Özel Mustafapaşa Turu

Özel Mustafapaşa Turu

Kapadokya birbirinden güzel tarihi mekanlara ev sahipliği yapmaktadır. Mustafapaşa da bunlardan biridir. Kapadokya bölgesindeki gezilecek yerlerin büyük bir kısmı Mustafapaşa’da yer almaktadır. Eski bir Rum köyü olan Mustafapaşa tarihi açıdan da çokça önem taşımaktadır. Oldukça canlı bir bölge olması ile göze çarpmaktadır. Bu nedenle, Kapadokya tatilinde turistlerin mutlaka gezip görmek istedikleri yerlerin başında gelmektedir. Mustafapaşa, barındırdığı eserler ile de bu ilgiyi toplamakta hak etmektedir. Ziyaret edenlerin büyüsüne kapıldığı Mustafapaşa’da yıllardan beri ayakta kalan pek çok tarihi eser bulunmaktadır. Bunlar arasında birçok kilise, şapel, medrese ve manastır vardır. Buna ek olarak, vadileriyle meşhur Kapadokya’nın önemli bir bölgesi olan Mustafapaşa, birbirinden güzel vadilere de ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca, oldukça otantik hediyelik eşya dükkanları ve güler yüzlü insanları ile de keyifli bir gezi imkânı sunmaktadır. Özel Mustafapaşa Turu Kapadokya’yı hiçbir detayı atlamadan gezmek isteyen ziyaretçilere tüm bu yerleri gezme olanağı vermektedir. 

Mustafapaşa doğal güzellikleri ve önemli tarihi eserleri ile ziyaretçilerine kültürel bir şölen sunmaktadır. Gezmekten büyük keyif alacağınız bu yer, sizlere ‘iyi ki gelmişim’ dedirtecektir. Özellikle hareketli ve canlı bir yer olması da ziyaretçilerin sıkılmadan gezmesini sağlamaktadır. Özel Mustafapaşa Turu ile, birbirinden güzel yerlere sahiplik eden bölgede dağılmadan, kaybolmadan gezme imkânınız olacaktır. Bölgenin neşeli insanları da ziyaretçilerin keyifli vakit geçirmesini sağlamaktadır. Mustafapaşa’daki gezilecek yerler hayli dikkat çekicidir. Mehmet Şakirpaşa Medresesi, Aziz Nikolas Manastırı, Aziz Vasillios Kilisesi, Aios Konstantinos ve Eleni Kilisesi, Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi bunlardandır. Buna ek olarak, Asmalı Konak, Gomeda Vadisi ve Saklı Vadi de mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Kapadokya yürüyüş turları, balon turları, at binme turları gibi birçok turistik aktiviteye sahiptir. Bunun yanında, Özel Mustafapaşa Turu da sizlere gezilmesi ve görülmesi gereken yerleri görme imkânı sunmaktadır. Yazımızın devamında HTR Turkey Tours tarafından düzenlenen Özel Mustafapaşa Turu ve gezilecek yerler hakkında detaylı bilgi bulunmaktadır. 

Özel Mustafapaşa Turu

Kapadokya Mustafapaşa 

Kapadokya’daki birçok yer gibi Mustafapaşa da tarihi açıdan önemli bir yerdir. Eski bir Rum köyü olan bu bölgenin eski adı Sinasos’tur. Ortodoks Rumlarının yaşadığı bu köye 1924 Nüfus Mübadelesi sonrasında Türkler yerleştirilmiştir. Mübadele öncesi bölgede yaşayan insanlar, varlıklı tüccar Rumlardır. Ortodoks Rumların tıbbi ürün ve şarap tüccarlığı ile uğraştığı bilinmektedir. Bu tarihi bölgede yaşı yüzyılları bulan 93 ev ve 30 civarında kilise ve şapel bulunmaktadır. 1981 yılında turizme açılan Mustafapaşa günümüzde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından korunmaktadır. Ayrıca, bölgedeki evlerin mimari yapısının Mardin’deki evlere çok benzemesi de oldukça dikkat çekmektedir. Bu nedenle, birçok özelliği sayesinde Kapadokya gezisine çıkanların görmeden dönmediği bir yerdir Mustafapaşa. 

