Ürgüp

Ürgüp

Kapadokya birbirinde güzel doğal ve tarihi yapıya sahip bölgelerden meydana gelmektedir. Her biri birbirinden değerli bu yerlerde gezilecek, görülecek ve ayrı ayrı keyif alınacak çeşitli yapılar bulunmaktadır. Kapadokya tarihi ve kültürü ile öylesine zengin bir bölgedir ki neresine giderseniz gidin gezilecek yerler sizi karşılamaktadır. Dahası, her bir bölgesi uzun uzun gezilmeyi hak etmektedir. Bu bölgeler her biri kendine has tarihi ve doğal güzellikleri ile oldukça ilgi çekmektedir. Oldukça fazla ziyaretçi çeken bu bölgelerin başında Ürgüp ve Göreme gelmektedir. Bunun yanında, Avanos da Kapadokya’daki en güzel yerlerden biridir. Ürgüp, pek çok doğal güzelliğe sahiptir. Buna ek olarak, oldukça eski zamanlara dayanan bir tarihi vardır. Ayrıca, Ürgüp’te gezilecek pek çok yer olması Kapadokya turlarının birçoğunun burada yapılmasına olanak sağlamaktadır. Turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği bir yer olduğu için canlı bir gece hayatına da sahiptir. Ulaşımın kolay olması Ürgüp’ün konaklama için de ilk sıralarda tercih edilmesini sağlamaktadır.

Ürgüp Kapadokya’nın en önemli yerlerinden biridir. Kapadokya’daki en çok ziyaret edilen yerlerin de başında gelmektedir. Bunda, pek çok vadiye ev sahipliği yapması oldukça etkilidir. Kapadokya’daki en meşhur vadiler Ürgüp’te yer almaktadır. Ucu bucağı olmayan vadilerde yürümek, gün batımı manzarasını izlemek oldukça keyiflidir. Bunun yanında, Ürgüp’ü oldukça ilgi çekici yapan bir diğer şey de köklü tarihidir. Çok sayıda tarihi kilise Ürgüp’te bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, Selçuklular dönemine uzanan kervansaray ve medrese bulunmaktadır. Ayrıca, Kapadokya’daki en gizemli yapılar arasında olan yer altı şehirlerini görmek isteyenler de burada aradığını bulacaktır. 8 katlı bir yer altı şehri de bu büyüleyici yerde bizi karşılamaktadır. Elbette, Ürgüp’te görülecek yerler kiliseler, yer altı şehirleri ve vadiler ile sınırlı değildir. Nereye giderse gitsin su sesi duymak isteyenler Ürgüp’te bir de baraj gölü olduğunu duyunca oldukça sevinecektir.

Kapadokya Ürgüp Üç Güzeller Peri Bacaları, Ürgüp Gezilecek Yerler

Ürgüp Hakkında Bilgi

Ürgüp, Kapadokya’yı ziyaret edenlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerdendir. Bunda, Ürgüp’ün doğası, tarihi ve kültürü oldukça etkilidir. Bizans ile başlayan tarihi Roma, Selçuklu ve Osmanlı ile günümüze kadar devam etmektedir. Bu nedenle, pek çok tarihi kiliseye, camiye, kervansaraya ve yer altı şehrine sahiptir. Bunun yanı sıra, Erciyes Dağı’nın milyonlarca yıl önce püskürttüğü lavların aşınması ile meydana gelen vadilerin de en güzelleri Ürgüp’te bulunmaktadır. Bunun dışında, Ürgüp Kapadokya’nın en canlı ve hareketli ilçesidir. Oldukça hareketli geçen bir gece hayatı vardır. Bu nedenle, Kapadokya tatilinde eğlenceli saatler geçirmek isteyen turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bir yerdir. Gezilecek yerlerinin yanında restoranları da Ürgüp’ü oldukça cazip kılmaktadır. Kapadokya’nın meşhur yemeklerini yemek için en doğru adres Ürgüp’tür denilebilir. Yalnızca yemekleri değil bunun yanında meşhur Kapadokya şaraplarını tatmak için de en doğru adrestir. Bunlara ek olarak, pek çok gezi turuna katılmak da mümkündür.

