Kaymaklı Yeraltı Şehri Turu

Kaymaklı Yeraltı Şehri Turu

Kapadokya birbirinden güzel vadilere, masal gibi görünen peri bacalarına sahiptir. Benzersiz vadileri ve peri bacalarını gezmek için çeşitli turlar düzenlenmektedir. Bunun yanında, Kapadokya benzersiz yeraltı şehirleri ile de dikkat çekmektedir. Kapadokya yeraltı şehirleri yapıları itibariyle oldukça popülerdir. Bunların arasında Kaymaklı Yeraltı Şehri en çok ilgi çekenlerden biridir. Vadiler ve peri bacaları turlarının yanında, yeraltı şehirleri turları da yapılmaktadır. Yani, bu görülmeye değer yeraltı şehrini gezmek için Kaymaklı Yeraltı Şehri Turu gezisine katılmanız yeterlidir. 

Kapadokya’da çok sayıda yeraltı şehri bulunmaktadır. Bu yapılar geçmiş yıllarda savaşlardan korunmak ve barınmak için inşa edilmiştir. Binlerce insanın bu barınaklar sayesinde hayatta kaldığı gerçeği bu yapıları daha da etkileyici kılmaktadır. Bu yüzden, bu şehirler ziyaretçileri deyim yerindeyse büyülemektedir. Onlarca asrın izlerini taşıyan yeraltı şehirleri tarihe kaynaklık etmektedir. Bundan dolayı, Kapadokya’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır yeraltı şehirleri. Kaymaklı Yeraltı Şehri de bunlardan biridir. Oldukça büyük olan ve çok sayıda insanı barındırabilen bir şehirdir Kaymaklı. Siz de tarihe yakından tanıklık etmek ve binlerce insanı hayatta tutan bu yapıları yakından görmek isterseniz Kaymaklı Yeraltı Şehri Turu’na katılmalısınız. 

Kaymaklı Yeraltı Şehri Turu Fiyatları, Kaymaklı Yeraltı Şehri Nerede? Nasıl Gidilir?

Kaymaklı Yeraltı Şehri 

1964 yılında ziyarete açılan Kaymaklı Yeraltı Şehri Nevşehir’in Kaymaklı kasabasında yer alıyor. Şehrin ilk katı Hititler tarafından inşa edilmiş. Bu yeraltı şehrinin tarihi milattan önce 3000’li yıllara dayanıyor. Sonraki dönemlerde Bizans ve Romalılar şehri daha da büyük bir alana yayarak kısa süreli barınmalar için elverişli hale getirmiş. Günümüzde Kaymaklı Yeraltı Şehri’nin 4 katı ziyaret edilebiliyor. Ancak, şehir 8 kattan oluşuyor. Şehirde erzak depoları, şarap ve su mahzenleri gibi acil durumlar için inşa edilen depolar var. Bunun yanında, barınmak için yapılan odalar, havalandırma bacaları da yer alıyor. Hatta, Kaymaklı Yeraltı Şehri, yapısında kilise de barındırıyor. Bunlara ek olarak, şehrin savunma amaçlı yapıldığını kanıtlayan ve içeriden kapatılabilen kapıları var.

Büyük bir titizlikle inşa edilen bu şehirde 4. kata geldiğinizde bile havalandırması sayesinde nefes alma konusunda hiçbir sorun yaşamıyorsunuz. Ayrıca, özellikle yaz aylarında bu yeraltı şehrini ziyaret etmenizi öneririz. Havalandırması ve yerin altında olması sebebiyle yaz aylarında dışarıya göre oldukça serin bir havası vardır. Kaymaklı, 8 katlı bir yeraltı şehri. Şehrin dördüncü katında mutfak ve erzak deposu bulunmaktadır. Bu kat, oldukça dar bir tünelle üçüncü kata bağlanıyor. Üçüncü katta yemek alanı, şarap mahzenleri, buğday ve un depoları yer alıyor. Ayrıca, bakırın işlenmesinde kullanıldığı bilinen andezit taşı da bu katta bulunuyor. İkinci kata geldiğinizde kilise ve mezarlık görüyorsunuz. Bu alandan, savaş zamanlarında bazen insanların çok uzun süre dışarı çıkamadığı anlaşılıyor. Yani, hayatta kalmak için sığındıkları şehirlerde hayatını kaybedenler de olmuş. Bunun dışında, bir de vaftiz taşları yer alıyor bu katta. Hem Hıristiyan dini için hem de tarihsel açıdan oldukça önemli izler taşıyor Kaymaklı Yeraltı Şehri.

