Melendiz Çayı

Melendiz Çayı

Melendiz Çayı, Aksaray il sınırları içinde, Ihlara Vadisi’nin merkezinde bulunan akarsudur. Bölge antik dönemde ‘’Potamus Kapadukus’’ olarak bilinmekteydi. Doğal ve tarihi güzelliklerinin yanı sıra bölgede yaşayan canlı popülasyonu ile de dikkat çekmektedir. Yaz aylarında kuş seslerinin bolca işitildiği Melendiz Çayı Aksaray, misafirlere kapılarını açmaktadır. Çayın bulunduğu nokta özellikle Hristiyanlar için büyük bir öneme sahiptir. İlk Hristiyanların ibadetlerini yerine getirdiği yer olarak tasvir edilen Ihlara Vadisi’nin merkezinde bulunmaktadır. Ihlara Vadisi Melendiz Çayı ve çevresinde din temelli birçok hikaye yer almaktadır. Birçok Hristiyan kaynağına da konu olan bölge, günümüzde restoranların bulunduğu ve insanların soluklanmak için geldiği bir yerdir. Melendiz Çayı restaurant içerisinde yerel halkın yiyecek ihtiyaçlarını karşılamak için tükettikleri gıdalarda bulunmaktadır. Çay boyunca bulunan bu tür restoranlar, bölgenin yiyecek ve içecek kültürünü doğru şekilde yansıtmaktadır. Geleneksel yiyeceklerin ve civar bölgede üretilen kahvaltıların bulunduğu Melendiz Çayı restaurantlarından yiyecek ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmış bu bölgede gezilecek yerlerin sayısı oldukça fazladır. Bu yerler, Kapadokya Ihlara Vadisi’nin tam ortasına konumlanmıştır. Kapadokya Melendiz Çayı farklı türde canlı popülasyonlarını bulundurmaktadır. Bölgenin dini ve etnik yapısı, özgün mimari eserlerin doğuşunu tetiklemiştir. Melendiz Çayı civarında bulunan çoğu yerleşim birimi günümüzde tarihi miras olarak kabul görmektedir.

Ihlara Vadisi Melendiz Çayı

Anadolu’nun göbeğinde bulunan, doğal ve tarihi güzellikleriyle insanı büyüleyen eşsiz bir sulak arazidir. Eski dönemlerde Melendiz Çayı’ndan akan su içmek için uygundu. Fakat günümüzde insan elinin değmesi ve yapılan restoranlar temiz suyun giderek kirlenmesine neden olmuştur. Ancak yine de hayvanların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için uygun koşulları sağlamaktadır.

Melendiz Çayı, Hristiyanlar için büyük öneme sahip olan kiliselerin bulunduğu Ihlara Vadisi’nin merkezindedir. Aynı zamanda Melendiz Çayı İlk Hristiyanların yiyecek ve içecek ihtiyaçlarını karşıladıkları nokta olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra günümüzde nesli tükenmiş veya tükenme tehlikesinde olan birçok hayvanın ihtiyaçlarına cevap olmuştur. Belirli bir popülasyona sahip olan Melendiz Çayı, günümüzde ise turistlerin uğrak merkezi haline gelmiştir.  Roma İmparatorluğu sonrasında Selçuklu Devleti Anadolu akınlarında büyük gelişmeler göstermiştir. Bu gelişmelere paralel olarak Anadolu’nun Aksaray ili de dahil olmak üzere birçok noktayı himayesi altına almıştır. Türklerin Ihlara Vadisi’ni keşfi ve sonrasında bölgede bulunan Hristiyanların ibadetlerine karışmaması Hristiyan tarihinde de geçmiştir. Bölgenin doğal güzelliğine karışmayan Türk boyları sayesinde günümüze kadar harap edilmeden gelmiştir.

Melendiz Çayı

Melendiz Çayı’na Giderken Ne Giyilir?

Melendiz Çayı, doğanın ve ekosistemin bulunduğu bir yerdir. Farklı canlı popülasyonlarının bulunduğu Melendiz Çayı ziyaretinizde doğru kıyafeti seçmek önemlidir. Vücudunuzun birçok noktasını kapatan kıyafet tercih etmelisiniz. Bu sayede Melendiz Çayı civarında yaşamlarını devam ettiren küçük canlılardan, bakteri veya mikroorganizmalardan korunmuş olursunuz. Aynı zamanda Melendiz Çayı’nı yaz aylarında ziyaret etme planınız varsa şapka almanızı tavsiye ederiz. Yaz aylarında güneş ışınlarının dik açıyla kafanıza düşmesi birçok sağlık problemini beraberinde getirebilir. Aynı şekilde açık renk tonlarında kıyafetler tercihleriniz arasında olmalıdır. Yaz aylarında güneşi yansıtan açık renkler daha ferah bir gezinti yapmanızda yardımcı olacaktır. Aynı zamanda sportif kombinler seçmenizde fayda vardır. Melendiz Çayı’nı ziyaret etmeden önce kesinlikle güneş kremi sürmeli ve tazelemek için yanınıza da almalısınız.

