Kapadokya Vadileri

Kapadokya Vadileri

Kapadokya, eşsiz manzarası ve tarihi kalıntıları ile görenleri büyülemektedir. Aynı zamanda dost canlısı yerel halkıyla turistlerin buluşma noktası haline gelmiştir. Bölgede birçok farklı tarihi mekan bulunmasının yanı sıra Kapadokya Vadileri ile meşhur olan bir bölgemizdir. Kapadokya’da ziyaret oranı en yüksek olan turistik bölgelerin başından da elbette vadiler gelmektedir. Balon turları ile kuşbakışı görebileceğiniz vadiler, hafızalara işlenmiştir. Kapadokya Vadileri bu denli popüler yapan etken ise birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmasıdır. Aynı zamanda doğal bir kalıntı olarak görülen Kapadokya Vadileri alışılagelmiş manzaralardan farklıdır. Kapadokya’da popüler başlıca vadiler arasında aşağıdakileri sayabiliriz:

  • Aşk Vadisi
  • Kızıl Vadi
  • Paşabağ Rahipler Vadisi
  • Meskendir Vadisi
  • Zemi Vadisi
  • Bozdağ Vadisi
  • Güvercinlik vadisi
  • Ihlara Vadisi
  • Devrent Vadisi

Aşk Vadisi

Kapadokya denilince akla gelen yerlerin başında Aşk Vadisi yer almaktadır. Çiftlerin en çok uğradığı noktalardan olan Kapadokya Aşk Vadisi isminden de anlaşılacağı üzere sevginin ve aşkın sembolüdür. Tablo konusu olabilecek onlarca farklı görüntünün adresi olan Kapadokya’nın incisidir Aşk Vadisi. Aşk Vadisi’nde geçirilen her saniye onlarca farklı ve güzel ana şahit olmanıza yardımcı olacaktır. Özellikle gün doğumlarında ve gün batımlarında gökyüzünü izleyebileceğiniz Aşk Vadisi, romantik bir ortamı da beraberinde getirmektedir. İş hayatının yorucu etkenlerinden uzaklaşmanın ve kendinizi doğal güzelliklere bırakmanın tek adresi Kapadokya Vadileri’nden geçmektedir. Kapadokya Vadileri arasında yer alan Aşk Vadisi’nde güneş ışınları misafirlere eşsiz bir şölen sunmaktadır. Temiz havayı iliklerinize kadar hissedeceğiniz Aşk Vadisi’nde kısa bir yürüyüş yaparak bölgenin doğal güzelliğinin farkına varabilirsiniz.

Kapadokya Aşk Vadisi

Kızılçukur Vadisi

Temiz havayı iliklerinize kadar hissetmenin ve doğal güzelliklerin tadına sonuna kadar varmanın adresi bir diğer adıyla Kızıl Vadi’dir. Kapadokya Vadi denilince Kızıl Vadi’yi katmadan olmaz. Hayatın yorucu maratonundan kurtulmak ve kendinizi doğaya atmak için Kapadokya Kızıl Vadi içinde güzel bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede Kapadokya coğrafi konumu hakkında bilgi sahibi olabilir ve unutulmayacak manzaraların tadını çıkarabilirsiniz. Kızılçukur Vadisi olarak da bilinen Kızıl Vadi’de doğa yürüyüşünde rotasyonunuzu Ortahisar’dan başlatabilirsiniz. Ortahisar bölgesinden Kızıl Vadi’ye giriş yapmak tepelere daha kolay ulaşmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda rahat yürümenin önünü açar ve tepeden vadinin iç kısımlarına daha kolay ulaşabilirsiniz. Kapadokya’nın tüm karakteristik özelliklerini içerisinde barındıran Kızıl Vadi adını sahip olduğu kızıl rengi tüf kayalardan almaktadır. Kızıl tüf kayalar özellikle güneşin doğuşu ve batışı sırasında kızıl rengine dönüşmektedir. Kızıl rengine dönüşen tüf kayalar eşi benzeri görülmemiş manzaralara ev sahipliği yapmaktadır.