Şehrin ilk katında hayvanların barınması için ahır yapılmış. O dönemlerde beslenme ve hayatta kalmanın temeli hayvanlar olduğu için bu oldukça doğal bir durum. İlk katın ahır olmasının sebebi ise hayvanların diğer katlara taşınmasının fazlasıyla zor olması. Bu eşsiz tarihi yapıyı ziyaret edip tüm bunları yakından görmek için Kaymaklı Yeraltı Şehri Turu gezisine katılabilirsiniz. 

Kaymaklı Yeraltı Şehri Nerede 

Kaymaklı Yeraltı Şehri 1964 yılında ziyarete açılmıştır. O zamandan beri ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Kaymaklı, eşsiz dizaynı ve tarihsel dokusuyla insanı hayrete düşüren bir yapı. Ayrıca, binlerce yıllık tarihi ile de oldukça etkileyici. Bundan dolayı, mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Kaymaklı Yeraltı Şehri, Nevşehir’e uzaklığı yaklaşık 20 km olan Kaymaklı kasabasında yer alıyor. Bu kasaba Nevşehir-Niğde karayolu üzerinde bulunmakta. Dahası Kaymaklı, kendisi kadar ilgi çekici olan Derinkuyu Yeraltı Şehri ile de yaklaşık 10 km uzunluğunda bir tünel ile bağlanıyor. Bunun yanında Kaymaklı’nın, diğer önemli yapıların yer aldığı Göreme’ye uzaklığı da 25 km civarında. Ayrıca, Ürgüp ve Kaymaklı Yeraltı Şehri arasındaki mesafe yaklaşık olarak 32 km’dir. 

Kaymaklı Yeraltı Şehri Turu Fiyatları, Kaymaklı Yeraltı Şehri Nerede? Nasıl Gidilir?

Kaymaklı Yeraltı Şehri Haritası 

Toplamda 8 kattan oluşan Kaymaklı Yeraltı Şehri’nin ilk 4 katı ziyaret edilebiliyor. Bu yeraltı şehrinin 5000 civarında insanı barındırabilecek kadar büyük olduğu düşünülüyor. Şehrin birinci katı hayvanların barınması için yapılan ahırdan meydana gelmekte. Ancak 5000 kişi kapasiteli bir şehir için oldukça küçük bir ahır. Bu nedenle, alt katlarda başka ahırlar da olabileceği düşüncesi var. Daha sonra, ikinci katta ise kilise ve mezarlık vardır. Yani, bu yeraltı şehrinde ibadethane de bulunmaktadır. Üçüncü kata gelindiğinde buğday ve un depoları ile şarap mahzenleri görülüyor. Bunun yanı sıra, bu katta bir de yemek alanına yer verilmiş. Şehrin ziyaret edilebilen son katı dördüncü kat. Bu katta ise erzak deposu ve mutfak bulunuyor. Şehir aynı zamanda başka yeraltı şehirleri ile de bağlantılı. Bunlar arasında Derinkuyu Yeraltı Şehri de yer almakta. Kaymaklı ve Derinkuyu Yeraltı Şehirleri arasında yaklaşık 10 km uzunluğunda bir tünel bulunmakta. 

