıtı olarak tabir edilen turizmin çekim gücü niteliğindeki peri bacası volkanik aşınımlar ile gün yüzüne çıkmıştır. Yeraltının ve peri bacaların oyulması ile yerleşim yerleri oluşturulmuştur. Buradaki tüflerin oyularak kilise ile manastır haline getirilmesi doğa turizminin yanında inanç turizmini de canlandırmaktadır. Bölge dünya çapında önemli bir yere sahiptir. En yoğun doğal oluşumlar Avanos, Nevşehir ve Ürgüp çevresinde görülmektedir. Fakat çok geniş bir alana sahiptir. Ihlara Vadisi ile Soğanlı Vadisi’ne kadar genişletileyen bir alandan söz etmek mümkündür. Kapadokya bölgesine düzenlenen toplu gezi turları Türkiye’nin her bölgesinden buraya ulaşmaktadır. Bu aşamada paket Kapadokya turu ile kalınacak otel ve gezilecek yerler ile kısıtlı bir kültürel ziyaretten bahsetmeliyiz. Şahsi olarak yapacağınız geziler öncesi mutlaka Kapadokya gezilecek yerler listesi yapmanız gerekir. Bu bölgede kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri Göreme’dir. Göreme Açık Hava Müzesi’ni gezmeden ise buradan ayrılmamalısınız.

Peri Bacaları

Peri Bacaları Nerede?

Türkiye’nin birçok bölgesinde peri bacalarına rastlamak mümkündür. Erzurum Narman peri bacaları, Afyonkarahisar, Aksaray, Ankara’da da görebileceğiniz peri bacalarının asıl adresi Kapadokya bölgesi olarak bilinmektedir. Bölgesine göre farklı isimler ile anılır. Van’dakiler ‘Vanadokya’, Manisa Kula’dakiler ise ‘Kuladokya’ gibi isimlere sahiptir. Peri bacalarının anavatanı olarak Uçhisar, Ürgüp, Avanos ve Göreme çevreleri bilinir. Ürgüp ve Göreme bölgesinde geniş alana yayılan oluşumlar ender doğal güzellikleri sunar. Burayı ziyaret etmek ve görmek isteyen kişilerin merak ettiği peri bacaları Nevşehir şehir merkezine yaklaşık 15 dakikalık mesafede yer almaktadır. Türkiye’nin her bölgesinden havayolu, karayolu ve demiryolu ile ulaşmak mümkündür. Fakat havaalanı, otogar veya tren istasyonu gibi yollarla ulaşım sağlayacaksanız peri bacaları yol tarifi almanız gerekebilir. Yerli ve yabancı turistlerin doğal oluşumları yerinde görmek, coğrafyayı tanımak için geldiği peri bacaları Nevşehir ilinde bulunmaktadır. Çok geniş alanda olmaları nedeniyle peri bacaları nerede sorusu sorulmaktadır. Kapadokya’yı özel kılan yapıların başında gelirler. Burada bulunan yapılarda farklı kültürlerin imzası ve izleri bulunur.

Bölge halkı ve turizm acentelerinin katkılarıyla adını ulusal sınırlar dışına taşıyan Kapadokya’da sürekli etkinlikler düzenlenmektedir. Bununla birlikte her yıl artan ziyaretçi potansiyeli ile turizm açısından ülkemizin ekonomik gelişmesine de etkileri yükselerek artan bir grafik çizmektedir. Başka bir deyişle bölgenin reklamı ve tanıtımının yapılması açısından önem taşıyan Kapadokya Sıcak Hava Balon Festivali her yıl düzenlenmektedir. Aynı zamanda bunun gibi farklı festivaller söz konusudur. Kapadokya bölgesinin vadileri önemli yer tutar. Aynı zamanda burada sayısız vadi ile sizleri karşılar. Hatta en güzel vadiler Göreme Milli Parkı içerisindedir. Göreme Açık Hava Müzesi giriş ücreti ödendikten sonra gezilebilir. Göremeye yaklaşık 2 km mesafede yer alır. Burada bulunan Kızlar ve Erkekler Manastırı, Çarıklı Kilise, Tokalı Kilise, Elmalı Kilise ve Azize Barbara Şapeli önemli yerlerdir. Aynı zamanda müze alanını gezenler çok iyi korunmuş olan mağaralardaki manastır, kilise, şapeli gezebilir. Ancak Elmalı Kilise için parantez açmak gerekir. Buranın mimarisi ve eşsiz süslemeleri dikkat çekmektedir.

Peri Bacaları Karstik Arazilerde mi Görülür?