Nevşehir’in en güzel ilçelerinden biri olan Ürgüp hem tarihi hem de kültürel açıdan zengin bir birikime sahiptir. Birbirinden değerli tarihi yapıları ve vadileri ile her yıl binlerce ziyaretçi ağırlamaktadır. Bunun yanı sıra, Kapadokya ile özdeşleşmiş mağara yönünden de hayli zengin bir yerdir. Kapadokya seyahatinde turistlerin konaklama için en çok tercih ettiği mağara otellerin birçoğu Ürgüp’te yer almaktadır. Ayrıca, mağara restoranlar ve barlar yönünden de oldukça çeşitli mekanlara sahiptir. Hem yemekleri ile hem de eğlence hayatı ile bu restoran ve barlar turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Kapadokya yürüyüş turları, Kapadokya at binme turu gibi turlar da Ürgüp’te yapılmaktadır. Bu nedenle, Ürgüp hem konaklama hem de gezi turları ile turistlerin Kapadokya’daki ilk tercihleri arasındadır.

Ürgüp Mağara Oteller

Kapadokya çok eskiden insanların barınak olarak kullandığı mağaralar yönünden oldukça zengindir. Günümüzde Kapadokya’nın nostaljik dokusu ile ahenk içerisinde olan mağara restoranlar ve mağara oteller bulunmaktadır. Bu mağara oteller Kapadokya’yı ziyaret eden turistlerin en çok tercih ettiği otel türüdür. Hem konforlu hem de oldukça otantik bir havası olan bu oteller Kapadokya ruhunu başarılı bir biçimde yansıtmaktadır. Bu yüzden, Kapadokya’daki en gözde oteller mağara otellerdir. Bu otellerin pek çoğu da Ürgüp’te yer almaktadır. Mağara oteller konsept ve sağladığı imkanlar yönünden farklılık göstermektedir. Bazı mağara oteller balayı konseptinde hizmeti verirken hem ailelerin hem de çiftlerin konaklamasına uygun oteller de bulunmaktadır.

Kapadokya kolay oyulan volkanik kayaçlardan meydana gelmiş bir bölgedir. Bu kolay oyulan kayalar sayesinde Kapadokya’da pek çok mağara bulunmaktadır. Bu mağaralar eskiden yaşayan insanlara barınak görevi görmüştür. Günümüzde restoran ve mağara otel olarak kullanılmaktadır. Bu yüzden, Kapadokya mağara otel yönünden oldukça çeşitlilik göstermektedir. Mağara otellerin sağladığı nostaljik doku turistlerin fazlasıyla ilgisini çekmektedir. Kapadokya ruhundan kopmadan rahat bir konaklama deneyimi isteyen ziyaretçilerin ilk tercihi mağara otellerdir. Kapadokya mağara oteller arasında oldukça konforlu ve lüks olan oteller yer almaktadır. Misafirlerine pek çok hizmet sunan mağara oteller nostaljik ve mimari açıdan büyüleyici bir görüntü sunmaktadır. Bu oteller arasında tüm odalarında jakuzi bulunan oldukça lüks ve konforlu oteller de bulunmaktadır. Bunun yanında, mağara oteller otel içi ve otel dışı hizmetleri ile de misafirlerine ihtiyaç duydukları konforu sağlamaktadır.

Kapadokya Ürgüp Mağara Otel, Ürgüp Gezilecek Yerler, MDC Hotel

Ürgüp MDC Cave Otel

MDC Otel Ürgüp’te yer alan ve mağara özelliği taşıyan bir oteldir. Tamamı mağara içerisine inşa edilmiştir ve yaklaşık 300 yıllık geçmişe sahip bir oteldir. MDC Otel’in tüm odalarında jakuzi bulunmaktadır. Bazı odalarında ise jakuziye ek olarak Türk hamamı yer almaktadır. Bunun dışında, şömineli odaları da vardır. VIP odaları ile de hizmet veren MDC Otel Kapadokya tatilinde turistlerin en çok tercih ettiği otellerden biridir. Odalarının konforuna ek olarak, otel içinde ve dışında verdiği hizmetler ile de dikkat çekmektedir. Ücretsiz transfer ve kahvaltı hizmetleri de MDC Otel’in turistlerin yoğun ilgisini çekmesinde etkilidir. Otelin organik bahçesi de bulunmaktadır. Otel dışında da çeşitli etkinlikleri vardır. Kapadokya at binme turu, Kapadokya balon turu, Kapadokya ATV turu gibi turlarla Ürgüp ve Kapadokya’nın diğer bölgelerini görme imkânı sunmaktadır. Ürgüp’te konaklama ve Kapadokya turları hakkında detaylı bilgi HTR Turkey Tours acentesi tarafından sağlanmaktadır.

