Kapadokya Vadileri Yürüyüş Turu

Kapadokya Vadileri Yürüyüş Turu

Kapadokya Vadileri Yürüyüş Turu için yazıyı okumaya başlamadan önce bu eşsiz turların 3 farklı kategoriye sahip olduğunu belirtmeliyiz. Eğer bu tarz gezilere merakınız var ise diğer yazıları da okuyabilirsiniz. Buna göre, size en uygun olanını tercih edebilirsiniz. Doğanın bize sunduğu miraslardan biri olan Kapadokya, geçmiş yıllarda insanların da elinin değmesi ile yeri doldurulamaz eserlerin evi olmuştur. Şimdilerde ise dünyanın her yerinden ziyaretçi toplamakla birlikte tatil planları için de oldukça popüler! Kapadokya Vadileri Yürüyüş Turu kapsamında daha detaylı bilgi almak için yazıyı okumaya devam edebilirsiniz. Şimdiden mutlu tatiller! 

Kapadokya Vadileri Yürüyüş Turu Nedir? 

Öncelikle doğayı seven insanların, özellikle de yürüyüş tutkunlarının tercihi olabilecek bir turdur. Birazdan, yazının devamında da görüleceği gibi bu tur üç farklı yürüyüş rotası barındırmaktadır. Bu mekanları sevdiğiniz aktivite ile, yani yürüyerek keşfedebilmeniz paha biçilemezdir. Üstelik Kapadokya gibi ünlü eser ve doğal yapılarla dolu bir rotaya sahip olmak da kültürel bir etkinliktir. Bu yüzden bu turu tercih edebilir ve keyifli vakit geçirebilirsiniz. Özellikle tercih edeceğiniz oteller alacağınız hizmet açısından büyük fark yaratır. Memnuniyetiniz açısından önceden araştırma yapmalısınız. Bunun için MDC Cave Hotel gibi otelleri tercih edebilirsiniz. 

Kapadokya Vadileri Yürüyüş Turu Yürüyüş Rotaları 

Kapadokya Vadileri Yürüyüş Turu kapsamında öncelikle sabah güneşin en güzel zamanlarında saat yaklaşık 9.00 civarlarında geziye adım atılır. İlk durak olarak Güvercinlik Vadisi içerisinde yürüyüş gerçekleştirilir. Bu yürüyüş yaklaşık olarak 1 saatlik bir kısmı kaplar. Sonrasında Akvadi içerisine giriş yapılır. Burada gerçekleştirilen yürüyüş yaklaşık olarak bir buçuk saatlik bir vakit alır. Artık tam anlamıyla güzel bir öğle yemeğinin vaktidir! Yapılan güzel yürüyüş zevkinden sonra yenilen öğle yemeğinin tadı paha biçilemez. Son olarak Kılıçlar Güllüdere Vadisi içinde gerçekleştirilen 2,5 – 3 saatlik bir yürüyüş ile harika vakit geçirilerek tur tamamlanır. Ardından da otele dönüş gerçekleştirilir. Gezilecek olan mekanların detaylarını bilmek oldukça önemlidir. Onlar hakkında kısa da olsa bilgi sahibi olarak gezmek kişinin bakış açısında büyük farklılık oluşturur. Bu bilgilere sahip olmak için aşağıdaki yazıları okuyabilirsiniz. 

Kapadokya Vadileri

Güvercinlik Vadisi

Güvercinlik Vadisi, eski sakinlerinin oyarak açmış oldukları güvercinlikler sebebiyle ismini almıştır. Doğanın ve tarihin etkilerini tüm topoğrafya üzerinde görmek ve hissetmek mümkündür. Bunun yanı sıra sahip olduğu eşsiz bitki örtüsü de huzurun kaynağıdır. 

Güvercinlik Vadisi Nerede

Uçhisar yakınında yer alan bu vadi, Uçhisar Kalesi’nin güneyinde yer almaktadır. Ortahisar’ın ise batı kısmında konumlanmıştır.  