Kaymaklı Yeraltı Şehri Giriş Ücreti 2022 

Kapadokya bölgesindeki önemli yeraltı şehirlerinden biri de Kaymaklı Yeraltı Şehri’dir. Burası Kaymaklı Yeraltı Şehri Müzesi olarak ziyaretçilere açıktır. Kapadokya Kaymaklı Yeraltı Şehri haftanın her günü ziyaret edilebilir. Nevşehir Kaymaklı Yeraltı Şehri Müzesi ziyaret saatleri yılın her döneminde farklılık gösteriyor. Nisan ayından Kasım ayına kadar olan dönemde 08.00 ile 19.00 arasında hizmet veriyor. Öte yandan, Kasım ayı itibariyle başlayıp Mart ayı sonuna kadar ise 08.00 ile 17.00 arasında ziyaretçi kabul ediyor. Yani, bahar ve yaz aylarında kapanış saati 19.00 iken kış aylarındaki kapanış saati 17.00’dır. Burayı ziyaret etmek isteyenlerin merak ettiği bir diğer şey ise Kaymaklı Yeraltı Şehri giriş ücretidir. Kaymaklı Yeraltı Şehri Turu’na katılarak şehri detaylı bir şekilde dolaşabilirsiniz. 

Kapadokya Yeşil Tur, Yeraltı Şehri Turu Fiyatları

Kaymaklı Yeraltı Şehri Hikayesi ve Tarihçesi 

Nevşehir Kaymaklı Yeraltı Şehri’nin tarihi milattan önce 3000 yılına dayanmakta. Şehrin ilk katını Hititler inşa etmiştir. Daha sonra, Bizans ve Romalılar şehri daha da genişletmiş ve yaklaşık 5000 kişinin yaşayabileceği büyüklüğe gelmiş. Bu yeraltı şehri binlerce yıl öncesinde savaş zamanlarında düşmanlardan saklanmak amacıyla inşa edilmiş. Yani, içerisinde uzun süre saklanmaya yetecek erzakın depolanması için erzak depoları, şarap mahzenleri ve su kuyuları bulunmakta. Bunun yanında, şehir içerisine hayvanların barınması için ahır da inşa edilmiş. Ayrıca, düşmanların girmesini önlemek için kapılara içeriden sürgüler yapılmış. Üstelik, bu yeraltı şehri Derinkuyu gibi diğer yeraltı şehirleri ile de bağlantılı inşa edilmiş. 

Diğer yeraltı şehirleri ile Kaymaklı arasında çok sayıda tünel vardır. Bununla birlikte, şehre yabancıların girmesi ihtimaline karşı tuzaklar da var. Bazı tünellerin ucu kapalıdır. Bazıları ise bir yere çıkmıyor. Böylelikle, şehre giren düşmanların tünellerde kaybolmasını amaçlamışlar. Benzer şekilde, tüneller yer yer daralmakta ve alçalmakta. Bu sayede düşmanların yavaşlatmayı planlanmışlar. Bunun dışında, yeraltı şehrinin üçüncü katında çukurlu andezit taşı bulunmuştur. Üstelik, bu taş şehrin inşası sırasında ortaya çıkan andezit lavlarındandır. Bu taşın bakırın işlenmesinde kullanıldığı bilinmektedir. Bu nedenle, yeraltı şehrini inşa eden medeniyetlerin bakırı işlediği anlaşılmaktadır. 

Kaymaklı Yeraltı Şehri Hakkında Bilgi 

İnşa edilmeye Hititler tarafından başlanan bir yeraltı şehridir. Daha sonra Romalılar ve Bizanslılar tarafından geliştirilmiştir. Bu sayede günümüzde ilk 4 katı ile ziyaretçi kabul etmektedir. Kaymaklı Yeraltı Şehri birçok uygarlığa tanıklık etmiştir. Hitit, Roma ve Bizanslıların katkıları sayesinde gelişmiştir. Ancak, bunlar dışında da birçok medeniyetin izlerini taşımaktadır. Örneğin, Asurlar ve Frigler bu medeniyetler arasında yer alır. Bu yeraltı şehri savaşlar sırasında sığınak olarak kullanılmıştır. Özellikle İslamiyet’in yayılmasından sonra bölgede yaşayan Hıristiyanlar burayı kullanmıştır. Müslümanların bu bölgeyi işgal etmesiyle buradaki savaşlar artmıştır. Bu nedenle, bölgenin Hristiyan halkı bu sığınakları kullanmıştır. Hatta, yeraltı şehrinin ikinci katında kilise ve mezarlık vardır. Ayrıca, Derinkuyu ve Kaymaklı yeraltı şehirleri de tünel vasıtasıyla birbirine bağlıdır. 