Gamirasu Junior Mağara Otel

Gamirasu Otel de Ürgüp’te yer alan mağara otellerden biridir. Otel, odalarında bulunan şömine ve balkon ile dikkat çekmektedir. Mimarisi ile etkileyici bir görüntü sunmaktadır. Bunun dışında, odada kahvaltı hizmeti ve oda servisi sayesinde çiftlerin tercih ettiği bir oteldir.

Harkasos Cave Hotel

Ürgüp’te bulunan mağara otellerden biri de Harkasos Otel’dir. Harkasos Otel balayı konseptinde hizmet veren bir mağara oteldir. Otelde iki adet jakuzili süit oda bulunmaktadır. Tarihi bir Rum köyü olan Mustafapaşa’da bulunmaktadır. Bu yüzden, otelden pek çok etkinliğe ulaşım kolaydır. Bunun yanında, otel dışında at turu, ATV ve Jeep turları ile de dikkat çekmektedir.

Ürgüp Gezilecek Yerler

Ürgüp gezilmesi gereken birçok doğal ve tarihi yapıyı barındırmaktadır. Bu nedenle, turistlerin Kapadokya’da en yoğun ilgi gösterdiği yerlerden biridir. Turlar ile gezi imkânı yanında konaklama yönünden de oldukça tercih edilmektedir. Tarihi ve kültürü ile Ürgüp Kapadokya’daki en köklü yerleşim yerlerinden biridir. Bunun yanında, canlı gece hayatı ile de turistlerin ilgi odağı olmaktadır. Mustafapaşa, Damsa ve Ortahisar gibi en eski yerleşim yerleri de Ürgüp’te bulunmaktadır. Bu nedenle, Ürgüp’te gezilecek pek çok yer bulunmaktadır. Aynı zamanda, çok çeşitli sosyal aktiviteler için de merkezi bir konumda bulunmaktadır. Bu yüzden, pek çok Kapadokya turu Ürgüp’te düzenlenmektedir.

Mustafapaşa

Eski bir Rum köyü olan Mustafapaşa Ürgüp’teki en canlı turistik merkezlerin başında yer almaktadır. Hatta, tüm Kapadokya bölgesindeki en önemli yerlerdendir. Mustafapaşa’da gezilecek pek çok tarihi yapı vardır. Asırlık kiliseler, medrese ve konaklar ile manastırlar Mustafapaşa’da yer almaktadır. Bunun yanı sıra, muhakkak görülmesi gereken vadilere de ev sahipliği yapmaktadır. Mustafapaşa’da gezilecek, görülecek yerler oldukça çeşitlidir. Öyle ki, Mustafapaşa’yı gezmek için özel turlar düzenlenmektedir. Özel Mustafapaşa Turu ile ziyaretçiler Kapadokya’nın köklü tarihini yaşatmayı başarmış bu köyü gezebilmektedir.

Kapadokya Ürgüp Mağara Otel, Ürgüp Gezilecek Yerler, MDC Hotel

Ürgüp Ortahisar

Ortahisar Ürgüp’e oldukça yakın bir konumda bulunan ve ziyaretçilerine olağanüstü görüntüler sunan yerlerden biridir. Özellikle kayalara oyulmuş evleri ile adeta bir masal diyarı gibidir. Bunun yanında, Ortahisar Kalesi, İshak Kalesi gibi tarihi yapıları barındırmaktadır. Ortahisar’ın tarihi elbette bu kaleler ile sınırlı değildir. Çok sayıda kilise ve manastır da bulunmaktadır. Bunun yanında, Ortahisar Etnografya Müzesi yer almaktadır. Ortahisar Ürgüp ve Kapadokya için oldukça önemli ve eski bir yerleşim merkezidir. Bu nedenle, Kapadokya ve Ürgüp ziyaretinde Ortahisar mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

Ürgüp Damsa

Damsa, Ürgüp’te yer alan eşsiz güzellikte manzaralar sunan bir barajdır. Su kenarında, ağaçların altında piknik yapma olanağı sunmaktadır. Bu nedenle, huzurlu ve sakin bir gün geçirmek isteyen Kapadokya ziyaretçileri için en uygun yerlerden biridir.