Güvercinlik Vadisi Tarihi

Yüzyıllardır üzüm yetiştirmede kullanılan güvercin gübreleri oldukça önemlidir. Üzüm ve şarap konusunda yaygınlaşan kullanım neticesinde güvercinler de ön plana çıkmıştır. 9. yüzyıl civarlarında bu durumun önemiyle birlikte güvercinler için oyuklar açılmıştır. Bu sayede tarım hayatı da canlanmıştır. Ayrıca kilise duvarlarında yer alan boyama ve çizimlerin yapımında da güvercin gübrelerinin kullanıldığı düşünülmektedir. Fresklerin uzun ömürlü olabilmesinin yolunun bu gübrelerin kullanımının bir etkisi olduğu varsayılır. Tüm bunlar birleştiği zaman bu vadi, eşsiz bir ün kazanmıştır. Fresk, kireç suyunda eritilmiş madeni boyalarla, yeni sıvanmış olan ıslak bir duvar yüzeyine resim yapma tekniğidir. 

Aşk Vadisi

Akvadi / Aşk Vadisi

Aşıklar Vadisi ya da Aşk Vadisi olarak da karşımıza çıkan bu doğal güzellik Kapadokya’nın gözde mekanlarındandır. Hatta bazen Bağlıdere ya da Bağıltepe Vadisi olarak da geçer. Tabelalarda bu şekilde görülebileceğinden dolayı bazen fark edilmeyebilir. Aşk Vadisi toplamda yaklaşık 4900 metre uzunluğundadır. Meşhur hikayesi ile de insanı alıp uzak diyarlara götürür. 

Akvadi / Aşk Vadisi Hikayesi

Çok eski zamanlarda suyu oldukça bereketli olan bir köy varmış. Köyün meyvesi ve sebzesi de bir o kadar çokmuş. On sülalenin yaşadığı bu köyde iki sülalenin arasında kavga başlamış. Bu kavga sonucunda daha fazla bir arada yaşayamayan köy ahalisi köyü ikiye ayırmış. Gençler birbirleriyle konuşmaz olmuş. Bu duruma sebep olan köy ahalisi gençleri bir araya getirmeye karar vermiş. O gün farklı taraflardan iki genç birbirlerini görür görmez aşık olmuş. Ne yaptılarsa onları ayıramayacaklarını anlayan köylü en sonunda onları evlenmelerine müsaade etmiş. Fakat hasımlık yine de devam etmiş. Bu yüzden karşı taraftakiler bir gün oğlanı bulup öldürmüşler. Bu sırada çocukları olan gelin ise buna dayanamayıp intihar etmiş. Bu olayın ardından köye taşlar yağmış ve bu duruma sebep olan kim varsa ölmüş. Bu vadinin adı da bu yüzden Aşıklar Vadisi olarak anılmaya başlanmış. Hala zaman zaman gelin hanım ile damat beyin ruhlarının burayı ziyaret ettiği ve kalan çocukları ile konuştuğunu duyanlar vardır.   

Güllüdere Vadisi 

Tarihin önemli dini merkezlerinden biri olan Güllüdere Vadisi UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne adını yazdırmıştır. Vadi, havanın ve güneşin etkisiyle kayalar kırmızımsı rengine bürünür. Bu kayalar sayesinde adı Güllüdere olmuştur. Manzarası, doğası ve tarihi ile sizi içine çekecek bir vadidir. Özellikle Kapadokya civarında gün batımı ve gün doğumu manzarasını burada izlemek popülerdir. 

Güllüdere Vadisi Nerede

Göreme Güllüdere Vadisi olarak aratıp bulabileceğiniz bu vadi hemen hemen Kılıçlar Vadisi’nin yanında yer alıyor. Nevşehir Ürgüp yolu üzerinden ilerlerken ‘Güllüdere’ levhalarını takip ederek bu vadiye ulaşabilirsiniz. Fakat bu yoldan girince önce Meskendir Vadisi karşınıza çıkmaktadır. Güllüdere Vadisi iki kola bölünerek Güllüdere I ve Güllüdere II olarak ikiye ayrılmaktadır. İki kolda da yürüyüş yolu ve tarihi yapılar mevcuttur. 

Güllüdere Vadisi Tarihi

Eski dönemlerde dini açıdan oldukça öneme sahip olan Güllüdere Vadisi’nin içinde pek çok kilise yer almaktadır. Roma döneminden bu zamana barınma yerleri, mezarlıklar ve ibadethaneler ile ünlü olan Göreme etkilerini Güllüdere Vadisi’nde de görmek mümkündür. 

