Zelve Vadisi

Zelve Vadisi

Zelve Vadisi’nin bulunduğu Nevşehir, birçok doğal güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır. Bu doğal güzelliklerden biri de Zelve Paşabağ Rahipler Vadisi olarak bilinmektedir. Köklü bir geçmişi olan Avanos’a 3 kilometre uzaklıktaki Zelve Vadisi, eşsiz manzaraya sahiptir. Bölge, eski dönemlerden beri birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Kapadokya’nın incisi Zelve Vadisi, günümüze kadar hasar görmeden gelen nadir yapılardandır. Eşsiz güzelliğiyle ön plana çıkan Kapadokya Zelve Vadisi misafirlerini beklemektedir. Özellikle Hristiyanlık için ayrı bir öneme sahip olan Zelve Vadisi’nde 15 kilise bulunmaktadır. Bu kiliselerin bir kısmı gezilmeye müsait iken diğerleri yıkılma tehlikesi nedeniyle kapalıdır. Özellikle Roma ve Bizans dönemlerinde, sonrasında da Osmanlı döneminde Hristiyanların ibadetlerini yerine getirdiği topraklardır.

Zelve Vadisi masalsı yapısıyla turistleri kendine çekmektedir. Kendinizi bu masalın bir karakteri olarak düşünebilirsiniz. Yapacağınız kısa yürüyüşlerle bu masalın derinliklerine inebilir ve kendinizi hayal dünyasına bırakabilirsiniz. Bölgenin kişiyi içine çeken yapısı çok eski dönemlerden beri etkilidir. Eski dönemde yaşayan insanlar kiliseleri taş ve kayalıkları üzerine oymuştur. Bu oymalar ve figürlerde masal kahramanlarını andıran görüntüler görmek mümkündür. Bölgenin her bir noktasında gizemi çözülmeyi bekleyen yapılar vardır. Bu yapılar arasından dikkatinizi en çok çekene odaklanabilir ve bölgenin tadını çıkarabilirsiniz.

Nevşehir Zelve Vadisi

Zelve Vadisi tarihi geçmişi kadar manzarası ve doğa yürüyüşleriyle de önemlidir. Gün doğumu ve gün batımını Kapadokya Zelve Vadisi’nin tepesinden izlemek mümkündür. Bölgede özellikle yaz aylarında sabahın ilk ışıklarıyla yapacağınız bir doğa yürüyüşü zihninizi açacaktır. Bilim insanlarının ve doktorların tavsiyesi de bu yöndedir. Hayatın yorucu maratonundan bir nebze olsun uzaklaşmak ve kendinizi doğaya bırakmak sizin ruh sağlığınızı iyi etkileyecektir. Sürekli olarak aynı şeyleri tekrarlamak motivasyon kaybına neden olmaktadır. Motivasyonu yeniden toplamak ve vücudun kaybettiği enerjiyi yerine getirmek için bu tür aktiviteler şarttır. Zaten bölgede gezilecek kilise gibi insan yapıtları doğa yürüyüşünüze keyif katmaktadır. Nevşehir Zelve Vadisi hakkında bilgi denince de genel itibariyle eşsiz manzarası ve köklü geçmişi akıllara gelmektedir.

Kapadokya Zelve Vadisi, Zelve vadisi turları, nerede, nasıl gidilir

Zelve Vadisi Kiliseleri

Zelve Vadisi Roma ve Bizans döneminde bölge halkının ibadetlerini yerine getirdiği başlıca noktalardandır. Bu iki imparatorluğun dinlerinin aynı olması karışıklıkların önüne bir nebze olsun geçmiştir. Fakat sonrasında Türklerin Anadolu’yu yurt olarak seçmeleri ve sefer hareketleri dengeleri değiştirmiştir. Türklerin Anadolu’daki büyük başarıları beraberinde yeni düzen getirmiştir. Bundan dolayı da Kapadokya’daki birçok yer Hristiyanlığın yanı sıra İslam ile de tanıştı. Türklerin Anadolu’nun merkezi sayılan Kapadokya’yı ele geçirmeleri Hristiyanlar için problem olmamıştır. Çünkü Türkler bölgede bulunan Hristiyanların ibadetlerini özgürce yerine getirmelerine izin vermiştir. Fakat bölgede yeni kilise inşaatına izin verilmemiştir. Kapadokya Zelve Vadisi Türklerin bölgeye ayak basmasıyla farklı bir döneme girmiştir. Bu dönem boyunca yeni kilise yapamadıkları için var olan kiliselerin içinde çeşitli yenilikler yapılmıştır. Bölgede bulunan kiliselerin duvar ve çatılarında oldukça ilginç fresk ve motif çeşitleri bulunmaktadır.