Melendiz Çayı’nın Genel Özellikleri

Tarihi dokusu ve eşsiz mimarisiyle turistleri kendisine büyüleyen Melendiz Çayı, coğrafi özellikleriyle de dikkat çekmektedir. Melendiz Çayı uzunluğu 14 kilometredir ve içerisinde farklı balık türlerini barındırır. Melendiz Çayı, Tuz Gölü’ne bağlanmaktadır. Tuz Gölü’nün tuzluluk oranının %32,4 olması, Melendiz Çayı’nı da etkilemektedir. Melendiz Çayı’nın hemen yanında 3.5 ile 7 kilometre uzunluğunda geniş ve güzel bir yürüyüş parkuru bulunmaktadır. Bu parkur Melendiz Çayı’nın doğasıyla birlikte güzel bir vakit geçirmek için oldukça elverişli bir yoldur. Yürümek insanın zihnini açmak için kullanılan en pratik yoldur. Yürümeyi doğanın iç sesiyle birleştirdiğimizde kafanızda bulunan bütün negatif enerjiyi atmanın formülüdür. Kuş seslerinin eşlik edeceği doğa yürüyüşünün tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda bölgede bulunan ve yaşamlarına devam eden canlıları inceleyebilir ve fikir sahibi olabilirsiniz. Yürüyüş parkuru standart uzunluktadır ve eğimli bir yapıya sahiptir.

Yürüyüşten yana olmayan misafirler için de birçok seçenek bulunmaktadır. Çay boyunca bulduğunuz güzel bir noktada getirmiş olduğumuz yiyecek ve içeceklerle karnınızı doyurabilirsiniz. Fakat bölgede ateş yakmak ve yiyecek artıklarını toplamadan ayrılmak kesinlikle yasaktır. Aynı zamanda son dönemde bölgede büyük sorun haline gelen balık avı da kesinlikle yasaktır. Melendiz Çayı balık avı faaliyetlerine karşı bölgeden sorumlu olan yetkililer sıkı kontrol yapmaktadır. Çünkü çay üzerinde yüzyıllardır nesillerini devam ettiren balıkların av sonucu yok olmaları ekosistemin bozulmasına yol açmaktadır. Melendiz Çayı’nın yüzyıllardır süregelen ekosistemini çeşitli faaliyetler sonucu bozmak yasaktır.

Melendiz Çayı

Melendiz Çayı ve Kapadokya

Kapadokya her yıl yoğunlaşan turist sayısıyla dikkatleri üzerine çekmektedir. Kapadokya üzerinde bulunan vadiler turistlerin gezdikleri başlıca noktalardandır. Gün doğumunu veya gün batımını izleyerek kendinizi doğanın kollarına bırakabilirsiniz. Kapadokya üzerinde bulunan otellerde mağara otel konseptini deneyebilirsiniz. Aynı zamanda Kapadokya’daki restoranlarda ziyafet çekebilirsiniz. Çok eski dönemlere kadar uzanan tarihi dokusuyla turistlerin buluşma merkezi Kapadokya’dır. Anadolu coğrafyasının özeti şeklinde yorumlanan Kapadokya’da birçok vadi bulunmaktadır. Bu vadilerden Ihlara Vadisi’nin merkezindeki Melendiz Çayı, Kapadokya’ya yolu düşen herkesin uğraması gereken bir doğa harikasıdır.

Melendiz Çayı’nın güzel manzarası karşısında kuş sesleri size eşlik ederken bir kitap okuyabilirsiniz. Aynı zamanda meditasyon ve yoga eşliğinde doğanın eşsiz havasının tadına varabilirsiniz. Bölgede yapabileceğiniz bu tür güzel ve özel etkinlikler hem fiziksel hem de mental sağlığınızı olumlu etkilemektedir. Uzmanların da araştırmaları söylemektedir ki doğayla baş başa vakit geçirmek kişinin negatif enerjilerini dışa yaymada en etkili yöntemdir. Bu anlamda çoraplarınızı çıkartarak toprakla direk olarak enerji alışverişine geçebilirsiniz. Bu alışveriş sayesinde vücutta yer edinen tüm negatif duyguları toprağa bırakmış olacaksınız. Rahatlayacak ve olumsuz düşüncelerden kurtulduğunuz için gününüzün daha sağlıklı geçmesine imkan tanıyacaksınız. Belirli zaman dilimlerinde doğayla baş başa yapacağınız etkinlikler sayesinde hayatınızın daha sistemli ilerlediğini fark edeceksiniz.