Kapadokya geniş bir coğrafya üzerine kurulmuştur. Güneyde Toros Dağları, batıda Aksaray ve doğuda Malatya yer alır. Kuzeyde Karadeniz bölgesine kadar uzanan bir bölgeden bahsetmek doğru olur. Yapılan araştırmalar peri bacalarının oluşumunda dört safhadan bahsetmektedir. Beş ve altıncı safhada ise yıpranan ve erozyona uğrayan peri bacası yok olur, beraberinde yenilerinin oluşması başlar. Peri bacaları 1300 – 1450 metre yüksekte kalan kesimlerde görülmektedir. Doğal güzelliklerin oluşumu aktif volkanlar dönemine kadar uzanır.  Bölgede bulunan Erciyes Dağı, Güllüdağ ve Hasandağı’n püskürttüğü lavlar ile oluşan tüflerden meydana gelmiştir. Fakat püsküren lavlar bölgedeki iç deniz, göl ve akarsuları kurutmuştur. Böylelikle kuru zemin üzerinde biriken lavlar ile yaklaşık 150 metre yüksekliğinde tüf tabakası oluşturmuştur.

Kuru bölgede oluşan tüf tabakasının bazı bölümleri sert bazı bölümleri yumuşak kalmıştır. Bölgeden geçen Kızılırmak ile vadilerden inen sel sularının etkisiyle değişim yaşanmıştır. Ayrıca bölgede bitki örtüsü çok azdır. Bu nedenle suyun akışını engelleyecek unsur olmadığı için buradaki peri bacalarının oluşumu hızlanmıştır. Karstik kelimesinin karşılığı kalkerlerin erimesi ve yüzeydeki akarsuların yer altına çekilmesi ile ortaya çıkan bir doğa olayıdır. Fakat peri bacaları bu tanıma uymadığı için ‘peri bacaları karstik arazilerde mi görülür’ sorusunun yanıtı, peri bacaları karstik bir yapı değildirdir. Bununla birlikte Türkiye’de onlarca mağara karstik yapıya sahiptir.

Ürgüp ile Göreme bölgesinde yer alan kayaçlar yumuşak dokuya sahiptir. Yumuşak doku sayesinde kolay oyulabilme özellikleri gösterir. Başka bir deyişle kolay oyulabilme özelliğini en iyi şekilde değerlendiren insanoğlu burada yer altı şehirleri inşa etmiştir. Yer altında ilginç yerleşim yerlerinin olması buraya yapılan ziyaretleri ilginç kılar. Çünkü insan gücüyle oyulmuş olması buralara çekicilik kazandırır. Oyularak yapılan bölgelerde inanç açısından kilise ile manastırlar dikkatleri üzerine çeker. Ancak yer altı şehirlerinin bir kısmı halen ziyaretlere açık değildir.

Peri Bacaları Kapadokya

Peri Bacaları Tarihi Eser Midir?

Uzak tarihten itibaren günümüze kadar gelen, insanların yaptığı ve mimari değer taşıyan eserler ile yapılar, tarihi mekanlar olarak bilinmektedir. Bunları tarihi eser olarak nitelendirmek mümkündür. Bu açıdan ülkemiz çok zengindir. Turizmin ve kültürün gelişmesinde büyük öneme sahip olurlar. Her yıl 2 milyondan fazla ziyaretçinin sorduğu sorulardan biri ‘peri bacaları tarihi eser midir’ oluyor. Sonuçta milyonlarca yıl öncesinde oluşan doğal güzellikler sorulmasına neden oluyor. Doğal oluşumların üçüncü jeolojik devirde meydana geldiği ve oluşumundan yaklaşık 50 milyon yıl geçtiği düşünülmektedir. Aynı zamanda peri bacaları içerisinde insanlığın yapmış olduğu tarihi eserler bulunmaktadır. Burada tarihi eser olarak görebileceğiniz Uçhisar Kalesi, Ortahisar Kalesi ve Aynalı Kilise yer almaktadır. Ancak bu çerçeveden bakıldığında peri bacaları tarihi eser değil doğal güzelliklerdendir. Buraya yaptığınız ziyaretler sonrası aurası ve kendisine has güzellikleriyle büyülenecek, hatta burayı tekrar görmek isteyeceksiniz.