Kızılçukur Vadisi

Paşabağ Rahipler Vadisi

Şapka şeklinde peri bacalarının oldukça bol bulunduğu Paşabağ Rahipler Vadisi, Kapadokya’nın coğrafi özelliklerinin çoğuna sahiptir. Kapadokya’nın en çok tercih edilen bölgelerinin başında Paşabağ gelmektedir. Göreme-Avanos yolunun üzerinde kalan doğal bir mirastır. Her yıl özellikle bahar aylarında binlerce farklı turistin buluşma merkezidir. Bölgenin en çok tercih edilen noktalarının başında gelen Paşabağ, güzel ve anlamlı yürüyüşlerin yapılabileceği yerdir. Aynı zamanda bölgede ilginç oluşumlar görenleri şaşkına çevirmektedir. Tarihi ve kültürel bir mekan olarak adlandırılan Paşabağ, onlarca farklı medeniyetin de himayesi altında bulunmuştur. İsminden de anlaşıldığı üzere vadi içerisinde bir kilise bulunmaktadır. Bu klisenin çok eski yüzyıllara dayanması manevi değerinini oldukça yükseltmektedir.

Kapadokya Vadileri

Meskendir Vadisi

Kapadokya’da gezilmeden ve havasını iliklerine kadar hissetmeden dönülmeyecek mekanların başında Meskendir Vadisi gelmektedir. Bu vadi çok eski zamanlardan beri bölgenin en çok tercih edilen noktalarındandır. 4400 metre uzunluğa sahip olan Meskendir Vadisi’nde güzel bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Bölgenin tarihi kalıntılarını görebilir ve manzarası karşısında hayrete kapılabilirsiniz. Aynı zamanda Meskendir Vadisi’nde yapılan doğa yürüyüşlerinde en önemli özellik tünelleri keşfetme sürecidir. Vadinin bir başından yürümeye başladıktan sonra doğanın ve insan elinin bölgeye kattıklarını görmektesiniz. Aynı zamanda peri bacalarının orta kısmından tünellere çok rahatlıkla inilmektedir. Tüneller yardımıyla Meskendir Kilisesi’ne de kolayca inebilirsiniz.

Meskendir Vadisi diğer vadilerin merkezinde bulunan bir noktadadır. Bu yüzden Meskendir Vadisi üzerinden diğer vadilere kolaylıkla ulaşım gerçekleştirebilir ve yine vadi üzerinden tünellere geçiş yapılabilir. Turlar yardımıyla bölgenin tünel bağlantılarında Meskendir Vadisi’nin önemini kavrayabilirsiniz. Tünel içerisinde birkaç ayrımdan geçtikten ve kısa süreli doğa yürüyüşünden sonra sizi ‘’Adsız Şapel’’ karşılamaktadır. Peri bacasının iç kısmına oyulmuş olan şapel ‘’Adsız Şapel’’ lakabıyla misafirlerini beklemektedir. Kapadokya Vadileri birbirleriyle bağlantılıdır. Bu yüzden bir vadinin tünelinden geçtikten sonra sizi diğer vadinin tüneli karşılamaktadır. Birbirleriyle paralel olarak süregelen vadi tünelleri yardımıyla kısa ve etkili doğa yürüyüşü yapma avantajı vardır. Bu şekilde Kapadokya’nın coğrafi özellikleriyle alakalı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bozdağ Vadisi

Kapadokya’yı ve Kapadokya Vadileri’ni kuş bakışı olarak incelemenize imkan sağlayan Bozdağ Paşabağ Vadisi yer almaktadır. Bozdağ Vadisi, yüksek bir rakıma sahip olması nedeniyle Kapadokya’yı kuş bakışı incelemenize imkan sağlayacaktır. Özellikle yaz aylarında gün doğumu ve gün batımı sırasında eşsiz bir manzaraya ev sahipliği yapan Bozdağ, Kapadokya’yı net görmek için gösterilen adreslerdendir. Küçük engebelerin bulunduğu belirli bir rota üzerinde yapılan yürüyüşte yükseklere çıkabilirsiniz. Güvenli bir yürüyüş ve parkur ortamına sahip olan Bozdağ Vadisi Kapadokya Vadileri arasından gezmeniz gerekenler arasındadır.