Melendiz Çayı Gezilecek Yerler

Melendiz Çayı’nın bulunduğu yer özellikle ilk Hristiyanların barınma ihtiyaçlarını giderdiği bir bölgededir. Aynı zamanda Türklerin bölgeyi himayesi altına almasından sonra gelişen etnik ve dini yapı mimari eserlere de yansımıştır. Gerek Roma ve Bizans döneminden gerekse Osmanlı mimarisinden kalma eserler göze çarpmaktadır. Bu eserlerin bir kısmı ticari amaç doğrultusunda kullandığı gibi Hristiyanların ibadetlerini yerine getirdiği kiliselerin sayısı da çoktur. Aynı zamanda çok eskiden bölge halkının barınma ihtiyaçlarını karşıladığı Kaymaklı Yeraltı Şehri de bulunmaktadır. Çaya en yakın yerleşim birimi olan Belisırma Köyü’nde farklı tarihi kalıntılar bulunmaktadır. Eğer yolunuz Melendiz Çayı’na düşerse Belisırma Köyü’ne uğramanızı ve buradaki mimari yapılarla da tanışmanızı tavsiye ederiz. Yolunuz Nevşehir Melendiz Çayı üzerinden geçiyorsa Kaymaklı Yeraltı Şehri’ni ve Gaziemir Kervansarayı’nı da gezmenizi tavsiye ederiz. Bölgenin kültürel yapısını daha iyi anlamanız adına bu iki tarihi eser size yardımcı olacaktır.

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Ihlara Vadisi üzerinde ve Melendiz Çayı civarında bulunan Kaymaklı Yeraltı Şehri, oldukça ilginç bir yapıdır. Toprağın altına inşa edilmiş olan bu şehir özellikle Roma döneminde çokça kullanılmıştır. Kaynaklı Yeraltı Şehri 5000 kişi kapasitelidir. Ayrıca 8 ana kattan oluşmaktadır. Bu devasa yeraltı şehrini gezmek için HTR Turkey Tours‘ta düzenlenen özel ve grup turlarına katılabilirsiniz. Bir rehber ile bu olağanüstü şehri gezmek size farklı bir perspektif katacaktır. Kaymaklı Yeraltı Şehri Anadolu’da bulunan diğer yeraltı şehirlerine oranla daha iyi korunmuştur. Fakat günümüzde yeraltı şehrinin sadece ilk 4 katı açıktır. Diğer katlarda çökme tehlikesi bulunmaktadır. Olası kayıpların önüne geçmek için Kaymaklı Yeraltı Şehri’nin sadece ilk 4 katı gezi için uygundur. Dönemin şartlarına oranla eşsiz bir havalandırma sistemi bulunmaktadır. Bu havalandırma sistemi şehrin tüm noktalarına ulaşmaktadır. Aynı zamanda şehri gezintiye çıktığınızda karşınıza çıkacak oyuklar ve farklı izler bölgenin doğasını daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Gaziemir Yeraltı Kervansarayı

Ihlara Vadisi’ne gidiş birçok farklı noktadan geçmektedir. Bu noktalar arasından Niğde üzerinden gitmeyi planlıyorsanız Gaziemir Yeraltı Kervansarayı’na uğramanızı tavsiye ederiz. Kervansaray üzerinde bulunan yapılar Selçuklu ve Osmanlı döneminde yapıldığının bariz kanıtı niteliğindedir. Tüccarların ve devlet erkanlarının bölgeye ziyaretlerinde konakladıkları yer Gaziemir Yeraltı Kervansarayı’dır. Gaziemir Yeraltı Kervansarayı bölge ticaretinin sorunsuz dönmesinde etkili olan yapılar arasındadır. Aynı zamanda Osmanlı Dönemi’nde Gaziemir Kervansarayı üzerinde yapılan mimari yenilikler ticaretin hız kazanmasına yardımcı olmuştur. Kervansarayı gezerken bölgede bulunan oyukları inceleyebilirsiniz.

 

Melendiz Çayı

Melendiz Çayı Restaurant 

Çay üzerinde kuş sesleri eşliğinde güzel bir kahvaltıyla güne başlayabilirsiniz. Güzel bir kahvaltıyla başladığınız günü öğle yemeğiyle ya da şenlendirici akşam yemeğiyle kapatabilirsiniz. Bölge restaurant bakımından oldukça zengindir. Aynı zamanda bölgede bulunan restaurantların büyük kısmı yerel yiyecek ve içecek satışı gerçekleştirmektedir. Yerel yiyeceklerin tadını çıkarabilir, su sesi eşliğinde çayınızı yudumlayabilirsiniz. Keyifli bir molanın adresi olan Melendiz Çay restaurant arasından balık, köfte, et yemekleri ve kahvaltı seçenekleri bulunmaktadır. Aynı zamanda doğanın eşsiz atmosferi iştahınızı açacaktır.

Yorum yapın