Özkonak Yeraltı Şehri

Özkonak Yeraltı Şehri

Kapadokya geçmişi ve bugünü birleştirip ortaya kusursuz uyum çıkaran özel bir coğrafyadır. Bu özel coğrafyada her adımınızda kendinizi büyülü bir hikayenin içinde bulursunuz. Kapadokya’nın en gizemli yanı ise yeraltı şehirleridir. Geçmiş yaşamların izlerini bulabileceğiniz bu şehirler, bilinmeyeni ortaya çıkaran yönüyle merak uyandırıcıdır. Bu gizemli eserlerden bir tanesi de Özkonak Yeraltı Şehri’dir. Asırlar öncesine ait olan bu yapının sahip olduğu mimariyle büyülenirken insanlığı yeniden keşfedersiniz. Eskinin duyduğu acıyı, hissettiği sevinci ve yaşadığı zorlukları parmaklarınızın ucunda hissedeceksiniz. Ve bu yolculuk hiç bitmesin isteyeceksiniz. Gelin merak ettiğiniz Özkonak Yeraltı Şehri Turu ne zaman yapılır, Özkonak Yeraltı Şehri giriş ücreti 2022 yılında ne kadar gibi soruların cevabını birlikte öğrenelim. 

Özkonak Yeraltı Şehri Nerededir? 

Özkonak Yeraltı Şehri Nevşehir Avanos ilçesinde yer alır. Nevşehir’e uzaklığı 35 km Avanos’a uzaklığıysa 14 km civarındadır. Yeraltı şehri yüzyıllar önce Nevşehir’in kuzeydoğusunda yer alan İdiş Dağı’nın kuzey yamaçlarına kurulmuştur. 

Kapadokya’nın Gizemli Yanı: Özkonak Yeraltı Şehri Tarihi 

Özkonak Yeraltı Şehri’nin inşa edildiği tarih tam olarak bilinmiyor. MÖ 400’lü yıllarda yapıldığı tahmin edilen yeraltı şehri, uzak olmayan bir tarihte keşfedimiştir. Bölgede araştırma ve kazı çalışmaları yapan arkeologların açıklamaları, Özkonak bölgesinin Geç Hitit Dönemi’nde yaşayan yerel prensliklerin varlığını sürdürdüğü bir mekan olduğu yönündedir. Ardından bölgenin Persler’e ve Helenler’e ev sahipliği yaptığı düşünülmektedir. Helenistik Dönem’den kalma 3 bin mensubu olan Zeus Tapınağı da yine bu bölgede bulunmaktadır. Roma Dönemi’nden sonra Hristiyanlar, Bizans baskısı ve Arap akınlarından kaçarak Özkonak bölgesine sığınırlar. Adına mabed yapılan Aziz Basil önderliğinde kendilerine ait korunacakları bir şehir inşa etmeye girişirler. Yunanlı Filozof ve aynı zamanda dünyanın ilk coğrafyacısı olarak bilinen Strabon, kitabında “Avanos’un yukarısında bir tepe” diyerek Zeus Mabedi’ni işaret eder. Bu yönüyle de Özkonak beldesinin tarihi olarak değerini daha net anlayabiliriz.  

Kapadokya Ozkonak Yeraltı Şehri Nerede? Nasıl Gidilir? Özel Tur Fiyatları Kapadokya

Özkonak Yeraltı Şehri Nasıl Ortaya Çıktı? 

Özkonak Yeraltı Şehri, Derinkuyu ve Kaymaklı Yeraltı Şehirleri’nden daha sonra keşfedilmiştir. Ama en az onlar kadar değerlidir. Nevşehir Özkonak Yeraltı Şehri’nin keşfi tamamen bir tesadüften ibarettir. Yeraltı şehrinin bulunduğu arazinin sahibi, 2 odalı küçük bir mağarayı soğuk hava deposu olarak kullanırmış. Bu durum bölgenin yapısı gereği çok normal ve sık karşılaşılan bir olaydır. Tarlasında ürünleri sularken aşağıya doğru bir sızıntı olduğunu fark eder. Avanos ilçesi de çok sayıda yeraltı şehri barındırdığı için yeni bir yeraltı şehri olabileceğini düşünür. İlk olarak yöre halkıyla kazıya başlayan arazi sahibi, daha sonra belediyenin de desteğini alır. Ardından da yeraltı şehri ortaya çıkarılır. 1992 yılında kamulaştırılan tarihi yapıt, kısa sürede yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olmayı başarır. Özkonak Yeraltı Şehri hakkında bilgi sahibi olmak için bölgeyi ve büyüleyici eseri yerinde ziyaret etmenizi tavsiye e

deriz. 