Kapadokya Vadileri Yürüyüş Turu

Güllüdere Vadisi Kiliseleri

Güllüdere Vadisi içerisinde toplam 5 tane kilise vardır. Bununla beraber birçok inziva köşeleri mevcuttur. Zamanında birbirinden ünlü keşişlerin buralarda inzivaya çekildikleri söylenir.  

Yovakim – Anna Kilisesi

Vadide ilk karşımıza çıkan Yovakim – Anna Kilisesi önemlidir. Sahip olduğu freskler oldukça nadirdir. Bu freskler sadece bu kilisede ve Kıbrıs’ta bulunan başka bir kilisede mevcuttur. Tarihçiler açısından önemi daha da büyük olan bu freskte Hz. Meryem, başında bir hare ile gözükmekte ve nurlar içerisindedir. Kucağında ise bebek İsa vardır. Günümüze kadar ulaşmış olması da hayranlık vericidir. Üstelik sahip olduğu bir hikaye de mevcuttur: 

Azize Anna ve Aziz Yovakim çok sahip olmak istedikleri çocuk sevgisine bir türlü ulaşamamışlardır. O dönemler bu durumun lanetli olduğu düşünüldüğünden oldukça sıkıntı çekmiş ve ömürlerince dua etmişlerdir. Hatta bir gün adak adamak için Kudüs yolunu tutan Aziz Yovakim kabul edilmemiştir. Kısır bir adamın bunu yapmaya hakkının olmadığı ileri sürülmüştür. Bunun üzerine inzivaya çekilen Aziz Yovakim ve onun haberini alarak aynı eleme düşen Azize Anna bir mucize ile çocuk sahibi olurlar. Bu çocuk, müjdesi ile birlikte gelen ve kendini sadece yaratıcısına adayacak olan Meryem’dir. Güllüdere I içerisinde yer alan bu kilisenin maalesef ki kapısı kilitlidir. Gezmek için izin almak gerekmektedir. 

Direkli Kilise

Diğer bir adıyla Sütunlu Kilise, Yovakim – Anna Kilisesi’ne 5 dakika mesafede bulunmaktadır. Sahip olduğu sütunları ve kemerleri sayesinde bu üne ulaşmıştır. Toplamda 4 sütun üzerinde bulunmaktadır. İlaveten eşsiz oyulma tarzları ile ilgileri üzerine çekmektedir. Tarih olarak 11. yüzyılı gösterir. Güllüdere I içerisinde yer almaktadır. 

Ayvalı Kilise

Kayalardan oyulan ve iki farklı şapelin bir geçitle birbirine bağlanmasıyla oluşmuştur. Ayvalı Kilise, özellikle güvercin delikleri ile dikkat çekmektedir. Sahip olduğu küçük deliklerin güvercinler için olduğu düşünülmektedir. Bu delikler sebebiyle güneş ışığının içeri girmesi kolaylaşmıştır. Ayrıca bu, freskler üzerinde tahribatı arttırmış olsa da aralarında sağlam kalanlar da vardır. Birçok fresk arasında en ilginç olanı ise Hz. Meryem’in ölümünün resmedildiği sahnedir. Ayrıca yatağın çevresinde Hz. İsa ve havarilerinin bulunduğu da görülmektedir. Hz. Meryem’in ruhunun bedenini terk ederek uzaklaştığını simgeleyen ve tam ağzına denk gelen kundaktaki bebek tasviri, Meryem’in ölüm döşeğinde olduğunu düşündürmüştür. Güllüdere II içerisinde bulunan kilisenin giriş kısmı demir bir kapı ile kapalı durumdadır fakat açtırmak mümkündür. 

Üç Haçlı Kilise

Üç Haçlı Kilise olarak adlandırılan bu yapının 7. yüzyıl ila 10. yüzyıl arasında yapıldığı düşünülmektedir. Adını tavanında oyma olarak yer aldığı üç haç motifinden almıştır. Kilisenin zamanında Hristiyanların korunma yeri olarak kullanıldığı da söylenir. Güzel meyve ağaçlarının arasından geçerek ulaştığınız bu kilise Güllüdere I Vadisi içerisinde yer almaktadır. 