Kapadokya bölgesine geliyorsanız ve yükseklik tehlikeniz de yoksa harika! Çünkü buraya özel Kapadokya balon turu gezisine katılma fırsatı kazanırsınız. Ayrıca turizmin en önemli ögesi balonlarla yapılan uçuşlardır. Çünkü uçma fikri insanlara her zaman cazip gelmiştir. Balonlar bölgenin kısa sürede en güzel haliyle gezilmesi ve görülmesi anlamına gelmektedir. Böylelikle Kapadokya balon fiyatları araştırılmaktadır. Rezervasyon yapacağınız tarihe, kişi sayısına ve balonun sepet türüne göre fiyatlar değişiklik göstermektedir. bu açıdan en doğru ve güncel bilgiyi HTR Turkey Tours acentesinden öğrenebilirsiniz.

Peri Bacaları Oluşumunda Etkili Olan Faktörler

Oluşumunda dört farklı evrimden bahsedilen peri bacaları, kurak ve yarı kurak bölgelerde görülmektedir. Aynı zamanda peri bacalarının oluşumunda yağmur, rüzgar ve sel suları etkili olmuş, bu etmenler nedeniyle tüflerin aşınması ile yapılar oluşmuştur. Oluşan yapıların üstünde kaya bloğu bulunur. Peri bacaları türü nedir, nasıl oluşmuş gibi soruların yanıtları aranmaktadır. Oluşumunda rüzgarın etkisi merak edilen hususlardandır. Ancak bu konuda net bir tanı yoktur. Son olarak yapılan açıklamalar şiddetli rüzgârlarda taşınan zerrelerin aşınma erezyonunda etkili olduğu yönündedir.

Peri bacalarının oluşmasında kökenlerinin incelenmesi gerekir. Bunun yanında oluşumda dört farklı şekilde sınıflandırılma söz konusudur. Bunlar volkanik tabakadan oluşan, başlığı piroklastik kayaçtan, sedimenter kayaçlardan oluşan ve başlığı düşen kaya bloklarından oluşan peri bacalarıdır. Erciyes, Güllüdağ ve Hasan Dağı’nın buradaki doğal oluşumunda etkisi büyüktür. Bu dağlardan püsküren lavlar bölgedeki akarsuları kurutmuş ve yaklaşık 150 metre yüksekliğinde bir tüf tabakası meydana getirmiştir. Oluşan bu tabakalar zaman içerisinde rüzgar, yağmur suları ile sellerin sebep olduğu aşınmalar neticesinde peri bacalarının tarihini başlatmıştır. Başka bir deyişle volkanik tüflerin yumuşak dokuya sahip olması oyulmasının önünü açmış ve insanlar o dönemlerde yerleşim yerleri yapmıştır. Burada kendilerine oluşturulan yaşam alanları günümüze kadar gelmiştir. Özellikle yer altı şehirleri halen gizemini koruyan yerlerdir.

Kapadokya Peri Bacaları

Peri Bacaları Efsanesi

Sırları ve gizemi tüm dünyadan turistin gelmesine neden olan Kapadokya ve peri bacaları, konumundan tarihine kadar bir dizi merak unsuruna sahiptir. Sonuçta söz konusu tarih ve kültür kokusu olunca beraberinde mutlaka efsaneleri getirmektedir. Aynı zamanda buranın da kendisine has peri bacaları hikayesi ve efsanesi bulunur. Bu anlamda Peri Bacaları efsanesi listede kendisine yer bulmuştur. Kaldı ki birden fazla masalsı hikayeye rastlamak mümkündür. Hatta bunlardan biri devlerle ilgilidir. Bölgeyi gezmeye gelen ziyaretçilere anlatılan peri bacaları hikayesinde devler başrolü oynar.

Bu bölgede rivayetlere göre devler yaşamıştır. Yaşama alanlarına yapılan müdahaleler ile kızan devler insanları cezalandırma yoluna giderler. Ceza ise alev dalgalarıdır. İnsanların üzerinde alev dalgaları gönderen devlerden korkan insanlar onları kızdırmamak için çaba gösterirlermiş. Korkularından sık sık dua eden insanların çaresizliğini Periler Ülkesi padişahı görmüş. İnsanların alev dalgalarından korkusuna şahit olan Periler Ülkesi padişahı durumu perilerine anlatmış ve çözüm yolu bulmalarını istemiş. Periler alev dalgaları gönderen devler karşısında kar ve buz atarak devlerin gücünün azalmasını ve zayıflamalarını sağlamışlar. Sonuçta devlerin yer altına kaçması ile insanlar ile onları koruyan perilerle uzun yıllar birlikte yaşamışlar. Sonuç olarak bu Peri bacaları hikayesi ile romanlara ve kitaplara konu olmuştur.