Avanos Yeraltı Şehri Mimarisi 

Özkonak Yeraltı Şehri, Kapadokya’da bulunan birçok yeraltı şehri gibi yağmalardan, istilalardan ve savaşlardan korunmak amacıyla inşa edilmiştir. Avanos’ta yer alan yeraltı şehrinin bulunduğu bölge yumuşak tüflü bir yapıya sahiptir. Bu sebeple kayaları oyup yontarak yeni bir oluşum elde etmek için uygun bir konumdur. Her ne kadar konum elverişli olsa da teknolojiden uzak bir dönemde, yalnızca insan gücüyle böylesine büyüleyici bir eser ortaya çıkarılması hayranlık uyandırıcıdır. Yeraltı şehri, gerçek bir şehir mimarisi gibi tasarlanmıştır. Bir insanın ihtiyacı olan her şey yeraltı şehrinde mevcuttur. 

Bölümlerini ahır, depo, mutfak, şırahane ve yaşam alanları olarak sıralayabiliriz. Aynı zamanda yeraltı şehrinde 4 mezar, 8 kuyu ve 3 havalandırma olduğu bilinmektedir. Bir saldırı sırasında savunma, kaçma ve müdahale gibi pek çok hamle düşünülerek tasarlanmıştır. Aydınlatmayı duvar kenarlarına yapılan oyuklara yerleştirilen bezirlikler sayesinde çözmüşlerdir. Derinkuyu ve Kaymaklı Yeraltı Şehirleri’nden en büyük farkı haberleşme kanalları olarak tasarlanan uzun ve derin deliklerdir. 4 kattan oluştuğu düşünülen yeraltı şehri 1972 yılından beri ziyaretçiler için açıktır. 

Kapadokya Ozkonak Yeraltı Şehri Turları, Nasıl Gidilir? Nerede

1. Kat:

Hayvanların kolayca girip çıkabilmesi için 1. kat ahır görevi görür. Aynı zamanda hayvanların yemlerinin taşınması da sorun olmaktan çıkar. Bir başka önemli sebepse herhangi bir aciliyet durumunda hızlı aksiyon almak istemeleridir. 

2. Kat:

Odalar genişlemeye başlar. İlk kat, düşman saldırısı sırasında insanların olduğu bölümlere ulaşımın kolay olmaması amaçlanarak küçük ve dar yapılmıştır. Buradaki alan bir apartman dairesi gibi 4 büyük salon, 10 küçük odaya bölünmüştür. Odalar çekirdek aileler ve geniş aileler için ayrı ayrı tahsis edilmiştir. Bunun yanı sıra hem kiler hem de saklanma amaçlı odalar tasarlanmıştır. Odaların duvarlarındaki oyukların bebek yatakları olduğu söylenir. Katlar arası geçişlerde tonlarca ağırlıkta sürgü taşları vardır. Giriş çıkışı denetlemek ve düşmanın geçişini engellemek amacıyla bu büyük kayalar kullanılmıştır. Taşların dikkat çeken özelliği üzerinde bulunan avlanma delikleridir. Tığraz olarak da adlandırılan bu taşların üzerinde bulunan 5- 8 cm genişliğindeki delikler, düşmana kızgın yağ dökmek, mızrak ve ok fırlatmak gibi amaçlarla kullanılmıştır. 

3. Kat:

Bu bölümde yemek odaları, depo alanları ve şırahaneler bulunmaktadır. 