Güvercinlik Vadisi

Hayat biraz doğanın biraz da yaşamın karışımı olarak adlandırılmaktadır. Doğanın sunmuş olduğu oluşumlar çerçevesinde Güvercinlik Vadisi yer almaktadır. Güvercinlik Vadisi ziyaretçilere görsel bir şölen hazırlarken bölgeyi de en net şekilde ortaya koymaktadır. Aynı zamanda Güvercinlik Vadisi, çok eski bir tarihe sahip olmasıyla öne çıkmaktadır. Yüzlerce yıllık doğal oluşumun eseri olan Kapadokya Vadileri, şehrin tanınırlığı için büyük önem teşkil etmektedir. Vadinin ismi, birkaç yüzyıl önce bölgede yaşamış olan sakinlerin bacalara oydukları güvercinliklerden gelmektedir. Bu güvercinlikleri doğa yürüyüşü sırasında daha yakından görebilme şansı yakalarsınız. Güvercinlik Vadisi misafirlerini yaşanmışlıklarla ve farklı çiçek türleri ile karşılamaktadır. Anlamlı bir doğa yürüyüşün ardından vadinin sonunda bulunan kiliseye gidersiniz. Bu kilise çok eski dönemlerden beri yerel halkın kullandığı ibadethanelerin başında gelmektedir. Bölgede bu denli kilise bulunmasındaki temel neden yüzyılların yoğurduğu etkin yapıdan kaynaklanmaktadır. Bölge içerisinde farklı din, dil ve ırktan insan yer almaktadır. Bu yüzden farklı ibadethanelerin ortaya çıkmasına sebebiyet vermiştir.

Kapadokya Vadileri

Zemi Vadisi

Kapadokya Vadileri arasında 5600 metre uzunluğa sahip olan ve doğa yürüyüşü için en çok tercih edilen bölge Zemi Vadisi’dir. Zemi Vadisi eski bir tarihe sahiptir. Ayrıca onlarca farklı medeniyete ve topluluğa ev sahipliği yapmıştır. Vadi, Göreme Açık Hava Müzesi’nin sınırları içerisinde kalmaktadır ve gezmek için müzeye giriş yapmanız gerekmektedir. Kapadokya Vadileri’nde eşsiz bir doğa yürüyüşünde bulunmak isteyenlerin ilk adresi olan Zemi Vadisi, birçok doğal güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda bölgede zor bulunan kızıl şahin, kerkenez gibi kuş türleri bulunmaktadır.

Bölgede bulunan ve nesli oldukça az olan kuşlar, üreme gibi faaliyetlerini de bu vadide gerçekleştirmektedir. Bölge engebeli yapısıyla öne çıkmaktadır. Bu yüzden Kapadokya Vadileri içerisinde yürüme zorluğu en yüksek olan vadilerden biri Zemi Vadisi’dir. Kanyon boyunca yürüyormuş gibi bir hissiyatı olan Zemi Vadisi’nde yürüyüş de oldukça zevklidir. Güzel kuş seslerinin yürüyüşünüze eşlik ettiği, doğanın eşsiz güzellikleriyle baş başa kalmanın adresi Kapadokya Vadileri’dir. Vadi içerisinde El Nazar Kilisesi ve Saklı Kilise gibi manevi değeri yüksek kiliseler bulunmaktadır. Zemi Vadisi’ne yolunuz düşerse uğramanız gereken yerlerin başında bu kiliseler vardır. Bölgenin geçmişten günümüze kadar etnik yapısını daha rahat incelemenize yardımcı olmaktadır.

