Oxhaqet e Zanave të Kapadokisë

Oxhaqet e zanave të Cappadocias Një nga elementët më të rëndësishëm që tërheq më shumë se dy milionë turistë vendas dhe të huaj në vit njihet si oxhaqet e zanave të Kapadokias. Këto struktura natyrore shihen në shumë rajone të Turqisë. Cappadocia, e cila është kthyer në një markë në ekonominë globale, është kthyer në adresë të bukurive unike. Oxhaqet e zanave që kanë mbijetuar deri në ditët tona me monumente krejtësisht natyrore shfaqen në rajone të thata dhe gjysmë të thata. … Lexo më shumë…

Përroi i Melendizit

Përroi i Melendizit

Përroi i Melendizit Përroi i Melendizit është një përrua që ndodhet në qendër të Luginës së Ihlara brenda kufijve provincialë të Aksaray. Rajoni ishte i njohur si "Potamus Kapadukus" në kohët e lashta. Përveç bukurive natyrore dhe historike, ajo tërheq vëmendjen edhe me popullsinë e saj të gjallë që jeton në rajon. Melendiz Stream Aksaray, ku tingujt e shpendëve dëgjohen me bollëk në muajt e verës, hap dyert për mysafirët. Pika ku ndodhet çaji ka një rëndësi të madhe, veçanërisht për të krishterët. Lexo më shumë…

Fshati Cavusin

Kapadokia fshat rreshter

Fshati Çavuşin Çavuşin është një fshat i vjetër që ndodhet në rrugën Göreme-Avanos dhe afërsisht 2 kilometra nga Göreme. Fshati Nevşehir Avanos Çavuşin ka pritur shumë qytetërime që nga kohërat e lashta. Fshati Çavuşin, ku jetojnë komunitete të besimeve të ndryshme, është ndër vendet që ia vlen të shihen. Është një nga atraksionet turistike më të njohura në Kapadokia. Përveç bukurive natyrore, fshati… Lexo më shumë…

Lugina e Ihlarës

Lugina Ihlara Fshati Belisırma, Fshati i lashtë grek Kapadokia

Ihlara Valley Ihlara, e cila është një pjesë e provincës Aksaray, ka pritur shumë qytetërime që nga e kaluara. E vendosur në rrethin Güzelyurt të Aksaray, i cili kufizohet me Liqenin e Kripur, Ihlara është i njohur për luginën e saj. Lugina e Ihlara është një vend unik që ka qenë i njohur që nga kohërat e lashta dhe ka qenë objekt i librave. Është një rajon i rrallë ku gjenden specie të ndryshme bimore dhe të gjalla dhe pothuajse të paprekura nga dora e njeriut. Rajoni… Lexo më shumë…

Luginat e Kapadokisë

Lugina e Kizilcukurit

Luginat e Kapadocias Kapadokia i magjeps ata që e shohin me peizazhet e saj unike dhe rrënojat historike. Ajo është bërë gjithashtu një pikë takimi për turistët me vendasit e saj miqësorë. Përveç shumë vendeve të ndryshme historike në rajon, është një rajon që është i famshëm për Luginat e Kapadokisë. Sigurisht, luginat janë një nga rajonet turistike me numrin më të lartë të vizitorëve në Kapadokia. Ju mund të shihni një pamje nga syri i shpendëve me turne me tullumbace… Lexo më shumë…

Goreme

Goreme

Goreme Ka shumë destinacione për të parë dhe eksploruar në Turqi. Kapadocia Goreme, e cila magjeps ata që e shohin me bukuritë e saj natyrore dhe strukturën historike, është një prej tyre. Arsyeja pse turistët vendas dhe të huaj e admirojnë Kapadokinë nuk janë vetëm oxhaqet e zanave, por edhe Göreme, e cila premton një aventurë të paharrueshme. Ky qytet misterioz u ofron miqve të tij qytete nëntokësore, kisha në shkëmbinj, lugina të gjera,… Lexo më shumë…

Dhoma e Jacuzzi Cappadocia

Cappadocia Jacuzzi Room Cappadocia është një qendër e madhe turistike e rrethuar nga oxhaqe zanash. Kjo gjeografi e gjerë dhe e lashtë vazhdon të magjepsë njerëzit me bukuritë e saj natyrore dhe historinë për shekuj. Në fakt, nuk janë vetëm ata. Lindja e diellit, e cila fillon me tullumbace gjigante shumëngjyrëshe që fluturojnë nga një përrallë, perëndimi i diellit që reflekton mbi shkëmbinjtë e kuq dhe dritat e verdha të qytetit që vërshojnë nga pallatet e gurta gjatë natës... Lexo më shumë…

Turne në këmbë në Luginat e Kapadokisë

luginat e Kapadokisë

Turne në këmbë në Luginat e Cappadocias Përpara se të lexoni artikullin për Turin në këmbë në Luginat e Cappadocia, duhet të përmendim se këto turne unike kanë 3 kategori të ndryshme. Nëse jeni të interesuar për udhëtime të tilla, mund të lexoni artikuj të tjerë. Prandaj, ju mund të zgjidhni atë që ju përshtatet më së miri. Kapadokia, një nga trashëgimitë që na ka ofruar natyra, është prekur nga njerëzit vitet e fundit. Lexo më shumë…

Turne me deve në Kapadokia

Turne me deve në Kapadokia

Cappadocia Camel Tour A jeni gati t'ju magjepsni me atmosferën autentike të turneut tuaj Cappadocia Camel Tour, të cilin do ta bëni me pamjen unike të rajonit? Pra, para së gjithash, le të shqyrtojmë shkurtimisht rajonet që do të vizitoni me turneun e devesë në Cappadocia, luginat që do t'ju magjepsin me peizazhet e tyre unike dhe oxhaqet e zanave. Më pas, le të flasim shkurtimisht për përvojat që do të keni për Turneun e Safarit Camel me Sunrise dhe Sunset. Kapadokia… Lexo më shumë…

Turne në Luginat e Kapadokisë

Lugina e Kapadokisë Zelve

Turneu në Luginat e Cappadocias për të vizituar Kapadokinë, për të cilën e gjithë bota është në dijeni, është një nga vendet e preferuara të vendit tonë parajsor. Ai përmban bukuri natyrore si dhe struktura historike. Numri i vizitorëve është gjithmonë i lartë dhe çdo vit mirëpret njerëz të panumërt nga pothuajse e gjithë bota. Cappadocia Valleys Tour është një vend i përsosur për ju që të zbuloni ajrin unik dhe të ndiheni sikur jeni në historinë e lashtë. Lexo më shumë…