Kızılçukur Vadisi

Kızılçukur Vadisi Ürgüp’te yer alan ve Kapadokya’daki en güzel vadilerden biridir. Bu vadi özellikle benzersiz gün batımı manzarası ile akla gelmektedir. Kızılçukur Vadisi gün batımında ismi gibi kızıla bürünmektedir. Bu olağanüstü görüntüyü görmek için binlerce turist gün batımı saatlerinde Kızılçukur Vadisini ziyaret etmektedir. Bunun yanında, Kızılçukur Vadisi’nde yürüyerek manzaranın tadını çıkarmak isterseniz vadi yürüyüş turları da düzenlenmektedir.

Gomeda – Üzengi Vadisi

Gomeda Vadisi Kapadokya’daki oldukça ilginç vadiler arasında yer almaktadır. İçerisindeki mağara ve tüneller ile filmlere dahi konu olmuş bir yerdir. Bunun yanı sıra, vadinin çevresi ağaçlıktır. Vadi içerisinde bir de dere akmaktadır. Bu yüzden, Kapadokya’yı ziyaret eden turistlerin piknik yapmak ve doğanın tadını çıkarmak için tercih ettiği bir vadidir. Bunun dışında, vadi tarihi olarak zengin bir kültürel birikime sahiptir. Gomeda Vadisi’ne gittiğinizde önemli kiliseler sizi karşılayacaktır. Ayrıca, vadideki güvercinlikler de vadiye güzellik katmaktadır.

Kapadokya Vadileri

Ürgüp Devrent Hayal Vadisi

Hayal Vadisi ismini peri bacalarından ve kayalarından almaktadır. Bu vadinin en ilginç özelliği peri bacalarının uzaktan bakınca canlı siluetlerine benzemesidir. Kimileri insana kimi de hayvanlara benzeyen peri bacaları mutlaka görülmelidir.

Pancarlık Vadisi

Kapadokya vadiler yönünden oldukça zengin bir yerdir. Çeşit çeşit vadilerin her biri farklı bir özelliği ile karşımıza çıkmaktadır. Pancarlık Vadisi Ürgüp ile Mustafapaşa arasında yer almaktadır. Ayrıca, vadinin Ortahisar’a uzaklığı 4 km civarındadır. Bu vadi özellikle baharda görülmesi gereken bir vadidir. Çiçek açan ağaçlar arasında yürümek trekking severleri kendine çekmektedir. Pancarlık Vadisi, yürüyüş turları ve ATV turları ile gezilebilmektedir. Vadinin doğasının güzelliğine ek olarak tarihi de oldukça çarpıcıdır. Vadi ile aynı ismi taşıyan Pancarlık Kilisesi’nin 11. yüzyıla kadar uzandığı düşünülmektedir. Kilisedeki freskler İncil’den alıntılar göstermektedir. Bunun dışında, Kepez, Ala ve Sarıca Kiliseleri de tarihi ve dini açıdan büyük önem taşımaktadır.

Temenni Tepesi ve Anıt Mezarları

Temenni Tepesi 80 metre yükseklikte yer almaktadır. Bu yüksekliği sayesinde inanılmaz bir Ürgüp ve Erciyes Dağı manzarası sunmaktadır. Erciyes Dağı’na tepeden bakma hissini deneyimlemek için en güzel yerdir. Temenni Tepesi’nde Osmanlı döneminden günümüze ulaşan iki mezar ile Selçuklu döneminde yapılan bir anıt mezar yer almaktadır. Bu anıt mezar Kılıçarslan adına yaptırılmıştır. Tepeyi ziyaret edenler türbeye çaput bağlayarak dilekler dilediği için tepe Temenni Tepesi adını almıştır. Temenni Tepesi’nde 5 kişinin birlikte gömüldüğü ve taka mezar adı verilen mezarlar da bulunmaktadır. Bu da tepenin eski zamanlarda kutsal bir yer sayıldığını ve insanların bu tepeye gömülmek istediğini göstermektedir. Bunun yanı sıra, tepede kilise ve Kümbet yer almaktadır. Temenni Tepesi hem manzarası için hem de tarihi önemi için mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