Mustafapaşa Nevşehir iline 25 kilometre uzaklıktadır. Bunun dışında, Ürgüp’e olan uzaklığı ise 6 kilometre civarındadır. Bu nedenle, konaklama için oldukça tercih edilen Ürgüp’ten ulaşımı da kolaydır. Birçok etkinlik yerine yakın olan Ürgüp’te konaklamayı düşünen ziyaretçilerimiz konaklama için de HTR Turkey Tours Acentesi sayesinde kendilerine en uygun oteli bulabilmektedir. Özel Mustafapaşa Turu da bu önemli bölgede gezilmesi gereken yerleri görme imkanını ziyaretçilere sunmaktadır. Önemli çok sayıda tarihi yapıyı barındıran Mustafapaşa Kapadokya’daki en önemli bölgelerdendir. Bu tarihi yapılar yüz yıllar önce bölgede yaşamış Rumlardan günümüze ulaşmıştır. Osmanlı döneminin önemli eserleri de bu bölgede bulunmaktadır. Hem Müslümanlar hem de Hristiyanlar için oldukça önemli bir yerdir. Bu nedenle yurt içinden de yurt dışından da Mustafapaşa’yı ziyaret eden çok sayıda turist bulunmaktadır. 

Mustafapaşa Gezilecek Yerler 

Kapadokya’daki pek çok yer gibi Mustafapaşa da gezilecek çok sayıda mekâna sahiptir. Bunlar, arasında vadiler, kiliseler, şapeller ve konaklar bulunan birbirinden gösterişli ve ilgi çekici yerlerdir. Yüzlerce yıllık tarihi ve farklı kültürleri görmüş geçirmiş olması sebebi ile tarihi açıdan da fazlasıyla önemli bir bölgedir. Bunun yanında, neşeli ve güler yüzlü insanları da ziyaretçilerine sıcak ve samimi bir ortam sunmaktadır. Bu nedenle, yerli ve yabancı pek çok turist Mustafapaşa’yı ziyaret etmeden Kapadokya tatilinden dönmemektedir. Mehmet Şakirpaşa Medresesi, Aziz Nikolas Manastırı, Aziz Vasillios Kilisesi, Aios Konstantinos ve Eleni Kilisesi, Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi Mustafapaşa’daki önemli yapılardandır. Bunun yanı sıra, televizyon dizilerine dahi konu olmuş konaklar da bulunmaktadır. Mimarisi ile oldukça etkileyici olan kiliseler ve konaklar Kapadokya’yı ziyaret eden turistleri büyülemektedir. Bunun dışında, doğal güzelliği ile oldukça dikkat çeken vadilere de ev sahipliği yapmaktadır. Mustafapaşa’da gezilmesi gereken önemli yerlerden bazıları yazımızın devamında tanıtılmaktadır. 

Mehmet Şakirpaşa Medresesi 

1900’lü yılların başında inşa edilen bu medrese kervansaray olarak da bilinmektedir. Bölgedeki en önemli Osmanlı yapısı olan bu medrese Mustafapaşa’nın merkezinde bulunmaktadır. Mehmet Şakirpaşa Medresesi günümüzde Kapadokya Meslek Yüksek Okulu olarak hizmet vermeye devam etmektedir. Medresenin ön cephesindeki bir mermerde Osmanlı tuğrası işlenmiştir. Bunun yanında, kapısında da Arapça yazılmış bir kitabe bulunmaktadır. Bu kitabede Mehmet Şakirpaşa’nın hayrı anlatılmaktadır. Medrese asimetrik U harfi şeklinde inşa edilmiştir. Giriş kapısı taç başlıklı olan medreseye girince kemerli bir revak bulunmaktadır. 