Haçlı Kilise

Haçlı ya da Aziz Agathangelus Kilisesi olarak alınan yapıya ahşap bir merdiven ile çıkılmaktadır. 6 ya da 7. yüzyıla ait olduğu düşünülen kiliseye, eski dönemlerde yenilemeler yapılmıştır. Fresklerin yeniden boyandığı, eski boyaların kırılan kısımlardan görülmesi ile anlaşılmıştır. Dışında dinlenebileceğiniz bir kafe olan bu kilise, Güllüdere II Vadisi içerisinde bulunmaktadır. 

Kapadokya Vadileri Yürüyüş Turu

Kapadokya Yürüyüş Vadileri 

Tur kapsamı dışında olmak üzere Kapadokya içerisinde yürüyüş yapabileceğiniz vadileri merak ediyorsanız, aşağıdaki listeye bakabilirsiniz. 

  •  Kızıl Vadi / Kızılçukur Vadisi 

Kızılçukur Vadisi olarak da bilinen bu eşsiz mekanda yürüyüş yapmak inanılmaz zevklidir. Adını aldığı gibi kayalarının kırmızı renginden dolayı manzara açısından mükemmeldir. Sabahın erken saatlerinde ya da gün batımında eşsiz bir huzurla kendini ziyaretçilere gösterir. 

  • Paşabağ (Rahipler) Vadisi 

Paşabağ ya da diğer adıyla Rahipler Vadisi bu bölgede en çok ziyaret edilen vadilerden biridir. Eski zamanlarda keşişler ve önemli din insanları tarafından inziva yeri olarak tercih edilmiştir. İsminden de anlaşılmaktadır. Ayrıca yine kilise ve peri bacalarıyla dolu eşsiz bir vadidir. 

  • Meskendir Vadisi 

Vadi tabanına inmek için doğal yapılar olan peri bacalarının içinden yani tünellerden geçmek gerekmektedir. Bu da Meskendir Vadisi için artı bir özellik olarak insanların karşısına çıkmaktadır. 

  • Zemi Vadisi 

Yürüyüşe en elverişli vadilerden biridir. Üstelik barındırdığı kuş türleriyle de popülerdir. İçerdiği kiliseler ile kültürel ve tarihi bir etki vermektedir. Bu vadinin parkuru, diğer vadilere göre bir kademe daha zordur. Fakat bu zorluk, albenisinden hiçbir şey kaybettirmez. 

  • Bozdağ Vadisi 

Vadilerin en güzel yanlarından biri de manzarayı doyasıya izleyebileceğiniz doğal teraslara sahip olmasıdır. Bu zevki derinlerde hissetmenize yardımcı olan Bozdağ Vadisi, tüm Kapadokya manzarasını ayaklarınızın altına sermektedir. 

  • Devrent Vadisi

Aynı zamanda Hayal Vadisi olarak bilinmektedir. Oturan deve gibi gözüken kayalar büyük ihtimalle daha önce karşınıza çıkmıştır. Bu vadideki peri bacaları, insanlar tarafından farklı canlı ve nesnelere benzetilmektedir. Hayal Vadisi adı da buradan gelmektedir. 

Kapadokya Vadileri Yürüyüş Turu Ücreti 

En çok merak edilen konulardan biri de bu eşsiz turun ücretidir. HTR Turkey Tours ile iletişime geçerek daha sağlıklı bilgi elde etmek mümkündür. Bu sayede daha iyi bir tatil geçirebilirsiniz. Tur ücretleri aşağıda yer almaktadır. Tura birlikte katılacağınız kişi sayısı arttıkça fiyatta indirim olmaktadır. Yani kalabalık bir grupla bu tura katılmanız çok daha avantajlıdır. Hemen bu maceraya adım atmak için detaylı bilgileri aşağıdaki iletişim bilgilerinden elde edebilirsiniz. Şimdiden mutlu tatiller! 

  • 1 Kişi : 182 Euro Kişi başı
  • 2 Kişi : 110 Euro Kişi başı
  • 3 Kişi : 86 Euro Kişi başı
  • 4 Kişi : 75 Euro Kişi başı

Yorum yapın