Kadı Kalesi ve Altıkapı Türbesi

Kadınlar Kalesi olarak da anılan Kadı Kalesi Temenni Tepesi’nden yaklaşık 500 metre uzaklıktadır. Kalenin Kadınlar Kalesi olarak anılmasının sebebi Selçuklu döneminde savaş zamanı kadın ve çocukların bu kaleye saklanmasıdır. Damsa Çayı’na uzanan bir geçit de kalenin içerisinde bulunmaktadır. Altıkapı Türbesi Selçuklu döneminden günümüze uzanan önemli yapılardan biridir. Hüzünlü bir hikayesi olan bu türbenin bir Selçuklu komutanı tarafından eşi ve çocukları için yaptırıldığı bilinmektedir. Türbe 6 pencereye sahip olduğu için Altıkapı Türbesi olarak anılmaktadır. Ayrıca, türbenin 12. veya 13. yüzyıllarda yaptırıldığı sanılmaktadır.

Cemil Köyü Kiliseleri

Ürgüp’e 15 km uzaklıkta bulunan Cemil Köyü, nüfus mübadelesine kadar Türkler ile Rumların bir arada yaşadığı bir yerdi. Bu nedenle, köyde pek çok kilise yer almaktadır. Kiliselerin etkileyici mimarisi, freskler ve Rum evleri ile bu köyde görülmesi gereken yerler arasındadır. Ayrıca, Fener Rum Patriği 2014 yılında bu köy içinde bulunan Cemil Köyü Kilisesi’nde bahar ayini yapmıştır. Hem Türk hem de Rum kültürünün etkilerinin görüldüğü bu köy ziyaretçilerini oldukça etkilemektedir.

Balkan Kiliseleri

Balkan Kiliseleri Ortahisar’a yaklaşık 2 km uzaklıkta bulunan 4 yapıdan oluşan kilise topluluğudur. İnşasından sonra eklenen bir şapel ve freskleri ile dikkat çekmektedir. Kiliselerin en önemli özelliği ise tarihinin Bizans’ın kiliseleri tahrip ettiği döneme uzanmasıdır.

Mazı Yeraltı Şehri

Mazı Yeraltı Şehri Mazı Köyü’nde yer almaktadır. Antik dönemde Mazata olarak anılan bu köy Ürgüp’e yaklaşık 18 km uzaklıktadır. Köy ve yer altı şehri bir vadide yer almaktadır. 8 kattan meydana gelen bu yer altı şehrinin 4 adet girişi bulunmaktadır. Mazı Yeraltı Şehri’nde Bizans ve Roma dönemlerinden kalma çok sayıda kaya mezar bulunmaktadır. Yer altı şehirlerine ilgi duyan turistlerin mutlaka görmesi gereken tarihi bir yapıdır.

Saruhan Kervansarayı

Saruhan Kervansarayı’nın Ürgüp’e uzaklığı yaklaşık 6 km’dir. Bunun yanında, Avanos’a da 5 km uzaklıkta yer almaktadır. Bu kervansaray Selçuklu döneminden günümüze ulaşan en önemli eserlerden birisidir. Damsa Vadisi’nde yer alan kervansarayın kapladığı alan yaklaşık olarak 2000 m2’dir. 1249 yılında inşa edilen Saruhan Kervansarayı Ürgüp’e gelenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken tarihi yapılar arasındadır.

Ürgüp Turları

Ürgüp’te bu yazıda anlatamadığımız ancak gezilmesi gereken daha pek çok yer bulunmaktadır. Bu yüzden, ziyaret edenlerin doya doya gezebilmesi amacıyla bölgede çeşitli turlar düzenlenmektedir. Bu turlar arasında Kapadokya at turu, Kapadokya yürüyüş turları, ATV turu ve Jeep safari turları bulunmaktadır. Kapadokya’yı doyasıya gezebileceğiniz bu turlar ve konaklama hakkında detaylı bilgi HTR Turkey Tours Acentesi tarafından verilmektedir.

Yorum yapın