4. Kat:

Şehrin şimdiye kadar keşfedilen en alt katıdır. 4. kata yalnızca bir kişinin sığabileceği dar koridorlarla ulaşılmaktadır. Son katın bu kadar dar ve basık olmasının ilginç bir sebebi vardır. Gökyüzü olmayan bu şehirde suçlular için bir hapishane de inşa edilmiştir. Yeraltı şehri tanımının mecazi bir tanımdan ibaret olmadığını bir kez daha görmüş olduk. Son bölüme kadar kusursuz bir sistemle kurulmuş havalandırmalar sayesinde sorunsuz bir şekilde nefes alabilirsiniz. Asırlar öncesine gittiğiniz bu büyülü yolculuk son çıktığınız yolculuk olmayacaktır. Özkonak Yeraltı Şehri kadar gizemli olan Derinkuyu ve Kaymaklı Yeraltı Şehrileri’ni de ziyaret etmeden Kapadokya’dan ayrılmayın. Bu unutulmaz yolculukta sevdikleriniz için etrafta bulunan hediyelik dükkanlardan minik hatıralar alabilirsiniz. Avanos’ta yapılan pek çok etkinliğe katılarak yeni maceralara yelken açmaya ne dersiniz? Avanos yazımızı inceleyerek Avanos’ta gezilecek yerler ve yapılacak etkinlikler hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. 

 Yeraltı Şehri’ne Nasıl Gidilir? 

Özkonak Yeraltı Şehri’ne gitmek için hava yolunu tercih ederseniz Nevşehir Havalimanı’na gelmeniz gerekir. Buradan Özkonak Yeraltı Şehri 39 km uzaklıktadır. Taksi ya da özel araçlarla transfer işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Toplu taşımayla ulaşım gerçekleştirmek isterseniz ilk olarak Nevşehir merkeze gider ardından da Avanos’a geçersiniz. Avanos’tan ulaşım minibüslerle gerçekleştirilmektedir. Kara yolunu seçerseniz Avanos, İstanbul’a 730, Ankara’ya 280, İzmir’e 750 km uzaklıktadır. Özel aracınızla gelecekseniz bu mesafeleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Kapadokya bölgesine şehirler arası otobüslerle de gelme imkanınız vardır. Otogardan toplu taşıma araçları ve taksilerle yeraltı şehrine ya da otelinize geçiş yapabilirsiniz. Kapadokya bölgesi rahat bir gezi yapmanız için pek çok araç kiralama seçeneğine sahiptir. Ancak yine de en faydalı şekilde gezebilmeniz için turlara katılmanız daha iyidir. 

Özkonak Yeraltı Şehri’ne Ne Zaman Gidilir? 

Kapadokya bölgesi her dönem misafirlerini ağırlamak için hazırdır. Yaz mevsiminde farklı bir serüven, kış mevsiminde bambaşka bir macera yaşarsınız. Yaz döneminde yoğun olarak ziyaretçilerini karşılarken kış mevsiminde de yalnız kalmaz. Burada önemli olan hangi aktiviteleri yapmak istediğinize karar verdikten sonra bir tarih belirlemek olur. Özkonak Yeraltı Şehri Turu ile büyüleyici bir keşif yapmak içinse beklemenize gerek yoktur. Yeraltı şehri yaz dönemi olarak adlandırılan 1 Nisan-1 Ekim tarihleri arasında saat 08.00-19.00 arasında misafirlerini ağırlar. Kış dönemi olarak adlandırılan 1 Ekim-1 Nisan tarihlerindeyse 08.00-17.00 saatleri arasında ziyaretçilerine açıktır. Haftanın her günü yerli ve yabancı turistleri ağırlar. Dini bayramlarda ise ilk gün saat 13.00’dan sonra misafirlerini kabul etmeye başlar. 