Ihlara Vadisi

Vadiye girdiğiniz ilk dakikadan itibaren sizi eşsiz bir yeşillik ve doğal güzellik karşılamaktadır. Vadinin özellikle son dönemde bu kadar popüler hale gelmesindeki temel neden vadi içerisinde farklı bitki türlerinin bulunmasıdır. Kapadokya Vadileri arasında masalımsı görüntüsüyle öne çıkan Ihlara Vadisi, size kitapların içindeymişsiniz gibi hissettirecektir. Kendi karakterlerinizi canlandırarak hayal gücünüz çerçevesinde bölgenin tadını doyasıya çıkartabilirsiniz. Ihlara Vadisi yaklaşık olarak 15 kilometre uzunluğa sahiptir ve belirli bölgelerde derinliği 100 metreyi bulmaktadır. Doğanın insanlığı bir kez daha kendisine hayran bıraktığı Ihlara Vadisi doğa yürüyüşü için oldukça elverişlidir. Büyük bir alanda yer alması ve bölgenin yapısına insan elinin değmemesi oldukça dikkat çekmektedir. Aynı zamanda Ihlara Vadisi Hristiyanlık dünyası için de önemli bölgelerin başında gelmektedir.

Ihlara Vadisi kaynaklara göre Hristiyanların Anadolu’da yayıldığı yer olarak geçmektedir. Etnik kökenlerini aktarmak için belirledikleri ve faaliyete geçirdikleri ilk nokta Ihlara Vadisi’dir. Bu yüzden vadi içerisinde sayısız manastır ve kilise bulunmaktadır. Hristiyanlık tarihinin bir dönüm noktası olarak geçen Ihlara Vadisi, yıllardır binlerce turisti ağırlamaktadır. Kapadokya Vadileri arasında doğanın etkilerinin en çok görüldüğü yer Ihlara Vadisi’dir.

Ihlara Vadisi

Devrent Vadisi

Devrent Vadisi özellikle yerel halk ağzıyla Hayal Vadisi olarak adlandırılmaktadır. Fotoğraflarda dikkat çeken oturan deve görselinin kaynağı Devrent Vadisi’nden gelmektedir. Çekici bir isme sahip olan Hayal Vadisi Kapadokya Vadileri arasında farklı bir konuma sahiptir. Turistler de özellikle bahar ve yaz aylarında bölgeye akın etmektedirler. Aynı zamanda Hayal Vadisi’nde oluşan peri bacalarının şekilleri Kapadokya Vadileri’nden biraz farklıdır. Hayal Vadisi’ndeki peri bacaları farklı oluşumlarıyla misafirler tarafından farklı cisim ve canlılara benzetilmektedir. Bakış açısına bağlı olarak değişen bu peri bacalarına son dönemde ilgi oldukça artmıştır. Sosyal medya gibi milyonlarca insanın etkileşim kurduğu mecrada Hayal Vadisi’ndeki peri bacaları popülerlik kazanmıştır. Bölgeyi ziyaret edenlerin farklı görüntülerle karşı karşıya kaldığı Hayal Vadisi, Kapadokya Vadileri arasında önemli bir yere sahiptir.

Kapadokya Vadileri’nin tümü birbirinden eşsiz doğal güzellikleri bünyesinde toplamaktadır. Eski yüzyıllardan beri etkin gruba sahip insanların ortak yaşam merkezi Kapadokya Vadileri turistler tarafından da tercih edilmektedir. Kapadokya’ya uğradığınızda Kapadokya Vadilerini görmeden ve bölgenin havasını iliklerine kadar çekebilirsiniz. İş hayatının yorucu maratonundan biraz olsun uzaklaşmak için doğal güzellikleriyle ününe ün katan Kapadokya, ilaç niyetindedir.

Kapadokya Vadileri

Yorum yapın