Aziz Nikolas Manastırı 

Maalesef Aziz Nikolas Manastırı büyük bir bölümü tahrip olmuş bir şekilde ayakta kalmaya çalışmaktadır. Bu manastır, hem Müslümanlar hem de Hristiyanlar tarafından oldukça saygı görmektedir. Aziz Nikolas Manastırı’nın bir kısmı kayaya oyularak inşa edilmiştir. Manastır birbirine bitişik olan dört bölümden meydana gelmektedir. Büyük bir kısmı harap olmuş olsa da Aziz Nikolas Manastırı oldukça önemli tarihi yapılar arasında yer almaktadır. Bazı duvarlarında çizilmiş resimler şu anda seçilemeyecek kadar bozulmaya uğramıştır. Ancak, bu resimlere bakılarak oldukça eski zamanlardan kaldıkları söylenebilir. 

Aziz Vasillios Kilisesi 

Aziz Vasillios Kilisesi 19. yüzyılda inşa edilmiştir. Post-Bizans eserleri arasında yer almaktadır. Bu kilise Mustafapaşa’nın kuzeyinde bulunmaktadır. Aziz Vasillios kaya oyması ile inşa edilen bir kilisedir. Harabeye dönmüş bu kilise restorasyon çalışmaları sonrasında biraz daha eski haline dönmüştür. Aziz Yuannis freski bulunan tek kilise olan Aziz Vasillios’un duvarlarında da aziz ve havarilerin resimleri göze çarpmaktadır. 

Aios Konstantinos ve Eleni Kilisesi 

Kilisenin girişinde yer alan kitabeye göre 1729 yılında, Osmanlı döneminde inşa edildiği anlaşılmaktadır. Daha sonra, Sultan Ahmet ve Abdülmecid dönemlerinde restorasyon çalışmaları yapılmıştır. Bunun dışında, 1895 yılında da kiliseye bir çan kulesi eklenmiştir. Bu kilise Mustafapaşa bölgesinde günümüze kadar sağlam ulaşmış nadir yapılardandır. Bu nedenle, yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça ilgi çekmektedir. 

Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi 

Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi yaklaşık 170 yıllık bir konakta bulunmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ait özel bir müzedir. Müze içerisinde tamamı el yapımı olan yaklaşık 3000 adet bebek sergilenmektedir. Sergilenen bu bebeklerden dolayı müzeye “Bebek Müzesi” de denmektedir. Bu bebekler Türk tarihini ve kültürünü anlatarak klasik müze anlayışına yeni bir soluk getirmiştir. Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi pazartesi günleri hariç her gün açıktır. Müzenin ziyaret saatleri de sabah 10.00 ile akşam 18.00 saatleri arasındadır. Tamamı el yapımı olan bebekleri ile bu müze Kapadokya’yı ziyaret eden turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. 

Asmalı Konak 

Bir zamanların ekranların en sevilen dizilerinden olan Asmalı Konak dizisinin çekildiği konaktır. Dizi ismini çekildiği konaktan almıştır. Asmalı Konak 1887 yılında inşa edilmiştir. Asmalı Konak, nostaljik yapısı ile görenleri hayran bırakan bir yapıdır. Günümüzde Asmalı Konak ismini almış olan bu konağın asıl ismi, eski sahipleri olan Rumları hatırlatmaktadır. Konağın asıl ismi Old Greek House’tur. 

Gomeda Vadisi 

Gomeda Vadisi Mustafapaşa’daki en önemli yerlerden biridir. Vadi, adını girişinde bulunan Gomeda Harabeleri’nden almıştır. Aynı zamanda, vadiye “Bey Deresi Vadisi” veya “Küçük Ihlara” da denmektedir. Gomeda Vadisi Kapadokya’daki diğer vadilere göre daha az bilinmektedir ve ziyaretçisi de daha azdır. Bu vadi Kapadokya’nın alışıldık görüntüsünden biraz uzaktır. Vadide Kapadokya’nın diğer bölgelerinin aksine peri bacası sayısı oldukça azdır. Fakat, Gomeda Vadisi’nde çok sayıda tünel bulunmaktadır. Bu tüneller zifiri karanlık ve biraz da ürkütücüdür. Hatta, bu vadideki tünellerde çekilen ve vadinin ismini alan bir korku filmi de vardır. Geçmiş dönemlerde bu vadide Rumların yaşadığı bilinmektedir. Vadide 600 civarında ev ve 2 adet de kilise vardır. Bunun yanında, Gomeda Vadisi’nde bir de yeraltı şehri bulunmaktadır. Kapadokya’daki diğer vadilerden oldukça farklı olan bu vadi ziyaretçilerine bambaşka bir deneyim fırsatı sunmaktadır. 