Kaymaklı Yeraltı Şehri’nin tarihi milattan önce 3000’lere dayanmaktadır. Yeraltı şehri 1964 yılında ziyarete açılmıştır. Günümüzde Kaymaklı Yeraltı Şehri müze olarak ziyaretçi kabul etmektedir. Binlerce yıl önce inşa edilen şehirde havalandırma bacaları yer almaktadır. Bu nedenle, dördüncü katında dahi rahatça dolaşılabiliyor ve hiçbir solunum problemi yaşanmıyor. Yeraltı şehrinin halen tüm bölümleri açılmadı. Ancak, ziyarete açık alanları ile turistleri etkiliyor. Kapadokya’daki yüzlerce yeraltı şehri arasında en önemli şehirlerden biri olan Kaymaklı yılın her dönemi ziyaret edilebiliyor. Hatta, yeraltı müzesi haftanın her günü ziyaretçilerine açık. Kapadokya gezinizden bu çarpıcı yapıyı görmeden dönmeyin. Bu binlerce yıllık etkileyici yeraltı şehrini ziyaret etmek için Kaymaklı Yeraltı Şehri Turu’na katılabilirsiniz. 

Kaymaklı

Kaymaklı Yeraltı Şehri Turu Ücreti 2022 

Kaymaklı Yeraltı Şehri Kapadokya’daki en önemli yeraltı şehirlerinden biridir. Milattan önce 3000 yılına dayanan binlerce yıllık tarihi ile bu yeraltı şehri önemli bir tarihi ve kültürel mirastır. Ayrıca, binlerce yıl önce inşa edilmiş olmasına rağmen olağanüstü dizaynı ile görenleri hayrete düşürmekte. Bunun yanı sıra, derinliği 40 metreyi bulmakta. Çok sayıda medeniyetin izlerini taşıyan bu şehir birçok savaş sahnesine de tanıklık etmiş durumda. Bu nedenle, Kaymaklı Yeraltı Şehri birçok yerli ve yabancı turistin ilgisini çekmektedir. Bu çarpıcı yeraltı şehrini ziyaret etmek için Kaymaklı Yeraltı Şehri Turu’na katılmanız yeterlidir. Kişi sayısı arttıkça fiyat azalmaktadır ve bu tur, özel bir turdur.

  • 1 Kişi : 182 Euro Kişi başı
  • 2 Kişi : 110 Euro Kişi başı
  • 3 Kişi : 86 Euro Kişi başı
  • 4 Kişi : 75 Euro Kişi başı

Kaymaklı Yeraltı Şehri Turu’na Neler Dahil 

  • Araç 
  • Rehber 
  • Müze girişi 
  • Transfer 

1964 yılında ziyarete açılan Kaymaklı Yeraltı Şehri her yıl birçok yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Derinliği 40 metreyi bulan ve dört katı ile ziyaretçilerini kabul eden bu şehir Kapadokya’daki en önemli yeraltı şehirlerindendir. İçerisindeki tüneller ile bağlantı sağlanmaktadır. Kapadokya Kaymaklı Yeraltı Şehri Nevşehir Kaymaklı kasabasında yer almaktadır. Yeraltı şehri turumuza yeraltı şehrine transfer dahildir. Bunun yanı sıra, müze giriş ücreti de tur ücreti kapsamında yer almaktadır. Kaymaklı Yeraltı Şehri birçok tarihi olaya ve savaşlara tanıklık etmiştir. Halen keşfedilmeyen birçok yönü olmakla birlikte mutlaka görülmesi gereken önemli bir tarihi yapıdır. Bu tarihi yapıyı tüm detayları ile gezmeniz ve eksiksiz ve doğru bilgiler edinebilmeniz için yeraltı şehri gezinizde tur rehberimiz de sizlere eşlik edecektir. Bu tur ile Kapadokya Kaymaklı Yeraltı Şehri’ni gezebilir aynı zamanda bu çarpıcı şehir hakkında bilgi alabilirsiniz. Kapadokya bölgesinin tarihi dokusunu ve yeraltı şehrinin benzersiz yapısını Kaymaklı Yeraltı Şehri Turu ile keşfedebilirsiniz. 

Yorum yapın