Zelve Vadisi’nin birçok kiliseye sahip olması gelen turistlerin de Hristiyan olmasına sebep olmuştur. Özellikle Avrupa ülkelerinden Kapadokya’yı ziyarete gelen birçok turist vardır. Turistler, bölgeyi daha iyi tanımak ve temiz havayı iliklerine kadar çekmek için Zelve Vadisi’ni tercih etmektedir. Zelve Vadisi’ne düzenlenen turların büyük bölümü Avrupa’dan gelmektedir. Aynı zamanda efsanelere göre Hristiyanlığın yayılmaya başladığı ilk yer Zelve Vadisi’dir.

Zelve Vadisi’nin Yerleşim Planı

Zelve Vadisi tahminler ve araştırmalar doğrultusunda en uzun kullanım süresine sahip vadidir. Bu nedenle bölgede bulunan diğer vadilere göre yerleşim oranı en yüksek vadidir. Aynı zamanda vadi, en eski yerleşim yerlerindendir. Bölgenin bu denli eski ve köklü bir yerleşim yeri olmasında coğrafi koşulları da etkilidir. Bölgenin genel hatları yerleşim ve yaşam kalitesi için oldukça uygundur. Vadilerin kapattığı orta alan, yaz ayları serin kış ayları sıcak kalmayı sağlamaktadır. Aynı zamanda bölgede yabani hayvan sayısı yok denecek kadar azdır. İnsanların daha rahat iletişim kurabileceği ve birbirlerini

daha iyi görebilecekleri yerler de göze çarpmaktadır. Vadi kendi içerisinde sınıflandırılmıştır. Birinci Vadi, İkinci Vadi, Üçüncü Vadi olarak adlandırılmaktadır. 3 ayrı sınıfta incelenen Zelve Vadisi Kapadokya, her mevsim görülmeye değerdir.

Zelve Açık Hava Müzesi, Zelve Kiliseleri, Zelve Vadisi Nerede

Zelve Vadisi’nin Genel Hatları

Zelve Vadisi tünelleriyle ön plana çıkmaktadır. Farklı boyutlara ve hacimlere sahip olan bu tünellerde özellikle oymalar mevcuttur. Bu tüneller üzerine yapılan çalışmalarda ilgi çekici özellikler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Zelve Vadisi günümüze kadar birçok yıkım yaşamıştır. Bu yıkımlar sonucunda vadinin büyük bir bölümü ziyarete kapatılmıştır. Fakat ilerleyen dönemde taleplerin artması durumda vadinin kapalı noktalarına çalışmalar yapılacaktır. Vadinin içine adım attığınız ilk andan itibaren vadinin atmosferi sizi etkileyecektir. Bu atmosfer tarih, doğa ve medeniyet kokmaktadır. Bu kokuyu iliklerinize kadar çektikten ve sindirdikten sonra vadiyi gezmeye başlayabilirsiniz. Zelve Vadisi’nin bir başka özelliği ise 1950 yılına kadar bir köy olarak kullanılmasıdır. Bölge 1950 yılına kadar insanların ihtiyaçlarına cevap sunan ve farklı mezhepten insanların bir arada yaşadığı bir bölgeydi. Hristiyanlığın ilk dönemlerinde keşfedildiği düşünülmektedir. Bahsi geçen yıllar arasında yerel halk barınma ihtiyacını mağara evlerden karşılamıştır. Fakat sonrasında bölgenin yaklaşık 2 kilometre ilerisinde kalan Zelve Köyü’ne taşınmışlardır.

Düzenlenen Farklı Etkinlikler

Zelve Vadisi’nin girişi oldukça geniştir. Bu sayede vadinin girişinde farklı konserler verilmekte ve doğa etkinlikleri yapılmaktadır. Belki de geziniz sırasında bu keyifli ve güzel etkinliklere rast gelebilirsiniz. Bu etkinliklerden yararlanabilir, vadinin eşsiz manzarasını güzel bir müzik eşliğiyle inceleyebilirsiniz. Zelve Vadisi giriş ücreti de düzenlenen bu tür etkinliklerden kaynaklanmaktadır. Kapadokya eşsiz güzelliklerin merkezi konumundadır. Zelve Vadisi’ni de içine alan Kapadokya’ya uğramanızda fayda var. Kapadokya’nın başlıca gezi noktası Zelve Vadisi’nde mental bir rahatlık sizi beklemektedir. Bölgenin sıra dışı doğasının yanı sıra tarihle iç içe dünyası karşısında hayrete düşebilirsiniz. Bölgede bulunan kayalıklar yılların vermiş olduğu aşınmalar nedeniyle kızıl rengine dönüşmüştür. Dönüşen bu kızıl rengindeki kayaların her biri paha biçilemezdir. Bu denli önemli bir coğrafyada gezmek hem siz hem de sevdikleriniz için farklı bir deneyim olacaktır.