Peri Bacaları Otelleri

Peri Bacaları Otelleri her yıl milyonlarca ziyaretçiyi kendisine çeker ve hayran bırakır. Başka bir deyişle Nevşehir bölgesinde geniş bir alanda bu güzellikleri bulabilirsiniz. Konaklama potansiyeli ile kalabalık ziyaretçi topluluklarını aynı anda barındırma imkanlarına sahiptir. Özellikle turizmin can damarı olan oteller burada yer almaktadır. Böylelikle burayı ziyarete gelen misafirlerin konaklayacağı farklı tiplerde oteller bulunur. Bölgesel olarak tarihi ve kültürel yapıya sahip Kapadokya bölgesinden bahsetmek doğru olur. Bununla birlikte Unesco Dünya Mirası Listesi’ne 1985 yılında alınmıştır. Aynı zamanda burada bulunan Göreme Milli Parkı, Uçhisar, Ürgüp, Çavuşin ve Derinkuyu yeraltı şehri marka olmuş kültürel değerlerimizdir. Peri bacaları ve Kapadokya hayranlarının burayı ziyaretlerinde konaklayabileceği beş bölgeden bahsetmek doğru olacaktır. Fakat sezonda buralarda yer bulma sorunu yaşanabilir. Bunun için öncesinde rezervasyon yaptırmak önemlidir.

Kapadokya bölgesinde söz konusu konaklama olunca tarihi dokuya uygun bir otel seçilmelidir. Sonuçta geçmişte yaşayan insanları daha iyi anlamak, onların yaşamlarına dokunmak isteyebilirsiniz. Bir kaç gün de olsa onlar gibi hareket etmek isteyebilirsiniz. Özellikle bu bölgede oyma odalarda konaklama imkanınız vardır. Tarihi taş dokulara sahip otellerde en modern şekilde konaklama yapabilirsiniz. Jakuzili oda, havuzlu oda, hamamlı oda, şömineli oda şeklinde seçenekleri bulunan otelleri seçebilirsiniz. Bölgeyi görmek ve izlemek son derece keyif vermektedir. Bu anlamda uçan balonları, peri bacalarını ve tarihi dokuyu görebileceğiniz yerler vardır. İzlemek için oluşturulan seyir terasları söz konusudur. Ziyaretçilerin atmosferi en güzel şekliyle yaşaması adına oluşturulan panoramik seyir terasları bölgede birçok yerde konumlandırılmıştır. Peri bacaları ve çevresi ile turizmin, heyecanın ve yaşamın en güzel anlarına tanık olacağınız Kapadokya, bütün tılsımı ile sizleri bekliyor.

Kapadokya Peri Bacası

Peri Bacaları Fotoğrafları

Kültürel yapısı, dokusu ve festivalleri ile doğal anıtlar müzesi olarak göreceğimiz Kapadokya fotoğraf sanatçılarını kendisine çekmektedir. Manzarası ve doğal kareleri yakalamak isteyen kişiler günün altın saatlerinde peri bacaları fotoğrafları çekme yarışına girmektedir. Güneşin ışıkları ile dans eden fotoğrafların en güzel anı sabahın erken saatleridir. Böylelikle fotoğraflarınızın en güzel anları güneşin doğuşu beraberinde güneşin doğumu ile yakalanır. Peri bacaları pozisyonu ile fotoğraf karelerinde önemli yerler teşkil eder. Avanos Peri Bacaları bu aşamada en güzel fotoğrafların çekileceği yerlerdendir. Gezi süresince herkes, elinde cep telefonu ile çekimler yapmaktadır. Ancak profesyonel makineler ile günün her saati peri bacaları fotoğrafları çeken fotoğraf aşığı kişileri görmeniz mümkündür.

Kapadokya Balayı Otelleri, düğün fotoğraf çekimi için önemlidir. Kapadokya turu fotoğraf tutkunuzu bir adım öne götürecek duygusal anlar bırakır. Tatiliniz ile balayınızın beraberinde sizin için önemli olan ve ömür boyu hatırlayacağınız harika düğün fotoğrafı çekimleri burada yapılmaktadır. Doğal güzellikler ve doğal anıtlar sayesinde fotoğraflarınız başka anlamlar kazanır. Hatta balayınızı peri bacaları otelleri içerisinde en güzel ve en doğal haliyle yapabilirsiniz. Bu şekilde bir Kapadokya fotoğraf çekimi yapmak veyahut Kapadokya bölgesindeki aktivitelere, turlara katılmak istiyorsanız yapmanız gereken şey çok basit! HTR Turkey Tours ile iletişime geçmek. Yıllardır hizmet veren bu acente sizlere güvenilirlik ve doğru hizmet sunmaktadır.

Yorum yapın