Görünümü ve oluşumu ile oldukça etkileyici olan bu vadinin bir de hikayesi var. Gomeda Vadisi’ne eskiden perilerin çok sık uğradığı söyleniyor. Hatta iyilik ve kötülük savaşlarının da burada yapıldığı rivayet ediliyor. Bu savaşı kaybeden kötülüğün ise vadideki bir mağaranın derinliklerine gizlendiği düşünülüyor. İyiliğin tüm izleri dünyadan kaybolduğunda ortaya çıkacağı söyleniyor. Hikayesi ve oldukça tuhaf tünelleri ve mağaraları ile Gomeda Vadisi Kapadokya’daki en ilginç vadiler arasında yerini alıyor. 

Saklı Vadi 

Saklı Vadi Kapadokya’daki en görülmeye değer vadiler arasındadır. Sahibi tarafından piknik ve konser alanı olarak düzenlenip halka açılmıştır. Vadinin ismi de aslında vadi hakkında önemli bir bilgi vermektedir. Saklı Vadi gizlice inşa edilmiş gibi bulması zor bir vadidir. Ancak, mutlaka görülmesi gereken bu vadi Kapadokya’nın birbirinden güzel vadileri arasında ilk sıralardadır. Saklı Vadi’nin girişinde Aziz Grigorios Kilisesi bulunmaktadır. Aziz Grigorios Kilisesi bazilika tarzda inşa edilmiştir. Yıkıldıktan sonra ise Rumlar tarafından yeniden yapılmıştır. Kilisenin içerisinde iki adet mezar bulunmaktadır. Bu mezarların kilisenin onarımı esnasında orada çalışan işçilere ait olduğu düşünülmektedir. 

Özel Mustafapaşa Turu

Özel Mustafapaşa Turu Fiyatı 

Kapadokya mutlaka gezilmesi gereken birbirinden güzel vadilere ve kiliselere ev sahipliği yapmaktadır. Ucu bucağı olmayan Kapadokya’da gezilecek çok sayıda yapı vardır. Bu yapıları kolayca gezebilmek ve tatilinizi keyifli bir şekilde geçirmek için katılabileceğiniz çok sayıda tur düzenlenmektedir. Kapadokya at turu, Kapadokya yürüyüş turu ve Kapadokya balon turu bunlara örnektir. Bunun yanında, Özel Mustafapaşa Turu da Kapadokya’nın en gözde yerlerinden biri olan Mustafapaşa’yı tüm güzellikleriyle gezebilmenizin en keyifli ve kolay yoludur. Özel Mustafapaşa Turu Kapadokya ziyaretçilerine Mustafapaşa’yı gezme, görme ve tanıma imkânı sunmaktadır. Birbirinden etkileyici asırlık kiliseler, Ortodoks Rumlar döneminden kalma konaklar ve ilginç vadiler Mustafapaşa’da yer almaktadır. Tüm bu etkileyici yapılara şahit olmak için tek yapmanız gereken Özel Mustafapaşa turu ile bu büyüleyici kasabayı gezmektir. Özel Mustafapaşa turu ücreti de Mustafapaşa’yı gezmek isteyen ziyaretçilerin merak ettiği sorulardandır. Kişi sayısı arttıkça ücret azalmaktadır. 

  • 1 Kişi : 182 Euro Kişi başı
  • 2 Kişi : 110 Euro Kişi başı
  • 3 Kişi : 86 Euro Kişi başı
  • 4 Kişi : 75 Euro Kişi başı

Yorum yapın