Zelve Vadisi’nde yürüyüş yapmak ve rahat bir gezi geçirmek için kıyafet seçimi oldukça önemlidir. Bu anlamda üzerinize rahat ve salaş ürünler almanız gerekmektedir. Yaz aylarında öğlen sıcağında bölgeyi dolaşma niyetiniz varsa kesinlikle yanınıza şapka almalısınız. Vadi özellikle belirli saatlerde oldukça sıcak olmakla birlikte güneşi doğrudan kendisine çekmektedir. Bu yüzden kafanıza güneş geçmemesi ve sağlık problemleriyle karşılaşmamak için şapka oldukça önemlidir. Ayağınıza rahat spor ayakkabılar tercih etmelisiniz. Aynı zamanda sandalet gibi açık ayakkabılardan uzak durmanızda fayda vardır. Bu tür ayakkabılar ayağı korumasız bıraktığı için doğada bulunan canlıların saldırısına açıktır. Böcek ısırmaların önüne geçmek için ayağınızı tam olarak saran spor ayakkabılar ilk tercihiniz olmalıdır.

Kapadokya Vadileri, Hayal Vadisi, Aşk Vadisi, Ihlara Vadisi, Güvercin Vadisi

Zelve Açık Hava Müzesi

Zelve Vadisi’nin belki de en çok turist çeken noktaları arasında Zelve Açık Hava Müzesi yer almaktadır. Ayrıca Zelve Açık Hava Müzesi bölgeyi yakından tanımak için en çok tercih edilen yöntemlerdendir. Aynı zamanda Zelve Açık Hava Müzesi Göreme Açık Hava Müzesi’nden sonra Kapadokya bölgesinde en çok ziyaretçiye sahip müzedir. Turistlerin en çok merak ettiği ve gezdiği noktalardandır. Zelve Vadisi’ni gezmek istiyorsanız lisenize kesinlikle bu müzeyi eklemelisiniz.

Zelve Açık Hava Müzesi Zelve Vadisi’nin içinde yer almaktadır. Günümüzden yaklaşık olarak 50-60 yıl önce yaşamlarını mağara evlerde devam ettiren yerel halk, şimdilerde hediyelik eşya satmaktadır. Araç ile gelen turistlerin araçlarını park edebilecekleri ücretli bir otopark bulunmaktadır. Bunun yanı sıra müzeye giriş yapmadan önce bölgede yer alan çeşmeden su içmenizde fayda var. Dağlardan akan bu saf sular alışılagelmiş hazır sulardan farklıdır. Belirli bir ücret karşılığı giriş sağladığınız müzede, müzekart geçmektedir. Etrafı en doğru şekilde gezmek için girişten müzenin krokisini ücretsiz şekilde alabilirsiniz. Bu sayede müze içerisinde merak ettiğiniz noktaları önceden tespit edebilirsiniz. Gezeceğiniz bölgeleri tespit ettikten sonra tarihe derin bir yolculuğa başlayacaksınız.

Tarih kokan müzenin tüm noktalarını ayrıntılı olarak inceledikten sonra bölgeyi daha yakından tanımış olacaksınız. Bölgeyi tanımaya başladıktan ve bilgileri edindikten sonra Zelve Vadisi’ni bir kez daha dolaşmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede aklınıza yer edinen soruları kendiniz cevaplamış olacaksınız. Bir bilmece sorusu çözüyormuşçasına cevapladığınız sorularla bölgeyi tam olarak kavramış olacaksınız. Zelve Vadisi sizi beklemektedir. Kısa bir yolculuk sonrası bölgeyi tanıyarak büyülü yolculuğu hemen başlatabilirsiniz. Eğer kendiniz gezmek istemiyorsanız ve bir rehberin desteğini almayı düşünüyorsanız HTR Turkey Tours her zaman yanınızdadır. Uzman rehberleri her yeri öğreneceğiniz, gezerken eğleneceğiniz tur programlarını taçlandırmaktadır. Kapadokya hakkında her şey için ve turlara, otellere rezervasyon yaptırmak için linke tıklayabilirsiniz.

Yorum yapın