Kapadokya Ozkonak Yeraltı Şehri Turları, Nasıl Gidilir? Nerede

Özkonak Yeraltı Şehri Tur Fiyatları 

Özkonak Yeraltı Şehri Turu HTR Turkey Tours tarafından özel bir tur olarak düzenlenmektedir. Özellikle arkadaş gruplarının ve ailelerin çok sık tercih ettiği bu organizasyon 4-5 kişilik misafir gruplarından oluşur. Transfer işlemleri yine özel araçlarla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca bölgeyi anlatan rehberler coğrafyayı çok iyi bilen uzman kişilerdir. Yemek molaları için tercih edilen restaurantlar bölgenin meşhur mekanlarıdır. Aynı zamanda yöresel yemeklerinin en iyi tanıtan yerlerdir. Bu özel Özkonak Yeraltı Şehri Turu ücreti: 

 • 1 Kişi : 182 Euro Kişi başı
 • 2 Kişi : 110 Euro Kişi başı
 • 3 Kişi : 86 Euro Kişi başı
 • 4 Kişi : 75 Euro Kişi başı

Bu tura dahil hizmetler ise: 

 • Araç ile transfer işlemleri 
 • Rehber 
 • Öğle yemeği 
 • Müze girişleri 
 • Otopark ücretleri  şeklinde sıralayabiliriz. Bu tutarlara Özkonak Yeraltı Şehri giriş ücretleri de dahildir. Bu özel tur dışında HTR Turkey Tours’un düzenlediği Mavi Tur da sizin Kapadokya’dan mutlu ayrılmanızı ve bölge hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar.

Mavi Tur kapsamında: 

 • Kızılçukur Vadi yürüyüşü 
 • Çavuşin Köyü gezisi 
 • Öğle yemeği 
 • Yeraltı şehri turu 
 • Güvercinlik Vadisi turu. 

Mavi Tur’un fiyatıysa kişi başı yalnızca 35 Euro.   

Kapadokya’da Nerede Kalınır? 

Kapadokya gezilecek onlarca vadiye, yüzlerce yeraltı şehrine ve yapılacak pek çok aktiviteye sahip bir coğrafyadır. Tarihi, dini ve kültürel bilgiye doyacağınız bu bölgede gezerken yorulduğunuzu fark etmezsiniz. Fakat ertesi güne dinç uyanıp kaldığınız yerden tura devam edebilmek dinlenmeye ve sıkı bir uykuya ihtiyacınız olacaktır. Bu sebeple güvenilir bir otel tercih etmek önemli bir hal alır. 

Tecrübesini ve kalitesini deneyimlediğimiz MDC Cave Hotel, Kapadokya bölgesinde tercih edilecek dinlenme merkezleri listesinin başında gelir. Sevimli bir bahçenin içerisinde yer alan otel, güler yüzlü çalışanlarıyla gün boyu size kusursuz bir hizmet sunar. MDC Cave Hotel, Kapadokya’ya gelen her ziyaretçinin beklentisini karşılamak için çok fazla hizmet seçeneğine sahiptir. Her odasında jakuzi bulunan otel; hamamlı oda, jakuzili oda, mağara oda, şömineli oda seçenekleriyle misafirlerinin yüzünü güldürür. Temel ihtiyaçlarınızı maksimum düzeyde karşılayan otel, ekstra hizmetleriyle de farkını ortaya koyar. Lüks mağara odalarda şömine başında kahvenizi yudumlayabilirsiniz ve masaj hizmetiyle tüm yorgunluklarınızdan arınabilirsiniz. Hijyen konusunda hassas davranan MDC Otel, güvenilir bir tatil geçirmeniz için elinden geleni yapar. Kapadokya’nın geleneksel yanını yalnızca otelin mimarisinde görmezsiniz. Aynı zamanda yöresel yemekleriyle de keşfedersiniz. Kapadokya’da huzur dolu bir uykunun kapılarını aralamak için hemen iletişime geçin. 

Özkonak Yeraltı Şehri Giriş Ücretleri 

Özkonak Yeraltı Şehri Turu’na bireysel olarak katılım sağlayacaksanız giriş için bir ücret ödemeniz gerekir. Bu gizemli keşfe bir tur dahilinde katıldıysanız giriş ücreti aldığınız paket içinde yer alır. Bu sebeple tur paketini detaylı incelemenizi öneririz. 

Yorum yapın